2011. május 4., 19:16

Patinás iskoláink – A Kéméndi Petőfi Sándor Alapiskola

KÉMÉND. A Garam menti hét kurtaszoknyás falu egyikében az első magyar tanítási nyelvű iskolát még 1732-ben alapították. A II. világháború után a magyar nyelvű oktatás itt is 1949-ben indult újra. A tanulók létszáma akkor 86 volt. A mostani épületet 13 tanteremmel 1961-ben adták át, és 427-en látogatták. Jelenleg kilenc osztályban 196-an tanulnak.

A Kéméndi Petőfi Sándor Alapiskola központi tanintézménynek számít. „2002-től iskolánk tanulóinak létszáma nem csökken, ami arra enged következtetni, hogy a szülők bíznak bennünk. 2006-tól az érsekújvári járás 18 magyar tanítási nyelvű iskolája közül a negyedik legnagyobb iskola vagyunk. Mi ezt a bizalmat igyekszünk meghálálni”, mondja Tarr Boldizsár igazgató.

A tanulók a helyiek mellett Bényből, Kisgyarmatról, Garampáldról, Kőhídgyarmatról érkeznek naponta az iskolába. 2010. szeptember 1-jétől az 5–9. évfolyamokba, a hatodik kurtaszoknyás faluból, Bartról érkező tanulók a mi körzetünkhöz is tartoznak. „Nagyon fontos számunkra, hogy kitartó, becsületes, egymást tisztelő és szerető embereket formáljunk tanulóinkból. Tudatosítjuk, hogy minden tanulónál meg kell találni azokat a módszereket, melyek meghozzák számára a sikert. Mivel osztályaink átlagos létszáma 21, ez is lehetővé teszi számunkra az egyéni bánásmód alkalmazását. Sikereink másik kulcsa egyértelműen az a tény,hogy az elmúlt években sikerült a nyugdíjba vonuló pedagógusok helyébe lelkes fiatalokat találni, ezzel megújítani a tantestületet”, véli Tarr Boldizsár.

Az iskolaigazgató szerint, olyan világban élünk, amikor nincs könnyű helyzetben az iskola, nincs könnyű helyzetben a pedagógus. Olyan információáradattal kell ugyanis szembe állítania a sajátját, amelyek napról-napra a médiákból szinte kábítószerként áramlik gyermekeink felé. Sok a negatív példa, amit semlegesíteni kell, sőt a mérleg nyelvét átbillenteni a pozitív minták felé. Persze, teszi hozzá, hivatásukat szerető tanítókként, aggódó szülőkként, felelős felnőttekként törekednek arra, hogy példaképei legyenek a tanulóknak, gyermekeknek. Bízik benne, hogy ebben a bonyolult világban is van erre esélyük.

Ma már természetes, hogy iskolák nagy többsége, visszanyúlva a gyökerekhez tiszteletbeli nevet választott magának. „Minket Petőfi Sándor személyisége, élete, munkássága, elszántsága és „forradalmisága” ragadott meg. Példáján keresztül szeretnénk kialakítani tanulóinkban a magyarságtudatot, az igazság keresésének fontosságát. És ami még fontos: megértetni tanulóinkkal, hogy a mai világban és a mi időnkben nekünk is „forradalmi“ tettekre és áldozatokra van szükségünk magyarságunk megtartásában. Észre kell vennünk, hogy csökken a magyarság, iskoláink létszámproblémával küszködnek. Nem könnyű, de nem is reménytelen a mai tanulóinkkal elhitetni, hogy jövőjük a saját kezükben is van, ugyanúgy mint Petőfiéknek annak idején. Petőfi fiatalos lendülete, tenni akarása, elszántsága, hite kell, hogy jelen legyen életünkben, mindennapjainkban. Kell, hogy jelen legyen oktatásunkban és a nevelésben egyaránt”, zárja gondolatait Tarr Boldizsár iskolaigazgató.

(Az iskola elérhetőségei: www.zsmkamenin.edu.sk, e-mail: skola@zsmkamenin.edu.sk)

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.