2014. április 2., 20:28

Polis Slovakia-felmérés: az MKP 6,5 százalékkal bekerült volna a parlamentbe

POZSONY. Ha az előző hét végén került volna sor a parlamenti választásokra, akkor az Irány-Szociáldemokrácia a szavazatok 41,5 százalékát szerezte volna meg, s ezzel 78 képviselői bársonyszékhez jutott volna. Egy másik - meglehetősen meglepő eredményt hozó felmérés szerint viszont csak három párt kerülne a törvényhozásba.

A Polis szerint a Smer után a második helyen a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) a voksok 9,2 százalékával és 17 mandátummal végzett volna. Ugyanannyi parlamenti helyhez jutottak volna az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) is, akikre a választópolgárok 9 százaléka szavazott volna – derül ki a Polis Slovakia közvélemény-kutató ügynökség által a SITA hírügynökség számára március 22-28. között, azaz az államfőválasztás két fordulója között készített felmérésből.

Negyedik helyre a Most-Híd vegyespárt a szavazatok 7,7 százalékával és 15 mandátummal került volna. Az ötödik helynek a voksok 6,5 százalékát és 12 képviselői helyet megszerző Magyar Közösség Pártja (MKP) örülhetett volna. Bekerült volna még a legfelső törvényhozásba a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) 5,8 százalékkal és 11 mandátummal.

A mindössze 4,8 százalékhoz jutó Szabadság és Szolidaritás (SaS) viszont a parlamenten kívül rekedt volna. Az Új Többség (NOVA) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) egyformán csupán 3,7 százalékot szerzett volna. A Kotleba-féle Mi Szlovákiánk Néppártnak (¼SNS) a felmérés szerint a választók 3, míg Szlovákia Kommunista Pártjának (KSS) a polgárok 2,1 százaléka szavazott volna bizalmat. A többi párt és mozgalom osztozott volna a voksok további 3 százalékán.

A Polis Slovakia telefonos felmérésében összesen 1 521 felnőtt személy közreműködött. Nekik a következő kérdésre kellett válaszolniuk: Melyik pártot vagy mozgalmat választaná, ha e hét végén tartanák a parlamenti választásokat? A politikai pártok által elért erdményeket 55 százalékos részvétel esetében számították ki. A megkérdezett polgárok 28 százaléka ugyanis nem döntötte el, hogy egyáltalán az urnákhoz járulna-e, a megszólított személyek 17 százaléka pedig azt felelte, hogy nem venne részt a szavazáson.

Ugyancsak ma jelent meg egy másik felmérés is, mely ugyancsak meghökkentő eredményt hozott. Az eCall Slovakia közvélemény-kutató ügynökség által a SITA hírügynökség számára készített felmérésből az derül ki, hogy ha a parlamenti választásokat e hét elején tartották volna, akkor a parlamentbe csupán az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), Radoslav Procházka új pártja és a KDH jutott volna be. 

A felmérés szerint a Smer-SD a voksok 27,7 százalékát szerezte volna meg. Radoslav Procházka még meg sem alapított pártjára a megkérdezettek 15,4, a KDH-ra pedig a válaszadók 5,1 százaléka szavazott volna.

"A felmérés a társadalomban uralkodó pillanatnyi hangulatot tükrözi, és világos tükröt tart a politikusoknak meg a politikai pártoknak” – mondta el ¼uboš Pajerský, az eCAll társaság vezetője.

A társaság március 31-én és április elsején 1503 válaszadótól – a demográfiai statisztikai adatok, így az életkor, a nem és a kerület szerint – gyűjtötte be az adatokat.

"A kormányzó Smer-SD preferenciáinak 28 százalékosra történő csökkenése nyilvánvalóan nemcsak az államfőválasztás lefolyásával és végeredményével, hanem azzal is, hogy választói egy része teljesen elégedtlen a kormányzással és így tükröződik vissza, hogy elvárásaik nem teljesülnek " – szögezi le Pajerský.

A Radoslav Procházka által megalakítandó párt iránti jelentős érdeklődés Pajerský szerint úgy értelmezhető, hogy meggyőző volt a választási kampánya, amely során a hazai politikai színtéren új elemekkel rukkolt elő. Az idő majd megmutatja, hogy Procházka idővel annak a jobboldalnak a vezéralakjává válik-e, amely ma egyrészt eufóriát él át a kormányfő elszenvedett veresége miatt, másrészt a polgároknak a hagyományos jobbközép pártok ellenzéki politikájával szembeni teljeskörű bizalmatlansága nyilvánul meg” – állítja Pajerský.

A Most-Híd vegyespárt e felmérés szerint a választók 3,4 százalékának, az SNS 3,3, a SaS 2,5, az O¼aNO 1,5, az MKP 1,3, az SDKÚ-DS 1,1, a NOVA 0,8, a “Kotleba-párt” 0,6, míg a többi párt összesen 0,3 százalékuknak a bizalmát élvezné. A szavazásra jogosult polgároknak a fele járulna az urnákhoz, 13 százalékuk nem szavazna, 37 százalékuk pedig határozatlan a saját részvételét és szavazását illetően.

Pajerský úgy látja, hogy az emberek már elvesztették a politikai pártokba vetett bizalmukat. Közéjük tartoznak a Smer-SD és a hagyományos jobbközép pártok politikából kiábrándult szavazói is. A felmérésben közreműködők 77 százaléka egyetértett azzal, hogy a politikában nemzedékváltására van szükség.

Az eCall társaság három nappal az államfőválasztás első köre előtt hozta nyilvánosságra annak a felmérésének a végeredményét, ami leginkább hasonlított az első forduló valódi végeredményére.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.