Pellegrini bizalmat kér kabinetjének

A kormányprogram szinte teljesen megegyezik a korábbi változattal, melyet Robert Fico (Smer-SD) kormánya fogadott el még 2016-ban.
A bizalmi szavazás során legalább 76 támogató szavazatra van szükség. Korábban 79 honatya jelezte, hogy támogatja a kormányt. A legerősebb ellenzéki pártok, a Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) közölték, nem csatlakoznak, mivel nem bíznak Pellegrini kormányában.
Peter Pellegrini új kormánya 2018. március 22-én, csütörtökön egyhangúlag jóváhagyta programnyilatkozatát. A 2016-os szövegezésből a programból kimaradt az időközben okafogyottá vált, a szlovák uniós elnökséggel foglalkozó szakasz. „A kormányt pontosan ugyanazon politikai pártok alkotják, amelyek két évvel ezelőtt kialakították a kormány programnyilatkozatát, s mi ezt a programnyilatkozatot teljes egészében teljesíteni kívánjuk” – magyarázta az újdonsült miniszterelnök, Peter Pellegrini.
Egyúttal arra kérte a nyilvánosságot, hogy tartsa tiszteletben, hogy a dokumentum az eddigi kormányzat programnyilatkozatával teljes egészében megegyező. Ellenkező esetben ugyanis szerinte a kormány időt vesztegetne annak mindazon részekkel történő aktualizálására, amelyek már teljesítve lettek vagy immáron nem aktuálisak. „Nekünk azonnal munkához kell látnunk. Ez az ország 3 héten keresztül mérsékelten meg volt bénítva” – tette világossá Pellegrini.
Még közvetlenül azt megelőzően, hogy a parlamentben sort kerítenének a bizalmi szavazásra az új kormány megalakításával kapcsolatos elengedhetetlen személycserékre kerül sor a törvényhozásban. A mandátumvizsgáló és mentelmi bizottság élére Juraj Blanár, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) tagja kerülhet, aki a beruházásokért és informatizációért felelős kormányalelnöki posztra került Richard Rašit (Smer-SD) váltja. A külügyi bizottságot eztán Cséfalvay Katalin, a Mosta-Híd frakciójának tagja vezeti majd. A posztot eddig az azóta képviselői mandátumától megvált František Šebej (Most-Híd) töltötte be.
Fico a gazdasági, Kaliòák az alkotmányjogi bizottságban ül majd
Robert Fico ex-kormányfő és Robert Kaliòák ex-belügyminiszter (mindketten Smer-SD), valamint Lucia Žitòanská (Most-Híd) visszatérnek a plénumba. A parlamentből távozott a fentebb már említett Raši, Šebej, illetve az igazságügyi miniszterré lett Gál Gábor (Most-Híd). Fico a gazdasági, Kaliòák az alkotmányjogi bizottságban foglal majd helyet – döntöttek róla pénteki szavazásuk során a képviselők. Žitòanská a parlament emberi jogi, illetve a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) tevékenységét ellenőrizni hivatott bizottság tagjává lett.
A személycserék a pótképviselőket is érintik. Darina Gabániová és Milan Mojš (mindketten Smer-SD) elhagyja a plénumot. Helyükbe Mária Janíková (Smer-SD) és Balódi László (Most-Híd) érkezik. Utóbbi két képviselő az ülés elején letette képviselői esküjét.
Pellegrini: Fico nyomot hagyott
Robert Fico háromszoros miniszterelnökként a szlovák politikában jelentős nyomot hagyott, olyat, mint előtte még senki. Ezt formálja majd a jövőben is a Smer-SD elnökeként, mely párt programjának pillérjei az új kormány programnyilatkozatában is tükröződnek – fogalmazott Peter Pellegrini felszólalásában, amelyben bizalmat kért a parlamenttől kabinetje számára.
A kormányfő egyúttal köszönetet mondott Andrej Kiska köztársasági elnöknek, amiért „tiszteletben tartotta a parlamenti demokrácia alapelveit”. Reményét fejezte ki, hogy az ellenzék is támogatja majd a kormány programnyilatkozatát. „Azonban nem tartom valószínűnek, hogy ezt megéljük” – jegyezte meg.
Pellegrini szerint az elmúlt egy hónap bekerül a történelemkönyvekbe, a töréspontok egyikeként. „A kettős gyilkosság korábban soha nem tapasztalt érzelmeket engedett szabadjára, ami politikai válságba torkollott. Mindenkit megérintett a két fiatal halála. Amennyiben a gyilkosság motívuma az újságíró munkájában keresendő, akkor ez támadás a demokratikus állam pillérei és a szólásszabadság ellen. Kötelességünk alaposan kivizsgálni a gyilkosságot, az elkövetőket pedig igazságosan megbüntetni. Az állam tartozik ezzel” – szögezte le a miniszterelnök, aki arra kért mindenkit, hagyják dolgozni a rendőrséget.
Peter Pellegrini elutasította azokat az állításokat, miszerint Szlovákia egy „fekete lyuk” lenne Európában. „Ebből semmi sem igaz. Szlovákia egy sikertörténet. Az országról kialakult negatív kép kijavítása egyik prioritásom lesz. Szlovákia egy demokratikus, sikeres és modern ország, az új kormány pedig a pro-európai irányultság záloga. Szerencsétlen dolog, hogy az ellenzék hatalomvágya miatt beláthatatlan károkat okoz nekünk a nemzetközi színtéren” – fogalmazott.
39 képviselő kért szót
A kormány programnyilatkozatával kapcsolatos vitába összesen 39 képviselő jelentkezett be írásban. A listán a koalíciós pártok egyetlen képviselője sem szerepel. A házszabály szerint a vitába írásban jelentkező honatya maximálisan 20 percet beszélhet, illetve 30 percet, ha egy frakció képviseletében szólal fel.
A beszédek elhangzása után szóban is lehet jelentkezni.
A tervek szerint a törvényhozás 16.00 órakor befejezi a munkát, így a szavazásra Peter Pellegrini kormányáról várhatóan csak a jövő héten kerül majd sor.
Fehér port szórtak a parlament főbejáratához
Biztonsági fenyegetés miatt lezárták a parlament főbejáratát pénteken. A parlamenti iroda közleménye szerint egy aktivista fehér port szórt a főbejárat elé. Egy speciális rendőri vegyvédelmi egység vizsgálja az anyag eredetét és azt, milyen biztonsági kockázatot jelent. Az épületben megtették a szükséges biztonsági intézkedéseket.
Mint kiderült, a fehér por liszt volt, amit egy aktivista szórt szét.
Matovièot kiutasították az ülésteremből
Andrej Danko házelnök kiutasította az ülésteremből Igor Matovièot, az O¼aNO elnökét, mert nem a törvénnyel összhangban viselkedett. Matoviè a nap hátralevő részében nem tartózkodhat a teremben.
A vonatkozó jogszabály lehetővé tesz ilyen lépést a házelnöknek, amennyiben az érintett képviselő „megnyilvánulásaival vagy tetteivel átlépi a jó ízlés határát”. Amennyiben ismételt felszólítást követően sem változtat viselkedését, ki lehet utasítani az ülésnap végéig. A szavazásokon azonban részt vehet.
Matoviè egyebek mellett azzal vétkezett, hogy a kormány programnyilatkozatával kapcsolatos vita során felszólalásában vizuális segédeszközt használt, amit tilt a törvény. Az O¼aNO elnöke Ján Kuciak és Martina Kušnírová fényképét mutogatta. „Tegyen Andrej Danko, amit akar, akár meg is bírságolhat” – mondta Matoviè, mikor elővette a fényképet. Mint fogalmazott, annak tükörként kellene szolgálnia az új kormány számára.
Jövő héten szavaz a parlament
Az új kormány programnyilatkozatával kapcsolatos bizalmi szavazás a jövő hétre tolódik, mivel túl sok képviselő kért lehetőséget a vitában való felszólalásra, de mindegyikükre nem jutott idő. A tanácskozás hétfőn reggel folytatódik.
Eredetileg 39 képviselő jelezte írásban, hogy fel szeretne szólalni, 34-en még minidig nem jutottak szóhoz. Eddig sem a miniszterek, sem a koalíciós pártok képviselői nem jelezték, hogy a szónoki pulpitus mögé állnának. Később ezt még szóban megtehetik.
Az eddigi felszólalásokban az ellenzéki képviselők kritikával illették az új kabinetet, amely szerintük csak kozmetikai változásokon esett át Robert Fico kormányához képest, amit véleményük szerint a szinte teljes egészében átvett kormányprogram is bizonyít. A felszólalók bizalmatlanok a miniszterekkel szemben, nem hisznek nekik, felemlegetik a botrányaikat. A kormány jelen lévő tagjai nem válaszoltak az ellenzék kérdéseire. A Szabadság és Szolidaritás, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek, valamint a Család Vagyunk már jelezte, a szavazáskor nem fogja támogatni az új kormányt. Egyúttal arra biztatták az embereket, hogy koraeste ismét vonuljanak az utcákra.
