2015. január 27., 16:38

Parlament: A pozsonyi körgyűrűről a honatyák nem tárgyalnak

POZSONY. Peter Pellegrini házelnök ma megnyitotta a parlament 46. ülésszakát. A képviselők egy perces csenddel emlékeztek a terrorizmus áldozataira, valamint a holokauszt 70. évfordulója alkalmával az auschwitzi, a lengyel Oswieczin városka melletti koncentrációs tábor áldozataira.

A tanácskozás a prgrampontok jóváhagyásával fogytatódott, a kormánypárt ezúttal sem támogatta a legtöbb ellenzéki javaslatot. Így a pozsonyi körgyűrűről nem tárgyal majd a parlament. A képviselők többsége ugyanis nem szavazta meg Pavol Frešo, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS), valamint Pavol Zajac, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képviselőjének javaslatát, akik azt kérték, hogy 15 napon belül terjesszék be a D4 autópálya és a pozsonyi körgyűrűt alkotó R7 gyorsforgalmi út építéséről szóló beszámolót. A képviselők főként az építkezési formáról és az árról szerettek volna tárgyalni.

Ľudovít Kaník, az SDKÚ-DS parlamenti képviselője ismét sikertelenül követelte, hogy az egészségügyi bizottságon kívül a parlament is tárgyalja meg a kormánypárti Pavol Paška volt cégével, a Medical Group SK-val kapcsolatos közbeszerzésekről szóló jelentést. A kereszténydemokrata Jozef Mikloško Jana Dubovcová emberi jogi biztost szerette volna a parlament elé idéztetni, hogy magyarázatot kérjen a népszavazás kapcsán tett kijelentéseivel kapcsolatban. „Joga lett volna kijelenteni, nem vesz részt a népszavazáson, de kérdezem, hogyan akarja óvni emberi jogainkat, ha az alkotmányt és a törvényeket is kétségbe vonja?“ – üzente Mikloško, ám az ő indítványa sem kapott zöld utat.

Daniel Lipšic független képviselő a PPP projekt formájában megépítendő egyetemi kórházról kért beszámolót. "A projektet a kormány nyilvánvalóan törvénytelenül eltitkolta és most - abszurd számadatokból kiindulva – jóváhagyta. Hat milliárd eurós projektről van szó. Ha a kormánynak valóban vannak érvei, akkor egy ilyen komoly témának a parlament előtt kellene lennie” – magyarázta. Bár a parlament aktuális ülésének napirendjébe a kórház építése kapcsán beiktatták az egészségügyi minisztérium tájékoztatását, Lipšic ragaszkodott a beszámolóhoz.

Arról sem kerül jelentés a parlament elé, „meg lehet-e menteni a kishitelezők pénzét a Váhostav csaláson alapuló restrukturalizációját követően”. A dokumentum előterjesztését Alojz Hlina független képviselő indítványozta. Nem kerül a képviselők elé Miroslav Beblavý független képviselő által igényelt, az európai pénzalapok merítéséről szóló jelentés sem. Kérését Beblavý „a pénzalapok ezidő szerinti katasztrofális nem merítésével” indokolta.

Mikuláš Huba független képviselő pedig arra kérte a honatyákat, hogy a parlament csesztei (Èastá-Papiernièka) üdülőjének egy részét bocsássák az ukrán gyermekek rendelkezésére. Az ügyet a házbizottság ülésén szeretné megoldani, melynek összehívására Peter Pellegrini házelnök ígéretet tett.

A polgárjogi kódexekkel vette kezdetét a parlament idei első ülése, amelyet Tomáš Borec igazságügyi miniszter terjesztett a törvényhozás elé. A bíróságokon folyó polgári eljárásokkal az eddig közel 80-szor módosított polgári perrendtartás helyett a jövőben három kódex foglalkozna. Az indítványok összességében hozzávetőleg 1500 paragrafust érintenek, és Tomáš Borec szerint az önálló Szlovák Köztársaság megalakulása óta ez az egyik legátfogóbb jogi reform.

A reform teljes körűen módosítaná azokat a jogszabályokat, amelyek alapján a polgárok és a vállalkozók a bíróságokon érvényesítik jogaikat. A tervek szerint a kódexek 2016 derekától lépnének hatályba. A kódexek 2016 derekától válnának hatályossá.

A bíróságok a polgári perrendtartás alapján járnak majd el a hagyományos perek során. A polgári peren kívüli perrendtartás rendezi majd például a státuszkérdésekről, a kiskorúakról történő gondoskodásról vagy a cselekvőképességről szóló határozatokat. Az új közigazgatási perrendtartás pedig a bíróságok jogkörével és illetékességével foglalkozik. 

A kormány eredeti elképzelése az volt, hogy ha még ezen az ülésen második olvasatba utalják a jogi kódexeket, akkor azt nem a márciusi, hanem a májusi ülésen véglegesítenék. Az ellenzék azonban a vitában jelezte, ezt is túl gyors tempónak tartja, azzal érvelve, hogy egy ilyen átfogó és terjedelmes jogi szabályozáshoz  több idő kell. Szerintük ősszel kellene a javaslatot végelegesíteni. Borec miniszter a javaslattal kapcsolatban egyelőre elutasító álláspontot fogalmazott meg.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.