2016. február 13., 16:06

Pellegrini: a magasabb tanítói fizetés nem emeli a gyermekek tudását

POZSONY. A magasabb tanítói fizetés, amit többek közt a Szlovákiai Tanári Kezdeményezés követel, nem emeli a szlovákiai gyermekek műveltségét. A tanítók felkészültségét és kezdő fizetését is meg kellene vizsgálni. Annak olyannak kellene lennie, hogy a fiatal és ügyes embereket az oktatásügyhöz csalogassa – vélekedik Peter Pellegrini házelnök, korábbi oktatási miniszter, aki szerint a nevezett módosításokat 48 órán belül nem lehet megoldani.

„Úgy vélik, ha a Szlovákiai Tanári Kezdeményezés (ISU) követelései holnap teljesülnének, s a fizetéseket 130 euróval megemelnénk és csökkentenénk a krediteket, akkor a helyzet megoldódna, s gyerekek holnaptól okosabbak lennének?” – tette fel a kérdést Peter Pellegrini a közmédia Szombati párbeszédek című vitaműsorában.

A pedagógusbérek az elmúlt négy év alatt 22 százalékkal emelkedtek – emlékeztetett a házelnök. Ugyanakkor az egy tanítóra eső gyermeklétszám folyamatosan csökken. „Hogy lehet, hogy a gyermeklétszám csökken, a tanítói fizetés nő, 1000 iskola fel lett újítva, a gyermekek mérhető tudása pedig csökken” – gondolkodott el Pellegrini.

Vitapartnere, Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke szerint nincs rendben, ha az oktatásügybe az elmúlt időszakhoz képest több pénz áramlik, a gyermekek mérhető tudása mégis csökken. A problémát a rendszerszerű intézkedések hiányában látja, illetőleg abban, hogy az iskolákban nincs meg a gyermekek oktatását érintő szabad döntés lehetősége. „Az állami oktatási programok a tanítók közreműködésével készültek. Tehát arról, amit ma az iskolákban oktatnak, maguk a pedagógusok döntöttek. A tanítási órák tartalmát és számát nem a zöld asztal mellett ülő hivatalnokok határozták meg” – válaszolt Pellegrini.

Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezetője azt szeretné, ha az iskolák ügyében inkább az állam hozná a döntéseket, hogy ne kerüljön ki az iskolákból például olyan sok politológus, hanem inkább a duális képzés erősödjön. Az SNS elsődlegesnek az állami és magániskolák közti határ meghúzását tartaná. „Az oktatásügyben a pénzforrások is hiányzanak, s a meglévők se rendszerszerűen vannak leosztva” – hangsúlyozta rámutatva, hogy szükség van reformok elfogadására. Danko véleménye szerint a főiskola rendszert is meg kellene újítani.

Pellegrini egyetértett vele abban, hogy a főiskolák terén is szükség van reformokra. „Hozzunk új törvényeket a főiskolák finanszírozásáról vagy beszéljük a számuk csökkentéséről. Talán elég lenne a főiskolák és a főiskolát végzettek fele is“ – jegyezte meg. Az oktatásügy finanszírozásával kapcsolatosan megjegyezte, hogy az nem olyan egyszerű kérdés. Mindenekelőtt pontos adatok kellenek hozzá, ami eddig hiányzott – fejtette ki.

A vitaműsor vendégei az egészségügy problémáját is érintették. Sulík továbbra is állítja, hogy az egészségügyben rablás folyik, amit meg kell állítani. Pellengrini hangsúlyozta: az egészségügyi minisztérium rendszerszerű intézkedéseket foganatosít, bízik benne, hogy ezt követően a tárcán belüli helyzet megerősödik és javulásnak indul. Danko megerősítette, hogy pártja továbbra is az egybiztosítós rendszert támogatja, amit a kormánypártnak a jelenlegi választási időszakban nem sikerült megvalósítania.

Megosztás