Nővérek kamarája: rendezni kellene a szülések kérdését

Iveta Lazorová, az SKSaPA elnöke elmondta: a hazai nők manapság nem dönthetnek úgy, hogy odahaza legálisan szüljenek, s nem választhatják ki a számukra legmegfelelőbb szülészasszisztenst, aki a kórházban a szülés előtt és aztkövetően is gondoskodna róluk, holott ehhez egyre több nő ragaszkodik. „A szlovákiai nők alapvető emberi jogainak megsértését bizonyítja több szülő nő azon állítása is, hogy a kórházakban dolgozó egészségügyi személyzet nem megfelelően járt el velük kapcsolatban" – hívta fel a figyelmet.
Nem megfelelő a vonatkozó jogszabály
A nővérek kamarája Lazorová szerint régóta figyelmeztet a nem megfelelő vonatkozó jogszabályok létére. A kamara idén februárban Tomáš Drucker egészségügyi minisztert arra kérte: segítsen abban, hogy a szülésznők az anyukákról és csecsemőjükről az otthoni környezetükben is gondoskodhassanak.
Bár azóta már 9 hónap telt el, ám ez ügyben semmi sem változott. „A nőkről és az újszülöttekről való gondoskodás teljeskörű rendszere azon a téves filozófián alapszik, hogy a terhesség betegség" - hangsúlyozta Lazorová. A jelenlegi rendszer az orvosi ellátáson alapszik, ami sem a szülésznők, sem pedig az anyai jogkörök szempontjából nem megfelelő.
Lazorová azt reméli, hogy az illetékesek legalább elgondolkodnak azon, miként is növelhetnék a szülő nők alapvető emberi jogait. Azt gondolja, hogy a szülészasszisztensek nemcsak a szülés során, hanem a későbbiekben, odahaza is az anyák és az újszülöttek segítségére lehetnének.
Annak ellenére, hogy a nők egyre gyakrabban igénylik a szülésznők által nyújtandó szolgáltatásokat, azok árát az Union kivételével még nem térítik meg a hazai egészségbiztosítók.
Mi a helyzet uniós viszonylatban?
A kamara elnöke arra is kitért, hogy a többi uniós országban működő egészségbiztosítók megtérítik a szakképzett szülészasszisztensek által nyújtott szolgáltatásokat. Az egészségügyi tárca vonatkozó rendelete szerint a szülészasszisztensek önállóan biztosíthatják a prekoncepciós és a prenatális ellátást, valamint a szülés során és aztkövetően is gondoskodhatnak a nőkről és gyermekeikről. A gyakorlatban azonban mindezt csak a kórházakban és a szülész-nőgyógyászok rendelőiben végezhetik, ahol az önállóságukat jelentős mértékben korlátozzák az orvosok – állítja Lazorová.
Kamarájuk emiatt már régóta azt javasolja, hogy a minisztérium az engedélyük alapján támogassa a szülésznők önálló munkavégzését, és sorolják be őket a szolgáltatásnyújtók minimális hálózatába. Persze, szó sincs arról, hogy ők helyettesíteni akarják a szülész-nőgyógyászokat és a gyermekorvosokat - állítja a kamara.
Nem akarják helyettesíteni az orvosokat
Miközben a szülészasszisztensek odahaza látogatják meg az anyákat és a kicsiket, időben észrevehetik az esetleges kóros elváltozások tüneteit, amelyekkel az orvoshoz küldik a nőket. Arról is tájékoztatják őket, hogy miként legyenek képesek elviselni a terhesség, a szülés és azt aztkövető időszak nehezebb periódusait, munkájuk tehát betegség-megelőző jellegű is. A koraszülés vagy abortusz pszichikailag nagyon megterhelő időszakának átvészelésében is segédkezet nyújtanak.
„Bosszantó, hogy a hazai nők, akik a szülésről különféle elképzelésekkel rendelkeznek, azokat a hazai szülészeteken nem válthatják valóra, ezért gyakran a szomszédos csehországi vagy ausztriai szülészeteken adnak életet gyermeküknek...“ – szögezte le Lazorová, hozzátéve: emiatt is szükséges a szülészasszisztensek jogköreinek mielőbbi megfelelő módosítása.
