Öt nap múlva államfőválasztás: Mi várható a fináléban?
A napokban sorra jelentek meg felmérések, mely a jelöltek népszerűségét vizsgálja. Lehetséges, hogy a saját felmérést készíttető jelöltek jóval tájékozottabbak, mivel ennek alapján alakítják ki stratégiájukat.
Pavol Haulík szociológus szerint a TA3 által vasárnap, az STV és a Markíza által a hét folyamán beinduló, egyenes adásban közvetített beszélgetések, véleménycserék sorsdöntők lehetnek az elnöki székért vívott küzdelemben. A szintén szociológus Martin Slosiarik szerint a lényeges az lesz, hogyan tudja a jelölt meggyőzni vagy elbizonytalanítani választóit. Új választók meggyőzésére a vita nem nyújt elegendő teret, inkább azt erősítheti, hogy a választók ne szerezzenek jelöltjükről olyan benyomásokat, hogy nem ő az igazi, és ezáltal esetleg a jelölt elveszítené szavazatukat – vélekedik Slosiar. A feltételezések szerint a vita nem befolyásolja majd a jelöltek szavazótáborát, és nem kerül sor az egyes szavazótáborok közötti átvándorlásra sem. Bármi is történik a beszélgetések során, az emberekre gyakorolt hatásáról nem lesz mód felmérést készíteni. Az érvényes jogszabályok szerint három nappal a választások előtt közvélemény-kutatási eredményeket nem lehet nyilvánosságra hozni.
A jelenlegi, még a kampány előtt megjelent közvélemény-kutatási eredmények szerint Robert Fico biztosan bekerül az köztársaságielnök-választás második fordulójába. Ugyan bizonytalan a második helyen befutó jelölt személye, a legbiztosabbnak mégis Andrej Kiska befutása tűnik. Elemzők szerint négy jelölt – Andrej Kiska, Pavol Hrušovský, Milan Kòažko és Radoslav Procházka – küzd a továbbjutásért, akik között konfliktusokra egyelőre nem került sor. Valamennyi jelölt úgy viselkedik, mintha már minden eldőlt volna, és semmit sem kell tenni – vélekedik Michal Ruttkay reklámszakember. Rámutatott az első csehországi közvetlen elnökválasztásra, melynek során a választási taktika a kampány utolsó két hetében mutatkozott meg igazán, s akkor jelent meg a legtöbb bilbord is. „Igaz ugyan, hogy vitaműsoraival az elektronikus média lett a döntő, de ezt a külső, elsődleges kampány - beleértve a célzatos és hatásos ellenkampányt is – is erősen befolyásolta” – tette hozzá Ruttkay.
Kiska hiányosságaira Hrušovský és Kòažko is igyekezett rámutatni. Hrušovský úgy nyilatkozott róla, mint egy kísérletről. Kòažko szerint „láthatatlan”, majd „felszólította, „lépjen le az óriásplakátról”. Állításait a bilbordokon megjelenő „Rólam mindent tudnak” jelmondattal is alátámasztotta. Slosiarik szerint Kòažko ugyanazt a csoportot vette célba, mint Kiska. Azzal a megszólítással, hogy ő látható, és már némi „múltja is van”, Kiska választóit kívánja meggyőzni. Haulík szerint azok, aki nem Ficót választják, az ellenjelöltekben éppen Fico pozícióinak csökkentőit látják. Haulík azt is hangsúlyozza, hogy ezt a fajta nyilvános párbeszédet már jóval korábban el kellett volna kezdeni.
A célzás Fico üzeneteiben is megtalálható. A nyomtatott médiákban megjelent hirdetéseiben arról beszél, hogy Szlovákia európai ritkasággá válna, ha államfője olyan ember lenne, akinek nincsenek politikai, sem államfői szintű tapasztalatai. Kiskát ugyan nem említi, de egyértelmű, hogy róla van szó. Slosiarik szerint Fico Kiska szavazótáborát nem megszerezni, csupán elbizonytalanítani akarja. A köztársaságielnök-választások a hétvégén, március 15-én lesznek. Választani reggel héttől este tíz óráig lehet. Amennyiben egyik jelölt sem szerzi meg az abszolút többséget, két hét múlva sor kerül a második fordulóra is.
A választási kampány fináléjában különösebben kemény bilbord-párbajra sem kell számítanunk. A legtöbben nem számolnak változásokkal, új üzeneteket csupán néhányan ragasztottak reklámhordozóikra. Világszerte általános gyakorlatnak számít, hogy a jelöltek az utolsó napokban kiragasztott óriásplakátokkal hívják fel a figyelmet saját pozitívumaikra, illetve mutatnak rá az ellenfél gyenge pontjaira. Március óta egyedül Robert Fico, Milan Kòažko és Andrej Kiska cserélte le óriásplakátjait.