Paška: az államfőnek kell megoldania az alkotmánybírák ügyét
"Nálunk, a parlament szintjén nem került sor az Alkotmány megkérdőjelezésére és megsértésére. Minden a törvénnyel összhangban történt. Most mindez az elnök úrtól függ" – jelentette ki a házelnök. Paška azt állítja, hogy közte és az államfő között semmiféle vita nem bontakozott ki. Csupán a kialakult helyzet alkotmányos megoldásának a megtalálásáról van szó. Az alkotmánybírákról a közjogi méltóságok majd közös találkozójukon beszélgetnek el, amelynek az időpontját még nem szabták meg.
Az Alkotmánybíróság jelenleg két bírával kevesebbel rendelkezik. Az államfő ugyanis a parlament által a „smeres“ többségi szavazatokkal megválasztott alkotmánybíró-jelöltek közül egyedül Jana Baricovát volt hajlandó kinevezni. A 6 felkínált jelölt közül azonban hármat kellett volna kineveznie. Az elnök a többiek esetében azonban nem állapította meg „az alkotmányjog és az alkotmányos bíráskodás iránt megnyilvánuló állandó érdeklődést“. Kiska megemlítette, hogy személyes beszélgetések alapján és elismert jogi szakemberek tanácsára hallgatva döntött.
Az államfő azt akarta, hogy Paška új választást írjon ki. A házelnök azonban ezt nem tette meg, mert szerinte ez lehetetlen. Azt állítja, hogy Kiska nem teljesítette alkotmányos kötelezettségét. Meg van győződve arról, hogy a szlovák parlament nem követett el hibát.
"A parlament teljesítette az összes alkotmányos követelményt. Rendeltetésszerűen, titkos szavazással, valamennyi kritérium teljesítése mellett, amit soha senki sem kifogásolt és nem támadott meg, az elnöknek lehetőséget adott arra, hogy éljen a hatalmával, és szabadon kiválasszon három bírát" – mondta el Paška.
Peter Kresák alkotmányjogász szerint erre a patthelyzetre anélkül is megoldást lehetne találni, hogy bármit is alkotmányosan meg kellene változtatni. "Az csupán a megértés bizonyos mértékét követeli meg" – jegyezte meg. Nem árulta el, hogy milyen megoldásokat tudna elképzelni. Nem akarja azt, hogy a szavait valaki célirányosaknak tartsa, mivel ő is jelöltette magát alkotmánybírának, de nem járt sikerrel. El tudná azonban képzelni azt, hogy az elnök által elutasított jelöltek az Alkotmánybírósághoz forduljanak, amely az ügyet kivizsgálná.