Pénzért 2 600 szavazatot ígértek az egyik megyei képviselőjelöltnek

A választási korrupció fogalmát kimerítő esetről szerdai sajtótájékoztatóján számolt be Milan Vrabe¾, Natália Blahová és ¼ubomír Galko, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) parlamenti képviselői, valamint Alojz Hlina, a parlamenten kívüli Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke.
Vrabe¾ az esetet jelentette a rendőrségen is, akik – Vrabel információi szerint – egy személy október 31-én le is tartóztattak. A történetben állítólag több személy is érintett. „A többieknek kellett volna bebiztosítani, hogy a romatelep lakói betartsák szavukat, valóban úgy szavazzanak, ahogy megígérték. Az írni-olvasni kevésbé tudók kedvéért a szavazólistán szereplő sorszámomat azok csuklójára írták volna fel” – magyarázta Vrabe¾. A csalás szervezői állítólag arról biztosították Vrabe¾t, hogy ezt „már nem először teszik”.
Vrabe¾ figyelmeztetett, miszerint egy képviselői mandátum megszerzéséhez megközelítőleg 3 000 szavazatra van szükség. „Ha fizettem volna, szinte biztosan megszerzem a képviselői mandátumot” – jegyezte meg.
Galko hozzátette: nagyra értékeli a gyanúsított letartóztatásában közreműködő Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) rendőreinek munkáját.
Mint ahogy arról Natália Blahová parlamenti képviselő beszámolt, egy másik választási korrupciós eset kapcsán a bíróság október 30-án hozott ítéletet. A képviselő elmesélte, miszerint márciusban, az elmúlt évi parlamenti választások előtt egy személy felkereste és felajánlotta neki a Homonna (Humenné) környéki romatelepek lakóinak voksát. A képviselőnő azonnal jelentette a rendőrségnek, és a rend őreivel továbbiak során is együttműködött. „Ügynökként kezeltek, s mint olyannak, az volt a feladatom, hogy a gyanúsítottaktól további információkat szerezzek” – magyarázta. A gyanúsított akkor 2-6000 szavazat biztosításáért 2 000 eurót kért.
A képviselő tájékoztatása szerint a bíróság két személy ellen hozott ítéletet. Az egyiket egy éves próbaidővel hat hónapi feltételes szabadságvesztésre, a másikat pedig három éves próbaidővel egy évi feltételes szabadságvesztésre ítélte. Blahová szerint a bírósági ítélet jogerős.
A KDH elnöke, Alojz Hlina arra hívta fel a figyelmet, miszerint Kelet-Szlovákiában a csalók azt is képesek eldönteni, ki legyen a polgármester vagy a megyeelnök. A választási visszaélések ellen folyamatosan harcolni kell, „az nem elég, ha a választások napján rendőrautót állítanak a romatelepre” - hangsúlyozta.„Állítsuk meg a roma szavazatok felvásárlását, legyen vége a szavazólapok érvénytelenítésének, s akkor valódiak lesznek a polgárok érdekeit képviselő személyek” – fűzte hozzá Hlina.