Pellegrini: felhasználó-baráttá kell tenni az eGovernmentet

Pellegrini azt is elmondta, hogy 2007 óta sokat dolgoztak, például kiépítették a referencia-nyilvántartásokat és az eGovernment kulcsfontosságú összetevőit, s egyúttal az első elektronikus szolgáltatások is beindultak. „Azok közül több nagyon jól működik, de gyakran valahol a háttérben rejtőzik. A polgár gyakran nem csak nem látja azokat, hanem az az érzése is támad, hogy az állam megfeledkezett azokról“ – fejtette ki Pellegrini.
Konkrét arra vonatkozó példát is említett, amikor a szolgáltatások ugyan működnek, de nem teljesen úgy, ahogy azoknak kellene. Szerinte konkrét időpontban kellene megegyezni a közlekedési felügyeletnél. „Szuper ötlet, szuper szolgáltatás, ami időt takarít meg önöknek“ – jegyezte meg a miniszterelnök-helyettes. Problémát lát azonban a felesleges többletlépésekben, amelyek között elveszhetnek a felhasználók.
Idén június 1-je óta működik az új beruházási miniszterelnök-helyettesi hivatal. „A kormány tehát teljesítette a szakmai nyilvánosság és közösség egyik követelményét, amely a választások előtt rámutatott az informatizáció területén meglevő hiányosságokra, amelyeket az elégtelen koordináció is okoz“ – nyilatkozta Pellegrini. Arra is figyelmeztetett, hogy az újonnan létesülő hivatal nem oldja meg varázsszóra az összes problémát, ezért megértést és bizonyos időt kért. „Készek vagyunk arra, hogy a szakmai nyilvánossággal tárgyalásokat folytassunk, hogy javuljon a helyzet“ – szögezte le.
A miniszterelnök-helyettes el akarja érni azt, hogy azon IT projektek jóváhagyása során, amelyeket európai vagy állami költségvetési pénzekből finanszíroznak, mindig tekintettel legyenek arra, hogy a projektnek milyen hozadéka lesz a polgárok számára. „A pénzügyminiszerrel jó az együttműködésünk. Ha egy-egy minisztérium nem indokolja meg azt, hogy miért van szüksége az adott projektre, akkor mi nem adjuk beleegyezésünket, a pénzügyminiszter pedig nem szabadítja fel a hardverek és szoftverek vásárlásához szükséges pénzeket“ – magyarázta Pellegrini.
Pellegrini nem titkolta, hogy élni kíván a büntetés lehetőségével is. „Ha másként nem megy, akkor arra majd a költségvetés megrövidítésén keresztül erre kerül sor. Mivelhogy ebben az országban senki sem érez felelősséget azért, hogy milyen állapotban is van az informatizáció. Pontosan beazonosítjuk azt, hogy melyik tárca csődölt be, s egyszerűen megvonjuk a pénzüket. A hivatalnokok nagyon nagy biztonságban érzik magukat, hiszen az el nem végzett munka miatt semmi sem történik“ – tette hozzá Pellegrini. Az informatizáció hazai irányítása során az áttekinthetőségre és a szakmai nyilvánossággal folytatandó nagyobb méretű kommunikációra akar összpontosítani.
Az ITAPA 2002 óta olyan védjegynek számít, amihez minden olyan dolog tartozik, ami összefügg a társadalom informatizációjával és az eGovernmenttel. A szervezők szerint igyekszik az építő jellegű párbeszédbe bevonni a köz- és magánszférához tartozó embereket annak érdekében, hogy konkrét megoldások szülessenek.