Pázmány Péter: a szétszórtság nem megengedett
Az elismerést olyan személyiségek vehetik át, akik munkájukkal a felvidéki magyar közösség megmaradásáért dolgoztak. A díjat idén Pázmány Péter, Dunaszerdahely volt polgármestere kapta.
A díjazottat Bauer Edit EP-képviselő méltatta. Beszédében hangsúlyozta, Pázmány Péter olyan egyéniség, aki bátran felvállalta nézeteit és kiállt azok mellett. A kommunizmus idején szembehelyezkedett a hatalommal. Közéleti tevékenysége mozgalmas és sokrétű volt. A prágai Szövetségi Gyűlés képviselőjeként dolgozott. A rendszerváltás után az Együttélés alapítója, és jelen volt az MKP megalakításánál is.
Az országos politizálás után a helyi politikában vállalt fontos szerepet. 1992-től Dunaszerdahely alpolgármestere, majd 1994-től 15 évig a csallóközi város polgármestereként dolgozott. Ez alatt az idő alatt sokat tett a magyarság fellegváraként ismert város fejlesztéséért.
A 70-es és a 80-as évek épületrombolásai után 1995-től új arculatot kapott a belváros a világhírű építész, Makovecz Imre tervei alapján. A panelrengeteggel körbevett katolikus templomot övező tér emberi léptékűvé vált. Az organikus építészet elemei megjelentek a Fő utcai Fontána üzletsor épületein, valamint a városháza épületén. Pázmány Péter a művészetek pártfogója is volt. Luzsicza Lajos festőművésszel közösen alapították meg a Kortárs Magyar Galériát. Az ő kezdeményezésére költözött át a galéria a Csallóközi Múzeum épületéből a jelenlegi méltó helyére, a Vermes-villába. A galéria gyűjteménye jelenleg több mint 800 festményt és szobrot számlál. Az egész Kárpát-medence magyar kortárs művészetének keresztmetszetét adja. Pázmány Péter munkásságát több díjjal jutalmazták, a Helytállásért díjat azonban különösen jelentősnek tartja.
"Nem szeretném a többi díj súlyát csökkenteni, gondolom ez a díj a legnagyobb elismerés minden felvidéki magyar számára, hiszen ezt az elismerést a saját közösségétől kapja. Attól a közösségtől, aki őt legjobban ismeri, ezért ezt a díjat a többi között az első helyre rangsorolnám" – fogalmazott Pázmány Péter a dunaszerdahelyi ünnepségen.
A díjazott több olyan ügyet is felvállalt, amely a magyarság megmaradását segítette. A Meèiar-érában nagygyűlést szervezett Dunaszerdahelyen a kétnyelvű bizonyítványok mellett, és tiltakozott az alternatív oktatás bevezetése ellen. A Csallóközi Falvak és Városok Társulásának elnökeként tiltakozó nagygyűlést szervezett a bősi vízerőmű megépítése ellen.
Pázmány Péter már felhagyott az aktív politizálással, de a felvidéki magyarság sorsa nem közömbös számára. "A szlovákiai magyarság megmaradásának záloga az egységes politizálás. Úgy gondolom, hogy még egy ilyen időszakot nem fog tudni átélni a szlovákiai magyarság, ha nem lesz neki a pozsonyi parlamentben magyar párt által delegált képviselője. Ez nem azt jelenti, hogy az itt élő magyarság mindenről gondolja ugyanazt. Legyenek platformok, legyenek nézetütköztetések, de ez a szétszórtság nem megengedett egy 5-600 ezres közösség számára" – nyilatkozta portálunknak a kitüntetett.