Peredi táblaügy: az MKP helyi szervezetének nyilatkozata
A Magyar Közösség Pártja Peredi Helyi Szervezetének tagjai kezdeményezték az 1995-ös, majd a 2012-es népszavazást Pered község eredeti, történelmi nevének visszaállításáról, valamint a helységnévtábla-törvény által megszabott módon való elhelyezéséről – mutatott rá portálunkhoz eljuttatott állásfoglalásában a szervezet leszögezve: „mindkét népszavazás sikerességét tagságunknak és polgáraink elkötelezett hozzáállásának köszönhetjük”.
A szervezet emlékeztetett: 2012-ben a népszavazást a parlamenti választásokkal egy időben írták ki. Ennek célja az volt, hogy meglegyen a szükséges 50 százalékos részvétel. A népszavazás sikeres lett, a választópolgárok 64,4 százaléka járult az urnák elé, a résztvevők 66,38 százaléka igennel, 33,62 százaléka pedig nemmel voksolt. „A döntés messze túlmutat Pered határain, hiszen komoly hivatkozási alapot teremtettünk mind hazai, mind külföldi intézményekben jogos igényeink érvényesítéséhez” – szögezte le az MKP peredi szervezete.
Egyúttal rámutatott: a településen akkor is volt Pered feliratú tábla, mikor ezt a törvény még nem tette lehetővé. 1995 óta folyamatosan kihelyezték a nem hivatalos Pered elnevezést, melyet számtalanszor megrongáltak, eltávolítottak. Az elmúlt években a Tešedíkovo tábla is többször hasonló sorsra jutott, de eddig ez senkit sem érdekelt.
„A mostani, 2013. október 27-ei táblacseréről mi, a Pered megnevezés kezdeményezői, a tábla őrzői mit sem tudtunk. Ebből adódtak a félreértések. Sajnáljuk, hogy a Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom kilétüket sem vállaló aktivistái nem keresték, nem találták meg az utat a Pered megnevezés ügyét évek óta felvállaló helyiek felé. Ezért is történt, hogy a korábbi évek tapasztalatai alapján számunkra nem derült ki azonnal, ki és milyen céllal vált a folyamat részévé” – közölte a helyi szervezet.
A szervezet szerint a korábbi rongálásokhoz hasonlóan a községi hivatalnak kötelessége volt tájékoztatni a megyei útkarbantartó vállalatot, de semmilyen más állami hivatal felé nem tett bejelentést. AZ útkarbantartóknak is csak akkor küldték el a bejelentő e-mailt, mikor a hatóság a Deáki felőli oldalon már eltávolította a Pered feliratot.
„Szeretnénk biztosítani mindenkit, hogy a népszavazást kezdeményező és sikerre vivő MKP Peredi Helyi Szervezete a jövőben is mindent elkövet Pered község eredeti, történelmi nevének helyreállításáért. Amint a kormány elutasításáról hivatalos értesítést kapunk, készek vagyunk az ügyet jogi úton tovább folytatni” – szögezte le állásfoglalásában az MKP Peredi Helyi Szervezete.