2018. március 18., 19:15

Pellegrini: a belügyminiszternek nem kell feltétlenül sokéves párttagnak lennie

POZSONY. A Robert Kaliòák után következő új belügyminiszternek ismernie kellene a tárca munkáját – jelentette ki a Markíza televízió rendkívüli vitaműsorában az új kormány felállításával megbízott Peter Pellegrini, aki – mint mondta – előnyben részesítené, ha a jövendő belügyminiszter nem lenne a párt sokéves tagja.
201803181427440.pell01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

„Számos név elhangzott, viszont nem kellene, hogy tisztségviselője legyen a pártnak. Egy tapasztalatokkal rendelkező személyre van szükség. Személy szerint arra biztatom pártkollégáimat, hogy egy olyan embert találjunk, akinek nem lesz szüksége két hónapra, hogy kiismerje magát az adott minisztériumban. Ez a kormány nem követelhet 100 napos türelmi időt” – jelentette ki.

Az országos rendőrfőkapitány lecserélésével kapcsolatban Pellegrini nem kívánt részletekbe bocsátkozni. „Ha nyilatkoznánk, azzal csak azt bizonyítanánk, a rendőrfőparancsnokot az adott politikus madzagon rángatja. A poszton marad vagy lecserélik, az új belügyminiszternek kell eldönteni” – szögezte le. Másrészt viszont azon a véleményen van, miszerint a rendőr-főkapitányi posztot még a jelen választási időszakban be kell tölteni.

Erik Tomáš parlamenti képviselővel kapcsolatban, akinek nevét a kulturális miniszteri poszt betöltése kapcsán emlegették, Pellegrini megjegyezte, hétfőn ülésezik az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) párt elnöksége, ahol majd eldöntik. „Számításaim szerint egy óra körül már bejelenthetjük, ki a nevezett poszt várományosa” – jelezte.

A Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS) szintén hétfőn reggelig kellene jeleznie, megtartja-e mindhárom jelenlegi minisztériumát. Amennyiben meg kívánja tartani, Pellegrininek nincs ellenvetése. A miniszterek névsoráról hétfőn délután vagy kedden délelőtt tájékoztatná Andrej Kiska köztársasági elnököt.

A jelenlegi kormányfő-helyettes megígérte, amennyiben a köztársasági elnök kinevezi kormányfővé, egészen biztosan tisztességes miniszterelnök válik belőle. „Tudatosítani kell, Robert Fico továbbra is a legerősebb párt elnöke, teljesen logikus tehát, hogy a többi pártnak továbbra is tárgyalópartnere marad. A nevezett kettős kombináció nemcsak az Európai Unióban számít konvencionálisnak, de már Szlovákiában is volt rá példa. Iveta Radièová például kormányfő például nem volt pártjának az elnöke” – emlékeztetett.

Pellegrini számára az sem jelent gondot, hogy az államfői rezidenciában Fico nem hagyta szóhoz jutni. „Nem kívántam nyilatkozni. Amennyiben a helyzet a megállapodásnak megfelelően alakul, lesz alkalmam eleget beszélni. Amennyiben bizalmat kapok, már megvan az elképzelésem, milyen irányban kormányozzam az országot” – jelentette ki.

A Fico lemondását követő ceremónia viszont nem nyerte el tetszését. „Tanúja voltam, amikor a miniszterek benyújtották lemondásukat, aminek mindig megvolt a maga formája, legyen az államfő vagy a távozók beszéde, vagy a himnusz. Mindenki alkosson maga véleményt, mindez hogyan zajlott le” – jegyezte meg.

Bugár: támogatom Gál Gábor igazságügyi miniszteri tisztségre való jelölését

Bugár Béla, a Most-Híd elnöke támogatja Gál Gábor, a párt frakcióvezetőjének igazságügyi miniszteri tisztségre való jelölését a távozó Lucia Žitòanská helyett. Ezt Bugár jelentette ki a Markíza televízió rendkívüli vitaműsorában hozzátéve, hogy a végső szót a párt elnöksége mondja ki hétfői ülésén.

A kormányból való lehetséges távozás, illetőleg Robert Fico lemondatása, ami szintén új kormányt jelent, a két dolog valójában egy és ugyanaz – vette védelmébe Bugár pártja magatartását.  Az Országos Tanács döntése azt volt, vagy elérik, hogy kitűzzék az előrehozott választásokat, vagy kilépnek a koalícióból. A döntés harmadik mondata: ha az események más irányt vesznek, a dönteni az elnökségnek kell – ismételte korábbi védekezését.

Richard Sulík, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt elnöke ezt másképp látja, szerinte Bugár azzal, hogy a koalícióban marad, sok embert becsapott. „Bugár Béla ennek a színháznak a legcsúfabb szereplője” – üzente.

Bugár minderre úgy reagált, megérti az utca emberét. „De mi az, amit az ellenzék tesz? Lázít. Fenyegető leveleket kapunk. Az ellenzék teszi mindezt, nem az utca. Az utca tisztességes Szlovákiát akar” – nyilatkozta a Most-Híd elnöke. Mint mondta, az emberek a gyilkosság felderítését akarják, az ellenzék pedig visszaél ezzel, egyúttal tart az olyan új pártoktól, mint a Progresszív Szlovákia (PS). „Ezért is akarnak olyan gyorsan előrehozott választásokat” – vélekedett Bugár.

Sulíknak viszont meggyőződése, a tisztességes emberek azt várták, hogy Bugár, aki több mint 20 éve politizál, rendelkezik egyfajta értékekkel. „Erre úgy döntöttek, feláldozzák a pártot, sutba dobják az emberek reményét. Borzasztó, amit tettek, idővel rájönnek. Még mindig van lehetőség a cselekvésre, ha az elkövetkező pár napban nem szavaznak bizalmat a bábkormánynak” – hangsúlyozta, majd hozzátette: véleménye szerint Peter Pellegrini kormányfő szüntelenül a Smer-SD elnökét fogja kérdezni, mit gondoljon az adott kérdésről.

Veronika Remišová, az O¼aNO frakcióvezetője két fontos dologra hívta fel a figyelmet. „Az egyik az újságíró meggyilkolásának felderítése. Hogyan lehetséges, hogy három hét elteltével még mindig ugyanaz a személy áll a rendőrség élén, akiről Ján Kuciak azt írta, hogy sógora egyike a Smer-SD legnagyobb oligarcháinak, akiről mellesleg szintén írt az újságíró. A másik dolog pedig az újságírói szabadság” – nyilatkozta.

Remišová egyúttal állítja, a lakosságnak joga van dönteni az előre hozott választások kérdésében, joga van egy tisztességes alternatívára. „Hiszek az embereknek, és alázattal nézünk bármiféle választás elébe, legyen az bármikor. Mindent megteszünk, hogy tisztességes alternatívát kínáljunk az embereknek” – hangsúlyozta.

Bugár rámutatott, az előre hozott választásokhoz 90 támogató szavazatra lenne szükség a parlamentben, ami nincs meg. Hozzáfűzte, hogyan akar az O¼aNO, melyek élén Matoviè személyében egy adócsaló áll, tisztességes politikát felkínálni.

Remišová válaszolt a Most-Híd elnökének. „Önök mindenkivel szemben vádaskodnak. Természetesen vannak emóciók, de én nem azért vagyok itt, hogy Bugár úrral vitatkozzam. Mint ahogy az újságírók is különbözőek, a politikusoknál sincs ez másképp. Mindenki a maga módján kommunikál” – jegyezte meg Remišová.

201803181427440.pell01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.