Pellegrini nem kívánja megpályázni a Smer-SD elnöki tisztségét

„Pillanatnyilag jobb, ha a párt élén egy erős elnök áll, jómagam kormányfőként foglalkozhatok a végrehajtó hatalommal. Pillanatnyilag a helyzet megfelel nekem, ugyanis több időm marad a kormányzásra. Örülök, hogy a párttal kapcsolatos kérdésékkel az elnök, a párt legfőbb menedzsere foglalkozik” – nyilatkozta Pellegrini.
Ugyanakkor a kormányfő nem tart attól, hogy a koalíciós tanács vagy Robert Fico, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnöke bármit is parancsba adna neki. A koalíciós tanácsban a pártot Robert Fico pártelnök képviseli, de az üléseken a kormányfő is részt kíván venni. Munkatársaival kapcsolatban kijelentette, valamennyien értelmes, kompromisszumokra is képes emberek.
Pellegrini ugyanakkor megerősítette azt is, Andrej Kiska államfővel, akivel Robert Fico volt kormányfőnek igencsak feszült volt a kapcsolata, nem kíván háborúzni.”A köztársasági elnök úrral nagyon korrekt a kapcsolatunk, Nincs okom rá, hogy háborút folytassak ellene” – jegyezte meg, viszont rámutatott, kormányfőként megvan a joga, hogy a társadalomban történtekkel kapcsolatban véleményt alkosson, s azt meg is teszi.
A lakása finanszírozásával kapcsolatos kérdésekre is reagált. Továbbra is kitart korábbi válasza mellett, miszerint a pénz saját keresetéből származik, amit be is tud bizonyítani. Mint mondta, amióta dolgozik, mindig az átlagosnál magasabb bért kapott. A kérdést hajlandó az összeférhetetlenségi bizottság előtt is tisztázni, s meggyőződése, hogy a kétségek eloszlanak. „A találgatásokat elutasítom, minden csupán arra irányul, hogy a kormányfőt már a kezdet kezdetétől bemocskolják” – szögezte le.
Általános átvilágítás
Egyúttal kijelentette, szeretné, ha a kormányhivatal összes korábbi dolgozója átvilágításon esne át. Felülvizsgálja továbbá, hogyan lehetséges, hogy elődje, Robert Fico nem lett tájékoztatva arról, hogy munkatársai között lehetséges maffia-kapcsolatokkal rendelkező személyek dolgoznak, illetőleg , hogy valóban jelentettek-e biztonsági kockázatot.
„Élni fogok a lehetőséggel és a megfelelő hivataloktól, vagy a kormányhivataltól ki fogom kérni az ezzel kapcsolatos jelentéseket", mondta. Tudni akarja, "a volt kormányfőt tájékoztatták-e arról, hogy olyan munkatársak dolgoztak a közelében, akiket az olasz rendőrség szervezett bűnözésben való részvétellel gyanúsít” – szögezte le Pellegrini.
Az olasz maffiával korábban Mária Trošková, a kormányhivatal volt főtanácsadója, valamint Viliam Jasaò, a kormányhivatal volt válságkezelési és nemzetbiztonsági hivatalának vezetője is kapcsolatban állt – figyelmeztetett cikkében Ján Kuciak oknyomozó újságíró, aki cikkét már nem tudta befejezni, mert meggyilkolták.
Peter Pellegrini kijelentette, ha személy szerint olyan információkat kapna a hírszerző szolgálatoktól, hogy „gyanús személyek” dolgoznak a közelében, az érintett munkatársakat azonnal menesztené. „Megkértem a hivatalvezetőmet, mindenki vegyen részt megfelelő szintű átvilágításon, vagyis attól függően, hogy a jövőben milyen információkkal fog dolgozni” – jelentette ki a kormányfő.
A címzett Andrej Kiska
Nem tartaná szerencsésnek Peter Pellegrini kormányfő, ha az államfő beavatkozna a belügyi tárca vagy más államigazgatási szerv személyi ügyeibe. A szombati párbeszédek (Sobotné dialógy)című műsorban Pellegrini kifejtette, a rendőri testület függetlenségét sértő politikai célú beavatkozásnak minősíthető az, ahogy Andrej Kiska államfő nyilvánosan felszólít az országos rendőrfőparancsnok menesztésére. „Kormányfőként egyértelműen visszautasítom ezt, személyi kérdésekben az egyes miniszterek döntenek, és nem a köztársasági elnök. Erre nem terjed ki a hatásköre”, mondta a miniszterelnök, aki politikai szempontból is elhibázottnak tartja Kiska igyekezetét, mert a „politikusok nem avatkozhatnak be a rendőrség működésébe”.