Orbán Pozsonyban: minden nagy döntéssel várjuk meg az EP-választást
Minden nagy döntéssel meg kell várni a májusi európai parlamenti (EP-) választást, az európai polgárok döntését - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a visegrádi országcsoport (V4) és Németország csütörtöki pozsonyi kormányfői találkozóján.

A visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) kormányfői Angela Merkel német kancellárral tárgyaltak, majd a megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón Orbán Viktor kiemelte: az EP-választás után folytatni kell a V4 és Németország együttműködését, amelyet most is "a pozitív hangvétel és őszinte hangvétel" jellemzett.
A magyar miniszterelnök úgy látja,
a mostani találkozón az EU magállamai vettek részt, mert Európa magját azok az országok adják, amelyek a teljesítményükkel kiemelkednek.
Márpedig az államadósság, a költségvetési hiány, az export, a munkanélküliségi ráta, a bankrendszer és a strukturális reformok alapján ezek Európa magállamai, a V4 Németországgal kiegészülve pedig a Európa gazdasági motorja - vélekedett Orbán Viktor.
Megjegyezte: egyetértenek abban, hogy erős Európát akarnak, és ezért együtt akarnak dolgozni a jövőben.
Orbán Viktor hangsúlyozta: nem tudni, milyen lesz az Európai Unió az EP-választás után, de az biztos, hogy "nem olyan lesz, mint amilyen eddig volt". Az EU meg fog változni, és hogy milyen irányba, azt az európai polgárok döntik el - magyarázta.
Hozzátette: ha demokratikus EU-t akarunk - "és mi azt akarunk" -, annak karakterét, haladási irányát csak a polgárok dönthetik el.
A kormányfő kijelentette: "lehet vitatkozni a demokrácia milyenségéről - liberális, illiberális vagy éppen keresztény" -, de az biztos, hogy "a demokrácia képletéből a démoszt nem lehet kihagyni".
- fogalmazott.
Hozzáfűzte: ettől megszabadultunk, és nem akarunk ide visszatérni.
Orbán Viktor úgy értékelt, pozitív és őszinte tárgyaláson vannak túl, mert "a közös történelmi siker mindig felülírja a jelenkor vitáit". Márpedig itt "méretes" történelmi siker van, hiszen 30 évvel ezelőtt Németország és Európa még ketté volt szakítva, és mára mindkettőt újraegyesítették - mutatott rá.
Kérdésre a magyar miniszterelnök elmondta: a hozzánk érkező uniós pénzek 80 százaléka visszakerül azokba az országokba, ahonnan jött, ezért "semmilyen szemrehányást nem áll módunkban elfogadni". Az uniós pályázatokon ráadásul bármely európai cég indulhat - tette hozzá.
Angela Merkel német kancellár segítségét kérte Pozsonyban Peter Pellegrini szlovák kormányfő ahhoz, hogy az európai munkaügyi ügynökségnek országa adhasson otthont.
A szlovák kormányfő ezt azután közölte, hogy kétoldalú megbeszélést folytatott a német kancellárral a visegrádi országok és Németország pozsonyi csúcstalálkozója előtt.
Pellegrini a kérést azzal indokolta, hogy Szlovákia azon kevés EU-tagországok egyike, amelyben nincs jelentős uniós intézmény.
Angela Merkel a találkozót követő sajtótájékoztatón nem adott konkrét választ Pellegrini kérésére, csak annyit mondott: a kérdésről tovább egyeztetnek majd.
Pellegrini és Merkel tárgyalásán a kétoldalú kapcsolatok, valamint az Európai Unió időszerű kérdései kerültek terítékre.
A szlovák miniszterelnök baráti hangvételűnek és konstruktívnak minősítette a megbeszélést, és elmondta: tárgyalópartnerével egyetértettek abban, hogy Németország és Szlovákia olyan országok, amelyek gazdasága elsődlegesen az iparra épül, stratégiai gazdasági partnerek, így fontos megőrizni és erősíteni a köztük lévő gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat.
Pellegrini a két ország közötti együttműködés bővítésének lehetőségei közül a digitális biztonság területét emelte ki.
Angela Merkel ugyancsak fontosnak nevezte a két ország közti "nagyon szoros" gazdasági együttműködést. Nagyon fejlettnek nevezte a szlovák autóipart, s rámutatott: meg kell őrizni annak hatékonyságát. Bővebben >>>.
A visegrádi négyek (V4) országai és Németország egy közös projektet készítenek elő az észak-afrikai Marokkó megsegítésére a migráció külső okainak kezelése keretében - jelentette ki Peter Pellegrini szlovák kormányfő a V4 vezetői és Angela Merkel német kancellár csúcstalálkozója után.
A projekt részleteit, többek között azt, hogy az öt ország mennyi pénzt áldoz rá, a következő hetekben hozzák nyilvánosságra. Bővebben >>>.
