Parlament: az ellenzék értékeli, hogy Kiska az emberek mögé állt
„A köztársasági elnök azok mögé állt, akik ma a korrupció ellen tüntetnek” – mondta el a TASR ügynökségnek Ľubomír Galko a Szabadság és Szolidaritásból (SaS). Egyetért a köztársasági elnök nézetével, miszerint az egészségügyben rosszak a politikai jelölések. Ugyanígy vélekedik Ivan Uhliarik (KDH) ex-egészségügyi miniszter is.“Egyetértek, hogy be kellene fejezni a politikai jelöléseket az egészségügyben és azzal is, hogy jelentősen befolyásolni kell az egészségügyben a közbeszerzés folyamatát“ – mondta Uhliarik.
Juraj Droba (független) képviselőnek úgy tűnt, hogy a köztársasági elnök mindennemű pátosz nélkül sorolta fel a társadalmi problémákat.
„Végre olyan köztársasági elnökünk van, aki ha eljön a parlamentbe, és mond valamit, annak súlya van. Fellépése tartalmilag világos, és elmondhatjuk, hogy kemény volt“ – állapította meg Magda Vášáryová (független).
Simon Zsolt szerint Kiska beszéde nem volt eléggé kritikus. „Értékelem, hogy a köztársasági elnök úr eljött a parlamentbe, és az egészségügy szétlopásáról beszélt. Kicsit kritikusabb hozzáállást és erőteljesebb felhívást vártam volna tőle, hogy megszűnjön a korrupció az egészségügyben és az államigazgatásban” – fogalmazott Simon. A Most-Híd elnöke, Bugár Béla nem gondolja, hogy a köztársasági elnöknek nagyon kritikusnak kellene lennie. Elégedett, hogy az elnök rámutatott a problémákra, és arra figyelmeztetett, hogy a parlament ne feledkezzen meg az állampolgárok elvárásairól.
Otto Brixit (Smer-SD) nem lepte meg Kiska beszéde. „Ez a köztársasági elnök első beszéde volt, és formai és tartalmi szempontból is azt mondta, amit vártunk tőle” – állapította meg Brixi. Ugyanakkor Kiska fellépését nem a kormány kritikájaként értékeli. Brixi nem vonja kétségbe az emberek tisztességes tiltakozáshoz való jogát, amelyre a napokban sor került, amelyről a köztársasági elnök is beszélt. Nem tetszik neki azonban, hogy a politika a nyugodt demonstrációk részévé válik.
A köztársasági elnök első beszédét a tanácsban a kormánytagok közül csak Peter Kažimír pénzügyminiszter hallgatta meg. Az ellenzék szerint ez nem véletlenszerűen, hanem célzatosan történt. Otto Brixi szerint a kormánytagok munkaügyi elfoglaltságaik miatt nem hallgatták meg Kiska beszédét.
Juraj Droba (független) szerint a kormánytagok nem tisztelték meg az elnököt azzal, hogy meghallgatták volna a beszédét. „Ez a tiszteletlenség csúcsa volt a kormány részéről. Szégyellem magam amiatt, hogy képtelenek az alapvető tisztesség jegyeit mutatni a köztársasági elnök felé” – mondta Droba.
Igor Matoviè (OĽaNO) úgy gondolja, a kormánynak nem állt érdekében, hogy meghallgassák a köztársasági elnököt. „Õk Ficót szerették volna ott látni, őt meghallgatták volna, Kiska nem felel meg nekik. Minek hallgatnák Kiskát?” – tette hozzá Matoviè, aki szintén nem volt jelen a köztársasági elnök beszéde közben. Azzal magyarázta, hogy közlekedési dugó miatt nem ért oda időben. „Általában egy óráig tart az út, most másfél óráig tartott“ – magyarázta. Elmondta, hogy ő nem kapcsolhatja be autója tetején a szirénát, és nem teheti szabaddá az utat.
Brixi munkaügyi elfoglaltsággal magyarázta azt, hogy a kormánytagok nem hallgatták meg az elnök beszédét. Arra a kérdésre, hogy a kabinetnek valóban nincs 15 perc ideje a beszéd meghallgatására, azt mondta, nem fogja vizsgálni a kormánytagok lelkiismeretét. Az elnök ritkán lép fel a parlamentben, ma tartotta első beszédét a honatyák előtt az ülésteremben. Brixi azt állítja, hogy a kormánytagok programját régebbtől tervezik.
„Több olyan helyzet van, amikor a kormánytagok egyik napról a másikra nem tudják megváltoztatni egyéb programok miatt a programjukat“ – hangsúlyozta. Kedden, november 25-én, amikor Peter Pellegrini személyében az új házelnököt választották meg, az ülésen ott volt a teljes kormány, Robert Fico kormányfővel együtt.