2016. március 3., 09:41

Parlamenti választások: kezdetét vette a kampánycsend

POZSONY. Befejeződött a választási kampány, reggel hét órától pedig elkezdődött a 48 órás moratórium. Ez idő alatt a választási kampányról szóló törvény alapján tilos bármit is tenni a választásokon résztvevő pártok, mozgalmak és koalíciók érdekében vagy ellenében.
201603030926180.01a_csend.jpg

Kampányukra legfeljebb 3 millió eurót költhettek a pártok, amelyeknek áttekinthető számlával kellett rendelkezniük. Már a 48 órás kampánycsend előtt életbe lépett a választások előtti felmérések eredményeinek közzétételére vonatkozó moratórium. Ez tilalom 14 nappal a választások előtt lépett érvényben.

Az említett tilalmak politikai pártok vagy a média általi megszegése esetén több ezer vagy százezer eurós pénzbírságokra lehet számítani. Az előbbiek 30.000-300.000, az utóbbiak pedig 1000-10.000 eurós büntetésre számíthatnak.

Az 1989-es bársonyos forradalom óta a sorrendben 9. parlamenti választásokra március 5-én kerül sor Szlovákiában. A szavazás lebonyolítása az állam 10,7 millió eurójába kerül. Mindazon szlovák állampolgárok szavazhatnak, akik legkésőbb a választások napján betöltik a 18. életévüket. Szavazásra jogosult több mint 4,4 millió állampolgár.

Szombaton útlevéllel nem lehet szavazni, mivel az nem tartalmazza a polgárok állandó lakhelyét. Személyazonossági igazolvány felmutatására van szükség.

„A választópolgár a választóhelyiségbe történő érkezése után személyazonosságát személyazonossági igazolvánnyal vagy másféle olyan hivatalos irattal igazolja, amely tartalmazza a választópolgár képmását és a róla szóló, a választók jegyzékében is megtalálható adatokat.

A személyi igazolványnak érvényesnek kell lennie, ezért azt szavazás előtt érdemes ellenőrizni. Ha már érvénytelen, s már folyamatban van az új igazolvány kérvényezése, akkor az illető szavazhat. Ehhez azonban fel kell mutatni az igazolvánnyal kapcsolatos, rendőrség által lebélyegzett kérvényt – tájékoztatott a belügyi tárca illetékese. Ha valaki nem igazolja magát, akkor nem szavazhat.

A választási paraván mögött szavazunk. A szavazólapot azután kapjuk meg, hogy igazoljuk magunkat, illetve aláírjuk a lapok és borítékok átvételét. A paraván mögött kivesszük a szavazólapot, illetve bekarikázzuk a legfeljebb négy számunkra legszimpatikusabbnak tűnő jelöltet, s a lapot a borítékba, azt pedig a választási urnába helyezzük. A fel nem használt vagy rosszul módosított szavazólapokat a fel nem használt vagy helytelenül kitöltött szavazólapok elhelyezésére szolgáló, lebélyegzett dobozba tesszük. Ellenkező esetben 33 eurós bírságra számíthatunk.  

Megosztás