2017. július 13., 16:38

Nyomásgyakorló akciókat mérlegel a Szakszervezetek Konföderációja

POZSONY. Nyomásgyakorló akciókat mérlegel a Szakszervezetek Konföderációja (KOZ), ha az állam nem küszöböli ki a közszférában dolgozó alkalmazottak bérrendszerének hiányosságait.

„Amennyiben nem tartják be a határidőket és a folyó év második felében sem látjuk a probléma megoldásának jeleit, a közalkalmazotti szektor elképzelhetőnek tartja, hogy nyomásgyakorló tevékenységet kezdeményezzen” – olvasható állásfoglalásukban.

A Szakszervezetek Konföderációjának (KOZ) elnökhelyettese, Monika Uhlerová szerint az állam, mint az egyik legjelentősebb munkáltató, nagyon lezseren áll hozzá a probléma megoldásához, ami azt mutatja, nem igen becsüli saját alkalmazottait.

Az alkalmazottak jutalmazásának új rendszere

A Szakszervezetek Konföderációja már évek óta folyamatosan figyelmeztet az aránytalanságokra. Javaslatára a kormányhivatal mellett létre is hoztak egy munkacsoportot a közalkalmazottak javadalmazása új rendszerének előkészítése és megalkotása céljából.

A bizottság tagjai között az alkalmazottak képviselői is ott vannak. A nevezett alkalmazotti csoport bérezésének problémájával szerdai ülésén a KOZ igazgatótanácsa és a nevezett alkalmazottakat képviselő szakszervezetek elnökei is foglalkoztak. A konföderációnak nem is annyira a jelenlegi bérezési struktúra ellen van kifogása, inkább a tarifarendszer szabályozásával.

„A legnagyobb hiányossága, hogy a tarifák és fokozatok többsége minimálbér alatt van. A jelenlegi rendszer belső és külső jutalmazása egyaránt igazságtalan, az alkalmazottak értékelése többnyire adminisztratív jellegű, nem felel meg a célnak, a jutalmak ösztönző jellege az alacsony bérek (tehát a minimálbér) mellett szertefoszlik. A rendszer képtelen képzett munkaerőhöz jutni és megtartani azokat, maga a munkatöltetet meghatározó katalógus is aktualitását vesztette” – olvasható az állásfoglalásban.

A közalkalmazottak bértáblázata már második éve készül a kormányhivatalban. „A nevezett alkalmazottak bértáblázata pillanatnyilag feldolgozás alatt ál, pénzügyi kihatása egyelőre nincs kiszámolva. Úgy tűnik, mintha a kormány az időt húzna, hogy késleltesse a megoldást” – figyelmeztetett a KOZ.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.