2017. május 7., 17:54

Ondruš: az átlagbér 60 százalékának kellene megfelelnie a minimálbérnek

POZSONY. AZ átlagbér 60 százalékának kellene megfelelnie a minimálbérnek és Szlovákia fokozatosan meg is közelíti ezt a határértéket – fejtette ki a közszolgálati televízió szokásos vasárnapi politikai vitaműsorában a munka, szociális- és családügyi tárca államtitkára Branislav Ondruš. Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás elnökének véleménye szerint a piac ezt a kérdést a kormány beavatkozása nélkül is megoldja.
201705071559510.RS_1-2_(2).jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Branislav Ondruš hangsúlyozta az Európai Szociális Charta (ECCH) jelentette nemzetközi kötelezettségvállalást, amely szerint a minimálbérnek a nemzetgazdasági átlagbér 60 százalékával kellene megegyeznie. Szlovákia mindeközben csupán mérsékelten haladja meg az 50 százalékot. A kormánykoalíciós Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) javaslata szerint jövőre a minimálbér megközelítené az 500 eurót, míg 2019-re már meghaladná azt.

„Egy ilyen kötelezettségvállalás nem teljesíthető ugrásszerűen. Akkor teljességgel szétszakítanának minket. Fokozatosan megközelítjük ezt a határt" – magyarázta a munka, szociális-és családügyi minisztérium államtitkára.

Richard Sulík, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke erre azt felelte, hogy egyetlen európai uniós állam minimálbére sem felel meg az adott ország nemzetgazdasági átlagbére 60 százalékának, s meggyőződése, hogy ha létezik is ilyen kötelezettségvállalás, akkor rossz, s azt el kell felejteni. Egyben rámutatott, hogy a minimálbérhez számos más dolog kötődik, mint például a végrehajtási eljárások, vagy a helyi képviselők jutalmai. „Ha a minimálbérrel kíván játszadozni, akkor előbb szabadítsa meg mindezen kötöttségektől, hogy ne avatkozzon be a gazdaságba" – mondta Sulík.

Az SaS európai parlamenti (EP) képviselője hozzátette, a reálbérek már jó néhány egymást követő éve 3-4 százalékkal emelkednek. „Ha már egyszer van minimálbérünk, nem zárkózom el attól a gondolattól, hogy emelkedjen, de ésszerű mértékben. Ha például a minimálbér 5 százalékkal emelkedne, valószínűleg ma nem vitáznánk róla. Önök most 15 százalékkal készek megemelni, amivel számos munkáltatónak problémát eredményeznek. Negyvenezer veszteséges cég működik az országban, amelyeknek ezáltal elmélyítik a veszteségét, miközben az államnak is gondot okoznak" – magyarázta az SaS elnöke.

Ondruš erre azzal érvelt, hogy az alacsony bérek elűzik az olyan konkrét ágazatokból az embereket, mint például az idegenforgalom vagy a mezőgazdaság. „Az emberek ma nem hajlandóak minimálbérért dolgozni. Hogyan szüntethetnénk meg a minimálbér emelésével a munkahelyeket, ha a munkáltatók a valóságban nem képesek a mai alacsony bérviszonyok mellett munkaerőt találni?"- fogalmazott az államtitkár.

„Éppen ezért kell a munkáltatóknak megemelnie a béreket. Ezt hívják piacnak. Ehhez nincs szükség az állam beavatkozására" – vágott vissza Sulík.

Boris Kollár, a Család Vagyunk (Sme rodina) elnöke úgy véli, a béremelésben a vállalkozók számára az olyan állami korlátozások és intézkedések vetnek gátat, mint például a magas energiaárak. „Az állam alapvető hibát vét. A vállalkozók nagyon szívesen emelik a fizetéseket, de akkor az állam ne gördítsen elébük akadályokat az Árszabályozási Hivatalon (ÚRSO) keresztül. Az állam rossz gazda és rossz törvényeket alkot meg" – szögezte le az ellenzéki honatya.

201705071559510.RS_1-2_(2).jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás