Poliaèik: fontos kérdésekben létrejöhet a parlamenti együttműködés

Kijelentésével Andrej Kiska köztársasági elnök eheti parlamenti felszólalására reagált. Mint ahogy azt az államfő elmondta, Szlovákia olyan kihívások előtt áll, melyet a kormánykoalíció egyedül nem oldhat meg, létre kellene jönnie a koalícióra készséget mutatók szélesebb körének. Poliaèik el tud képzelni egy ilyen összhangot például az oktatásügyet, egészségügyet vagy az igazságügyet érintő kérdésekben.
„Néhány specifikus kérdésben létrejöhet az arra készséget mutatók koalíciója, de az semmiképpen sem lehet a szemet hunyni hajlandók koalíciója“ – hangsúlyozta az ellenzéki képviselő. „Hiba lenne bizonyos dolgokban kevésbé kritikusnak lenni, a bírálat ugyanis közérdek“ – tette hozzá.
Miroslav Èíž, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselője szerint a parlamenti többség és ellenzék koalíciója mindaddig nem működhet, míg egy minimális bizalom ki nem alakul közöttük. „Az együttműködés megköveteli, hogy az ellenfelek megbízzanak egymásban, mert akkor nem kell arra várnia, hogy hátulról mikor verik fejbe egy bottal. Ez egyszerűen nem megy“ – vélekedett.
Èížnek meggyőződése, hogy néhány ellenzéki képviselő parlamenti viselkedésével, az úgynevezett „gorilla-marketing“ használatával aláássa a politikát a lakosság szemében. „Ez egy olyan marketing, amikor az ellenfelét fejetlenül bármivel meggyanúsítja, – megfelelő gyakorisággal és intenzitása - hogy nagyobb legyen a hatás“ – magyarázta.
Példaként felhozta, hogy jelenlegi kollégáikkal a Most-Híd és a #Háló (#Sie) pártokból nemrég még ellenfelek voltak. „Õk azonban olyan emberek, akik elfogadják a politikai kommunikáció alapvető szabályait, erkölcsileg felkészültek és képesek úgy tárgyalni, ahogyan tárgyalni illik“ – mondta a Smer képviselője hozzáfűzve, hogy a koalíció keretében számos téma van, melyekben szükség van kompromisszumra. „Nyitott ajtókra ott talál, ahol konstruktív az együttműködés“ – üzente az ellenzéknek.
Poliaèik nem hiszi, hogy a parlament jelenlegi összetételét és a képviselők viselkedési kultúráját tekintve nagyon bírálható lenne. Emlékeztetett, hogy incidensek a múltban is voltak. „ A helyzet nem kielégítő, de nem is lett sokkal rosszabb. Mindig van mit javítani. A parlamenti munka állandó pallérozására szükség van“ – vélekedett.