Politológus: Csehszlovákia szétesése nem volt meglepő

„Gazdasági szempontból a szétválás idején volt a két ország a leginkább hasonló egymáshoz, ami az ipar struktúráját, a bérek nagyságát, a gazdaságot illeti… Néhányan paradoxonként állították be, hogy amikor az országok a történelem folyamán először kezdtek egyre inkább hasonlítani egymáshoz, akkor jött a szétválás” – fogalmazott Bahna. Hozzátette, a szlovákok a szétválás után megélték, hogy „jelentős mértékben hanyatlott a gazdaság színvonala”, nagyobb mértékben, mint a Cseh Köztársaságban.
A szociológus szerint a közös állam széthullását annak kontextusában kell szemlélni, hogy mikor került sor rá. Emlékeztetett, hogy 1989 után kisebb részekre oszlottak Kelet-Európában az összes szövetségi elrendezés szerint létrejött országok. „Jugoszlávia, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége, Csehszlovákia. A kor szellemével haladtunk. Nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy ne estünk volna szét” – mondta. Bahna szerint nagyon valószínű, hogy ha ma zajlana a szétválás folyamata, az nagyon lassan történne. „Akkor gyorsan történtek a dolgok, a kilencvenes évek turbulensek voltak” – jegyezte meg.
A szétválás után mindkét ország különböző pozícióból rajtolt. „Csehországban gyorsan standardizálódott a politikai színtér, Szlovákiában a konzervatív-nemzeti világlátás győzött” – fejtette ki Bahna. A helyzet azonban szerinte megfordult. „2004 után egy szintre kerültünk a csehekkel, ami a Nyugat felé történő irányultságot illeti. Tagjai lettünk a NATO-nak és az Európai Uniónak” – mondta. Rámutatott arra, hogy Szlovákiában ma kevésbé kritikusan szemlélik az EU-t, mint Csehországban. A csehek ugyanis a leginkább euroszkeptikus jellegű tagállamok közé tartoznak.
Felmérések szerint ma a szlovákoknak több az önbizalmuk, mint a múltban volt. „Ezt úgy magyarázom, hogy elmúlt a kilencvenes évek alapvető hitszakadása, az egész társadalom megbékélt az önálló Szlovákia létezésével, már nem működik az értékelés politikai aspektusa” – fejtette ki. Ha visszatekintünk az elmúlt időszakra, elmondhatjuk, hogy Szlovákiában a transzformációs folyamat turbulensebb volt, mint Csehországban, de a végeredményt tekintve mintha a haladás nagyobb lenne, mint a Cseh Köztársaságban – zárta gondolatait Bahna.