Nyitottabb, dinamikusabb és egyszerűbb párttá válhat az MKP
A legkomolyabb változások a tagfelvétellel, a párt nevének megváltoztatásával és a pártstruktúrák egyszerűsítésével kapcsolatosak. Az Országos Tanács támogatja, hogy az MKP-ba a jelenleginél jóval egyszerűbb módon, akár internetes regisztráció alapján is be lehessen lépni.
"Eddig a járási vezetőségek szavaztak az egyes tagok felvételéről, ezután erre nem lesz szükség. Az internetes regisztráció elég lesz a taggá váláshoz, az adott személy pedig a következő taggyűlésre automatikusan meghívót kap" - magyarázta Berényi.
Az álneves és provokatív jellegű regisztrálókat szoftver segítségével tervezik kiszűrni, s a járási elnökség ha szükségét érzi, megtámadhatja a tagfelvételt.
A párt országos testülete szükségesnek tartja, hogy az eddiginél pontosabban határozzák meg magukat. Az MKP a dél-szlovákiai és a lemaradó régiók pártjaként tervezi magát definiálni - közölte Berényi.
"Eddig a nem volt ilyen konkrét specifikációnk, de mivel a szavazóink bázisa a dél-szlovákiai régiókból kerül ki, az alapszabályt is ehhez szeretnénk igazítani" - tette hozzá a pártelnök.
További javasolt változtatás a párt átnevezése. Az MKP Országos Tanácsa a Magyar Közösség nevet terjeszti a kongresszus elé. Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke szerint ez a név rövidebb, dinamikusabb, pontosabb. "Jobban kifejezi, kiket és milyen értékeket is akarunk képviselni" - magyarázta.
A teljes alapszabály-módosításról a végleges döntést a párt füleki kongresszusán hozzák meg, szeptember 22-én. Személyi kérdésekről azonban még a szeptemberi kongresszuson nem döntenek. A teljes szintű tisztújítást az új alapszabály szerint szeretné végrehajtani az MKP, amire vélhetően decemberben kerül sor. Berényi József hozzátette: egyelőre nem tudja, hogy indul-e újra az elnöki posztért. Ez attól függ, hogy az alapszabályba milyen módosítások kerülnek be.
A Magyar Koalíció Pártja Országos Tanácsa szombaton aktuális kérdésekről is állást foglalt. A testület elhibázottnak tartja a Fico-kormány válságkezelő politikáját, amely szöges ellentétben áll a kormányzó párt választási kampányban tett ígéreteivel, és eltér a kormány programnyilatkozatától.
A magyar párt szerint a kormány adópolitikájával rontja a vállalkozói közeget, növeli a hazai kis- és közepes vállalkozók adóterheit, az öngondoskodó egyszemélyes és kisvállalkozókat, a szerződéses munkaviszonyt vállalókat pedig adó- és járulékterhekkel lehetetleníti el.
Az Országos Tanács helyteleníti azt is, hogy a kormány úgy az idős, mint a beteg polgárok szociális ellátását azok családtagjaira és az önkormányzatokra hárította át. A szociális szolgáltatások az átlagos családok számára ugyanis gyakorlatilag elérhetetlenek, miközben a kabinet tovább terheli az egészségügyi szolgáltatásokat igénylő polgárokat a gyógyszerek árának emelésével és az egészségügyi ellátás más területeit érintő döntésekkel.
Az MKP meglátása szerint a kormány lemondott a regionális különbségek felszámolásáról, hiszen a közút- és vasúthálózat fejlesztési programja messze elkerüli a gazdaságilag leginkább leszakadó dél-szlovákiai régiókat, sőt, 2012. december 1-jétől további vasúti szárnyvonalak megszüntetését tervezi – ami ellen az MKP Országos Tanácsa határozottan tiltakozik.
"Elfogadhatatlan, hogy a kormány ígéretei ellenére elutasítja az oktatásügyben dolgozók, a pedagógusok és nevelők bérének hosszú távú és kiszámítható rendezését. Az MKP Országos Tanácsa teljes támogatásáról biztosítja az oktatásügy alkalmazottjainak bérfejlesztésre vonatkozó követeléseit, s arra biztatja őket, vegyenek részt a szeptember 13-ára tervezett tiltakozó megmozduláson" - olvasható a szombaton kibocsátott állásfoglalásban.
A testület nyilatkozatában rámutat arra is, hogy a kormány a kisebbségek jogállásának változatlanságát, a status quót illető ígéretét sem teljesítette, hiszen megszüntette a kisebbségi kormányalelnöki posztot és egy szűk hatáskörrel rendelkező kormánybiztost nevezett ki e bonyolult és átfogó rendezést igénylő feladatkör ellátására.
"Az oktatásügyi minisztérium az egyetlen magyar felsőoktatási intézmény, a Selye János Egyetem elhamarkodott és igazságtalan leminősítését tervezi. Az MKP Országos Tanácsa felhívja tagjai és szimpatizánsai figyelmét, hogy támogassák az egyetem aláírásgyűjtését az egyetemi rang és név megtartásáért" - tartalmazza a nyilatkozat. A testület a továbbiakban rámutat arra is, hogy abszurd és elfogadhatatlan Malina Hedvig zaklatása.
A Magyar Koalíció Pártja Országos Tanácsa mindezek alapján továbbra is szükségesnek és fontosnak tartja, hogy alapszervezetei, illetve helyi és megyei képviselői maximális nyitottsággal keressék az együttműködés lehetőségét a civil szervezetekkel és polgári társulásokkal, közösen keressék a megoldásokat helyi és megyei szinten régiónk gazdasági és szociális gondjainak rendezésére, és kölcsönösen támogassák egymást közösségünk kulturális és nyelvi hagyományainak őrzésében és ápolásában, nemzeti azonosságtudatunk fejlesztésében.