2015. szeptember 18., 14:29

Orvosi illetékek – Kiska az Alkotmánybírósághoz fordult

KASSA. Andrej Kiska köztársasági elnök ma felkérte az Alkotmánybíróságot, hogy vizsgálja felül a rendelőkben fizetendő illetékeket szabályozó törvénymódosítást, vajon összhangban van-e a szlovák alkotmánnyal. Az államfő szerint a törvénymódosítás ellentétes a betegek jogainak védelmével, amit az alkotmány garantál.

„A törvénymódosítás nem védi meg az embereket az illetékektől, éppen ellenkezőleg, az illetékek új hullámát indította el. A törvény által betiltott illetékek helyett az egészségügyi ellátást nyújtó személyek más illetékeket fizettetnek meg a betegekkel, és sajnos megállapíthatom, hogy néhány illeték esetében megáll az ember esze” – fogalmazott Andrej Kiska. Példaként említette, hogy fizetni kell akkor, ha a gyermek nem működik együtt az orvossal, fizetni kell az elektronikus menedzsmentért, akkor is, ha a páciens egyik orvostól a másik orvoshoz regisztrál, abban az esetben, ha a páciens nem jelenik meg a kivizsgáláson. Az államfő rámutatott, hogy az illetékek nagysága több tíz euró.

„Meggyőződésem, hogy az államnak közbe kell lépnie, és meg kell oldania ezt a helyzetet. Nemcsak néhány illeték abszurditása miatt, hanem azért, mert a néhány hónapja elfogadott és hatályban levő törvény ellentétes az alkotmányban garantált ingyenes egészségügyi ellátással” – mondta Kiska. Hozzátette, ezen jog garantálása nem jelenti mindennemű illeték abszolút jellegű tilalmát az egészségügyi ellátással kapcsolatban. „A törvénynek világosnak, érthetőnek és előrelátónak kell lennie, hogy a páciensek alapvető jogai ne csak papíron érvényesüljenek” – hangsúlyozta.

Kiska úgy gondolja, hogy az Alkotmánybíróságra benyújtott felülvizsgálati kérelem az első lépés ahhoz, hogy rendet csináljanak az egészségügyben az illetékek területén. „Ha pozitív eredménye lesz a beadványnak, a második logikus lépésnek a páciensek érdekében azt tartanám, hogy a kormány és a parlament pontosan definiálja, nevezze meg és pontosítsa azokat a szolgáltatásokat, amelyekért az egészségügyben illetéket lehet kérni, hogy rendet lehessen csinálni az illetékek jelenlegi szlovákiai útvesztőjében” – mondta.

A köztársasági elnöknek már akkor voltak kifogásai a törvénymódosítással szemben, amikor a parlamentben elfogadták azt. A honatyák azonban 2015. március 11-én megtörték Kiska vétóját, így zöld utat kaptak az új szabályok és az elsőbbségi egészségügyi ellátás eltörlése. 

Az egészségügyi ellátás terjedelméről szóló törvény módosítása április elejétől van hatályban, a gyakorlatban azonban egészen júliusig zajlottak a változások. A törvénymódosítás szerint nem lehet illetéket kérni a pácienstől az adminisztratív szolgálatokért, mint például a recept kiírása vagy igazolás kiadása. Ezeken az illetékeken kívül lejárt az elsőbbségi rendelés időpontjaiért kért illetékek ideje is. A Szlovák Orvosi Kamara (SLK) és a Magánorvosok Társulása (ASL) szerint a jogi norma nem világos.

A törvény betartását a megyéknek kell felügyelniük. A Pozsonyi kerület rámutatott arra, hogy a törvényt nem tartják be. Az egészségügyi minisztérium nem zárta ki annak lehetőségét, hogy egy idő után újra megnyitja az illetékekről szóló vitát.

Viliam Èislák egészségügyi miniszter a köztársasági elnök mai bejelentésére reagálva közölte, meglepte őt Andrej Kiska Alkotmánybíróságra benyújtott kérelme. „Kicsit szerencsétlen lépésnek tartom a beadványt, mivel ha az Alkotmánybíróság elfogadja a kérelmet, akkor az egész törvény hatályon kívül kerül. Én pedig azért dolgoztam, hogy rendet csináljunk az illetékek területén. Pontos szabályokkal határoztuk meg, miért lehet illetéket kérni” – reagált az egészségügyi miniszter. A tárcavezető konstruktív lépésnek tartaná, ha közösen megtárgyalnák a dolgokat. „Még nem tudom, mi a beadvány tárgya, de szeretném megismételni, nekem nem tűnik jó ötletnek, hogy a médián keresztül kommunikálunk. A köztársasági elnök úr sokszor mondott véleményt az egészségügyről a sajtóban, és én úgy gondolom, az egészségügy nincs olyan rossz helyzetben” – tette hozzá a miniszter.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.