Oxigént észleltek a Szaturnusz egyik holdjánál
A kutatók szerint eredményeik növelik annak valószínűségét, hogy az élet összetevőit a gázóriások körül keringő holdak egyikén megtalálhatjuk. A vizsgálat eredményeit a Geophysical Research Letters folyóiratra hivatkozva ismertette a hirado.hu.
Andrew Coates, a vizsgálat társszerzője szerint a Dioné nem rendelkezik folyékony vízzel, így az élet fenntartásához szükséges feltételekkel sem. Azonban lehetséges, hogy a Jupiter más szatellitjei és a Szaturnusz holdjai igen. „A többi hold némelyike folyékony óceánt hordoz, így megéri közelebbről megvizsgálni őket az élet utáni jeleket kutatva”- tette hozzá.
A felfedezés a Cassini űrszonda nevéhez fűződik, mely mintegy két éve repült el a Dioné mellett. A fedélzeten lévő készülékek vékony oxigénréteget észleltek a hold körül. Olyan vékonyat, hogy a kutatók jobb szeretik „exoszférának” hívni, mint atmoszférának.
A felfedezés azonban fontos, mivel azt sugallja, hogy olyan folyamat munkálkodik a Naprendszer gázóriásai – a Jupiter és a Szaturnusz – körül, melynek során oxigén szabadul fel jeges szatellitjeikről. Úgy tűnik, hogy a planéták erőteljes sugárzási öveiből érkező, nagy töltéssel rendelkező részecskék a jégben lévő vizet hidrogénre és oxigénre bontják.
A Dioné testvérholdjáról, az Enkeladuszról úgy hiszik, hogy folyékony óceánt rejteget jeges felszíne alatt. Ugyanezt gondolják a Jupiter körül keringő Európáról, Kallisztóról és Ganümédészről.
Coates azon kutatócsoport tagja, mely az Európai Ûrügynökségnél lobbizik azért, hogy keringő egységet küldjenek a Jupiter jeges holdjainak feltérképezésére. Elmondása szerint a szatellitek lenyűgöző helyek az élet jeleinek kutatására, ahogyan a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titán is. Nitrogénből és metánból álló atmoszférája emlékeztet a korai Földére – teszi hozzá.