2012. november 27., 19:12

Pedagógussztrájk – Sok helyen kedden is sztrájkoltak

LÉVA, LOSONC, DUNASZERDAHELY. Több pedagógus úgy véli: jobb lett volna, ha az országos sztrájkbizottság valamennyi oktatási intézménynek egyforma időtartamú sztrájkot javasolt volna.

A lévai (Levice) Czeglédi Péter Református Gimnázium egyike azoknak az egyházi intézményeknek, amelyek csatlakoztak az országos pedagógussztrájkhoz. Az iskola saját honlapján tette közzé a pedagógiai kar döntését: november 26-28. között elmarad a tanítás. Hozzátették, az oktatás csütörtökön vagy a sztrájk felfüggesztése esetén korábban is folytatódhat. Kluch János iskolaigazgató egyetért az iskolaügyi dolgozók jogos követeléseivel, a sztrájk idején személyesen tart telefonügyeletet az iskolában.

„Bár nem vagyunk szakszervezeti tagok, de a pedagógus kollégáimmal együtt aláírtuk, hogy sztrájkba lépünk, hiszen egyházi kisiskolaként az önkormányzati alapítású intézményeknél is nehezebben boldogulunk" - magyarázta portálunknak.

Értesüléseink szerint Léván valamennyi alapiskola alkalmazottai megegyeztek abban, hogy 3 napig sztrájkolnak. A helybeli 10 óvoda közül viszont csak 4 csatlakozott az országos akcióhoz. A Mély és Körzeti úti óvodában 3 napos sztrájkot hirdettek, a Hviezdoslav és Perecká utcai intézmény csak hétfőn sztrájkolt.

A losonci (Luèenec) Kármán József Alapiskolában és Óvodában november 26-án csak a pedagógusok sztrájkoltak, a további alkalmazottak aznap is felvették a munkát - tájékoztatta portálunkat Csúsz Péter, az intézmény igazgatója. „Hétfőn bezártuk az iskolaépületet, szüneteltettük a tanítást, a pedagógusok odahaza maradtak. A sztrájkbizottság két tagja, akárcsak a legutóbbi sztrájk során, most is ügyeletet tartott. A további alkalmazottaink tegnap is dolgoztak. Ma már a pedagógusok is megjelentek a munkahelyükön, és a megszokott módon zajlott az oktatás“ – nyilatkozta az igazgató.

Paucs Rozália, a losonci járásbeli oktatásügyi dolgozók szakszervezeti elnöke portálunkat arról tájékoztatta, hogy az ottani iskolaügyi alkalmazottak 78 %-a csatlakozott az országos sztrájkhoz. „Legpontosabb adatokkal az alapiskolákról rendelkezem. Dolgozóik 85 %-a sztrájkol. A középiskolai alkalmazottaknak hozzávetőleg 70 %-a kapcsolódott be a tiltakozó akcióba. Az óvodák esetében siralmasabb a helyzet. A két füleki és valamennyi losonci óvoda sztrájkol, de a községi óvodák esetében csupán 40 % körüli részvételi arányról számolhatok be. Alkalmazottaik döntésüket egyrészt azzal indokolták, hogy nagyon féltik az állásukat, másrészt azzal, hogy karácsony közeledtével a sztrájknapok alatt kieső bérük, illetve az általuk befizetendő egészségbiztosítási járulék nagyon hiányozna a családi kasszából“. A sztrájkoló iskolák javarészében 3-3-tagú szakszervezeti ügyeletet tartanak, és szerdán is szüneteltetik az oktatást. „A folytatásról majd az országos sztrájkbizottsággal való egyeztetés után döntünk. Ha kell, akár jövő héten is sztrájkolunk a követeléseink megvalósulása érdekében. Előfordulhat olyan helyzet is, hogy a későbbiekben fogadjuk majd a gyerekeket, de tanítás helyett másféle foglalkozást tartunk számukra“ – mondta a Hírek.sk-nak Paucs Rozália.

A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola pedagógusai hétfőn és kedden is sztrájkoltak. „Csonka tanítási hetet tartunk amiatt is, hogy pénteken iskolánkban zajlik majd az országos méretű, 30. TUDOK konferencia, amelynek idejére igazgatói szabadnapot adtam. Minderről pénteken értesítettük a szülőket. A kétnapos sztrájkunk idején a nem pedagógiai alkalmazottainkkal együtt az iskolaépületben tartózkodtam, főként a pénteki konferenciával kapcsolatos teendőket intéztük, a titkárnőnk pedig telefonügyeletet tartott. Tíz pedagóguskollégánk közösen vett részt a hétfői pozsonyi nagygyűlésen. Szerdán fogadjuk a tanulókat, és a reggeli, 7.30-kor  kezdődő megbeszélésen, a szakszervezeti vezetőséggel közösen döntjük majd el, hogy oktatunk-e, vagy másféle foglalkozást biztosítunk a diákoknak. Úgy vélem, hogy az országos sztrájkbizottságnak kellett volna meghatároznia valamennyi oktatási intézmény számára, hogy hány napos legyen a sztrájk. Azzal, hogy az egyes intézményekre bízták a döntést, elég kaotikus helyzet alakult ki“ – véli Masszi János iskolaigazgató.

A Dunaszerdahelyi járásban hétfőn 903 iskolaügyi alkalmazott, összesen 789 pedagógus és 114 további oktatásügyi dolgozó kapcsolódott be a sztrájkba. Közülük 60 személy a pozsonyi tüntetésre is felutazott - tájékoztatta portálunkat Horváth Zoltán illetékes járási szakszervezeti elnök. „Járásunkból összesen 38 oktatási intézmény dolgozói csatlakoztak az országos sztrájkhoz. Örvendetes, hogy a teljes szervezettségű, tehát 1-9. évfolyammal működő alapiskolák szinte mindegyike sztrájkol, köztük az általam irányított felsőpatonyi 1-9. évfolyammal rendelkező alapiskola is. Úgy döntöttünk, hogy a sztrájk központi sztrájkbizottság általi visszavonásáig folytatjuk a tiltakozó akciónkat, mintegy példát mutatva a többi intézménynek is“ - hangoztatta.

Horváth Zoltán szerint elkeserítő, hogy csak azoknak az óvodáknak az alkalmazottai sztrájkolnak, amelyek közös igazgatásúak az alapiskolákkal. „A különálló óvodák dolgozóin félelem lett úrrá. Attól tartanak, hogy ha sztrájkolnak, esetleg elveszíthetik az állásukat" - magyarázta hozzáfűzve: ugyanilyen elszomorító a vidéki kisiskolák dolgozóinak helyzete is. "Félnek az elbocsátástól, mert nem érzik a helyi önkormányzatok, polgármesterek szolidaritását. Pedig tudatosítaniuk kellene, hogy a béremelés mellett az iskolák jelenleginél jobb ellátottságáért és korszerűsítéséért is harcolunk! Márpedig ezeknek a kisiskoláknak a felszereltsége terén bőven akadna javítanivaló, ezért a polgármestereknek is ki kellene állniuk a pedagógusaik érdekei mellett!“- szögezte le a járási szakszervezeti vezető.

Megosztás