2016. február 1., 10:31

Nővérek felmondása – Rendkívüli parlamenti ülést akar Frešo

POZSONY. Pavol Frešo parlamenti képviselő, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt elnöke a nővérek tömeges felmondása kapcsán rendkívüli parlamenti ülés összehívását szorgalmazza. Ehhez további 29 képviselői aláírásra van szükség. A többi ellenzéki párt inkább a parlament egészségügyi bizottságának rendkívüli ülésén foglalkozna az üggyel.

A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) elnöke a rendkívüli parlamenti ülésen annak lehetőségeit akarja megvitatni, hogy az állami költségvetésben miként lehetne 100 millió eurót találni a nővérek követeléseinek teljesítéséhez. Pavol Frešo azt javasolja, hogy az ülésre hívják meg a nővérek és szakszervezeteik képviselőit is, akik megvédhetnék követeléseiket. „Mindnyájan meggyőződtünk arról, hogy a nővérek felmondásukat komolyan gondolják. Azt szeretnénk, hogy a nővérek szólaljanak fel a parlamentben, mert méltánytalan dolog, hogy a pedagógus a bére miatt az esőben álldogál vagy a nővér szó szerint könyörögjön egy találkozóért a kormányhivatalban. Ebben a helyzetben első helyen a páciens áll, s a rendkívüli ülésen elkerülhetetlen a törvényi keret jóváhagyása, amely az egészségügyi nővéreket meggyőzi arról, hogy visszatérjenek pácienseikhez” – szögezte le Frešo.

A pártvezér a nővérek anyagi jellegű követeléseinek teljesítése kapcsán azt javasolja, hogy a közlekedési radarok vásárlására elkülönített 168 millió eurót inkább a nővéreknek adják. A nővérek kijelentései alapján úgy véli, hogy ők is hajlandóak kompromisszumokra. „Azt feltételezzük, hogy a követeléseik teljesítéséhez szükséges összeg jóval kisebb lesz, mint az eredetileg becsült 200 millió euró” – tette hozzá Frešo. 

Azok a nővérek, akik már hosszabb ideje elégedetlenek követeléseik teljesítésével, tavaly november 25-én indították a tömeges felmondások akcióját. A parlament akkor hagyta jóvá a bérük rendezésére vonatkozó törvényt, amely annak ellenére hatályba lépett idén januártól, hogy Andrej Kiska köztársasági elnök azt másodszorra sem írta alá. Az egészségügyi alkalmazottak arra panaszkodnak, hogy a törvény nem tükrözi az ő követeléseiket. Ellenben Viliam Èislák egészségügyi miniszter a törvénymódosítást korrektnek és szolidnak, a felmondásokat pedig a béremelések elleni tiltakozásnak tartja.

A Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezeti Szövetsége (OZSaPA) támogatja a parlament rendkívüli ülésének összehívására irányuló szándékot. „Ezt építő jellegű igyekezetnek tartjuk a nem megfelelő, gyorsított eljárásban elfogadott jogszabály megváltoztatására, s amely rövid idő alatt képes lenne megváltoztatni a szlovákiai egészségügyben uralkodó válsághelyzetet” – jelentette ki Monika Kavecká, a szakszervezeti szövetség elnöke. Jó ötletnek tartja, hogy a nővérek követeléseivel kapcsolatban az összes parlamenti párt véleményt nyilvánítson, s parlamenti szavazással megmutassák, mennyire tartják fontos ügynek a szlovákiai kórházakban dolgozó nővérek jövőjét, követeléseik teljesítését.

A Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezeti Szövetsége valamennyi parlamenti politikai pártot arra szólítja fel, hogy támogassák ezt a kezdeményezést, aláírásaikkal járuljanak hozzá a parlament rendkívüli ülésének mielőbbi összehívásához, amelyen gyorsított eljárásban találhatnának megoldást a kórházakban kialakult válsághelyzetre.

A többi ellenzéki párt inkább a parlament egészségügyi bizottságának rendkívüli ülésén foglalkozna a nővérek tömeges felmondásával. A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO), a Most-Híd, illetve a Szabadság és Szolidaritás (SaS) rámutatott, hogy egy rendkívüli ülés összehívása ellenük is fordulhat. Az ülés hosszú ideig elhúzódhat, emellett a parlamenti többséggel bíró Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) nem biztos, hogy jóváhagyja a tanácskozás programját – mutatott rá Ivan Uhliarik (KDH) volt egészségügyi miniszter, a parlament egészségügyi bizottságának tagja.

Megosztás