Országszerte erős szél fúj, meteorológiai riasztás van érvényben

A tomboló szél miatt harmadfokú figyelmeztetés van érvényben 15 óráig a Poprádi, a Breznóbányai, a Liptószentmiklósi és a Turdossini járásban. A széllökések sebessége akár a 160-185 km/h-t is elérheti – közölte a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ).
„Az ilyen szélsebesség az adott évszakban és térségben szélsőségesen nagy, ami az emberi tevékenység szempontjából nagy veszélyt jelent, elsősorban a gyalogos turisztika és a hegymászás tekintetében” – figyelmeztet az SHMÚ.
Az erősebb széllel egész Szlovákiában számolni kell. Másodfokú riasztás érvényes Rimaszombati, Nagyrőcei, Rozsnyói, Késmárki, Malackai, Zsolnai, Turócszentmártoni, Rózsahegyi, Alsókubini, Námesztói, Besztercebányai és Stubnyafürdői (Turèianske Teplice) járásban. Az említett térségek magasabban fekvő részein a szél sebessége helyenként akár 135-160 km/h-t is elérhet. Szlovákia más vidékein – a Kassai, a Nagymihályi, a Tőketerebesi, a Nagykürtösi és a Korponai járás kivételével – elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.
A meteorológusok a legerősebb, 175 km/órás széllökést hétfőn a Lomnici-csúcson (Lomnický štít) mérték. A Kő-pataki-tónál (Skalnaté pleso) a szél vasárnap még erősebben fújt. Ott a meteorológusok 211 km/órás széllökést mértek.
Közel 600 tűzoltó dolgozott a terepen
Az elmúlt 24 órában a megszokottnál többször kellett kiszállniuk a tűzoltóknak az erős szél miatt. „Az erős széllökésekkel kapcsolatos eseményekhez több mint 160 alkalommal kellett kiszállni, a munkálatokban a tűzoltó- és mentőalakulat összesen 574 tagja vett részt” – közölte Zuzana Farkasová, az országos tűzoltó-parancsnokság szóvivője.
„Leggyakrabban Zsolna megyében kérték a segítségüket, ahol 64 különféle jellegű eseménynél 233 tűzoltó avatkozott be” – pontosított Farkasová. „Nagyszombat megyében 34 kiszállás során 127, Trencsén megyében pedig 73 lánglovag 24 széllel kapcsolatos esetnél segédkezett. Pozsony megyében 67 tűzoltó 19 eseménynél avatkozott be” – tette hozzá. Nyitra, Eperjes, Besztercebánya és Kassa megyében nyugodtabb volt a helyzet.
„A tűzoltóknak leggyakrabban kidőlt fák adtak munkát, amelyek sok esetben akadályozták a forgalmat, illetve villanyvezetékekre dőltek, leszakítva azokat” – magyarázta a szóvivő. Hozzátette, egyes esetekben leparkolt járművekre zuhant fákat kellett eltávolítani, de a szél több pléhtetőt is megrongált, amelyek veszélyeztették a környéket.