Önkéntes alapon lehet kiegészítő orvosi rendelést tartani

A törvénymódosító javaslatot Bastrnák Tibor (Most-Híd) terjesztette be. A jóváhagyott módosítás szerint a páciens pontos időre rendeltetheti be magát, a kivizsgálásért azonban fizetnie kell, mert azt nem téríti majd meg az egészségbiztosító, a maximális összeg 30 euró lesz.
Az újdonság bevezetését már az év elején emlegette Tomáš Drucker egészségügyi miniszter, ám attól az orvosi bírálatok után elállt, kijelentve: arra még nem érett meg az idő. Az év végére azonban a javaslatot az egészségügyi bizottságban ülő koalíciós képviselők is elsajátították, ezért terjesztették be, 2018 májusától lép majd életbe. A módosító javaslat hasonlít a tárca eredeti indítványára. Ugyanakkora 30 eurós összeggel számol.
A kiegészítő rendelési időben az orvos által felírt gyógyszerek és egészségügyi segédeszközök árát ugyanúgy megtérítik az egészségbiztosítók, mintha azokat a rendes munkaidőben írták volna fel.
Korábban Miroslav Beblavý független honatya is hasonló javaslattal állt elő, amit azonban elutasított a parlament. Azt akarta, hogy a páciensek az ilyen ellátásárt legfeljebb 10 eurót fizessenek.
A megszabott limitbe nem férnek bele a drágább műveletek
Az ambuláns orvosok képviselőit meglepte a végső javaslat. Marián Šóth, a Magánorvosok Társulásának (ASL) elnöke szerint ez kevés, mert az eredeti javaslatban 50 euró szerepelt, s az az elektronikus rendszeren át történő berendelést nem tartalmazta. Úgy véli, hogy a 30 euróba nem férnek bele a drágább, így a kardiológiai és gasztroenterológiai műveletek.
Legfeljebb a páciensek 30 százalék
A lehetőséggel azok az orvosok élhetnek, akik hetente legalább 30 órát rendelnek, s legkorábban 13 órakor végeznek. A körzeti orvosoknak legalább 35 órát kell rendelniük.
A kiegészítő rendelési idő a teljes időnek legfeljebb 30 százalékát teheti ki. Az idő alatt az összes páciensnek legfeljebb 30 százalékát lehet majd ellátni. A szakorvos aznap, amikor egyébként nem szokott rendelni, egész nap kiegészítő rendelési időben fogadhatja a betegeket. Esetükben az a kötelezettség is fennáll majd, hogy a pácienseket 20 napon belül fogadniuk kell.
Drucker leszögezte: azon páciensek számára, akik a megszokott rendelési időben akarják kivizsgáltatni magukat, semmi sem fog változni.
"Esetleg csak annyi, hogy mivel több órán át rendel majd az orvosuk, kevesebbet kell várakozniuk. A gazdaságilag aktívak esetében lehetőség nyílik a konkrét időpontra történő bejelentkezésre anélkül, hogy a körzeti orvostól beutalót kellene kérniük" – írta a facebookos profilján. Egyetért azzal, hogy ezt a lehetőséget sok orvos és páciens nem használja majd ki.
Kevés pénz van az ambuláns ágazatban
A kormány ezzel a lépéssel elismeri azt, hogy kevés pénz van az ambuláns ágazatban – véli Alan Suchánek, a parlament egészségügyi bizottságának tagja (O¼aNO). Megjegyezte: az Európai Bizottság az EU keretében nemrég értékelte az egészségügyet.
"Leszögezte, hogy Szlovákiában az egészségügyre kevesebbet költenek, mint az uniós országok többségében. 2015-ben nálunk a GDP-nek csak 6,9 százaléka ment az egészségügyi ellátásra, ami lakosonként 1 538 euró volt. Eközben az uniós átlag a GDP 9,9 százaléka, de nominálisan a különbség még jelentősebb, azaz csaknem kétszer olyan nagy, azaz lakosonként csaknem 2 800 euró" – foglalta össze.
Más egészségügyi törvényeket is jóváhagytak a képviselők
A parlamenti ülésen további törvényeket is megszavaztak. Például módosul a sürgősségi egészségügyi ellátás, amely során majd kétféle típust különböztetnek meg, s azok működését az egészségbiztosítók havi fix összegekkel fogják támogatni. A parlament a munkáltatók esetében jóváhagyta a levonható tétel (OOP) eltörlésére vonatkozó javaslatot is. Azt is megszavazta, hogy az állam által biztosított személyek után a jövőben csak a kivetési alap 3,71 százalékát kell majd fizetni. Továbbá a legalább 5 éves szakmai gyakorlattal, illetve magasabb fokú végzettséggel és kompetenciákkal rendelkező nővérek 2018 júliusától nagyobb fizetést kapnak.
