2016. március 25., 13:23

Növekszik a gyógyszerhiány Szlovákiában

POZSONY. Hónapról hónapra növekszik azoknak a gyógyszereknek a száma, amelyeket a betegek nem tudnak megszerezni. Ennek az a leggyakoribb oka, hogy ezeket a gyógyszereket külföldre viszik.
201602251716010.01a_gyogyo.jpg

Míg négy évvel ezelőtt a szívbetegek, a cukorbetegségben szenvedők és a pszichiátriai páciensek nem jutottak hozzá gyógyszereikhez, ma sokkal terjedelmesebb a hiányzó orvosságok listája. Ondrej Suke¾, a gyógyszerészek vezetője szerint mindent külföldre visznek, amit csak lehet.

A Szlovák Gyógyszerészeti Kamara úgy döntött, sajátos módon veszi fel a harcot ezzel a problémával. December óta figyelni kezdte, melyek azok a gyógyszerek, amelyeket a patikusok nem tudnak a betegek számára biztosítani. „Alapvetően eddig senki nem hallgatott meg bennünket, hogy a piacról hiányoznak egyes gyógyszerek, ezért konkrét számokkal akarjuk bizonyítani ezt a tényt. Végre kezünkben lesznek azok az adatok, amelyek segítségével érvelhetünk a felelős intézményeknél, hogy olyan intézkedéseket fogadjanak el, amelyek által a páciensek időben és felesleges komplikációk nélkül hozzájutnak hozzá gyógyszereikhez” – magyarázta a kamara elnöke, Ondrej Suke¾.

Csaknem minden gyógyszertárnak van olyan alkalmazás a számítógépes rendszerében, amelynek segítségével feljegyzik a hiánycikknek számító gyógyszereket. Ha a gyógyszerész észreveszi, hogy valamelyik gyógyszer nem elérhető, a rendszerben rákattint a „nem elérhető gyógyszer jelentése” elnevezésű funkcióra, és kitölti a jelentést. A gyógyszer nevén kívül beírja a gyógyszer kódját, a recept és a diagnózis számát és a gyógyszertár elhelyezkedését. A patikus ezt a páciens kérésére is megteheti.

„Az eredményekből nemcsak az derül ki majd világosan, melyek a hiánycikknek számító gyógyszerek, de előjönnek a regionális különbségek is. Az is megállapítható, hány patikát kellett a páciensnek felkeresnie a receptjével” – teszi hozzá a gyógyszerészek vezetője. A patikusoknak egyre nagyobb gondot jelent a gyógyszerek beszerzése néhány krónikus betegségben szenvedő páciens számára. Az onkológiai és pszichiátriai gyógyszereken kívül a cukorbetegek, szívbetegek, asztmában, epilepsziában, reumában szenvedők gyógyszereiből sincs elegendő. Jobb esetben a páciens néhány napot vár, míg a gyógyszertárban megpróbálják beszerezni a gyógyszert. „Többféle módszerünk van, szólunk a forgalmazóknak, körbehívjuk a kollégákat, megszólítjuk a gyógyszergyártó cégeket” – magyarázza Suke¾, aki szerint évről évre nehezebb a helyzet.

A rosszabb esetben a páciensnek vissza kell mennie az orvoshoz, hogy írjon ki neki más gyógyszert, amely ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza. Ez csak akkor lehetséges, ha az a gyógyszer regisztrált gyógykészítmény Szlovákiában. Ez a mókuskerék rossz hatással lehet a betegek egészségi állapotára és lelkiállapotára is.

A kamara tavaly decemberben indította el a gyógyszerek monitorozásának a projektjét. Még nem értékelték ki a listákat, de körülbelül 2000 jelentett esetet tartanak nyilván.

A monitoring elemzése után a kamara felkéri az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézetet (Štátny ústav pre kontrolu lieèív) és az egészségüyi minisztériumot, hogy oldják meg ezt a problémát. Egyik intézmény sem ellenzi az együttműködést.

Peter Bubla, az egészségügyi tárca szóvivője elmondta, megvizsgálják a gyógyszerhiány okait, és az érvényes jogszabály szerint fognak eljárni. A minisztérium közigazgatási eljárást indíthat a gyógyszercég ellen a gyógyszerhiány miatt, és a céget 10.000-30.000 euróra büntetheti. A másik megoldás az lehet, hogy lekerül a gyógyszer azoknak a gyógyszereknek a listájáról, amelyeket a biztosító térít.

Az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet Bubla szerint megtilthatja bizonyos gyógyszerek kivitelét, ha azok hiánya veszélyezteti a hazai egészségügyi ellátást.

Hogyan tűnnek el a patikákból bizonyos gyógyszerek? A forgalmazó cég megveszi a gyógyszereket Szlovákia számára, de nem a szlovákiai patikáknak adja tovább azokat, hanem külföldre viszi a gyógyszereket, ezt nevezik reexportnak. Külföldön jóval drágábban értékesíthetik ezeket az orvosságokat. Előfordul, hogy a forgalmazó cég közvetlenül a gyógyszertáraktól vsárolja meg a gyógyszereket, majd külföldre viszi azokat. A pozsonyi onkológiai intézetben pedig megtörtént, hogy ellopták a gyógyszereket, majd Nagy-Britanniába szállították azokat.

A gyógyszerkiviteli tilalmat az Európai Unió országai közül csak Szlovákiában szabályozza törvény. Az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet megtilthatja a kivitelt, ha veszélybe kerül a gyógyszer hazai elérhetősége. Tavaly 26 gyógyszer külföldre vitelét tiltották meg. A patikusok szerint a forgalmazó cégek úgy kerülik ki a törvényt, hogy nem jelentik be a gyógyszerkivitelt, vagy más jelzésű gyógyszert szállítanak külföldre.

Ma a cégek csak bejelentik az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézetnek a gyógyszerkivitelt, ám a patikusok szerint ez nem elegendő, az intézetnek minden esetben engedélyeznie is kellene azt. Közzé kellene tenni azokat az információkat, milyen cégek és milyen személyek keresnek a gyógyszerkivitelen. Azt is javasolják, hogy magasabb legyen a gyógyszerek kiviteli ára, mint a hazai piaci ár.

A gyógyszerek reexportja előnyös üzlet, és a forgalmazó cégek egykönnyen nem mondanak le róla. Feltételezhető, hogy évente több mint 300 millió eurót keresnek a gyógyszerkivitelen. Szlovákiában olcsóbbak a gyógyszerek, mint a környező országokban. A szlovákiai ár a három legalacsonyabb európai uniós gyógyszerár között található. A gyógyszerkivitel néhány gyógyszertár számára is hasznot jelenthet.

Szlovákiából tavaly 1.735.605 csomag gyógyszert vittek külföldre, ez 300.000-rel több, mint az előző évben volt. Leginkább Németországba, Hollandiába, Csehországba, Dániába, Nagy-Britanniába és Litvániába kerülnek az eredetileg a szlovákiai piacra vásárolt gyógyszerek.

Megosztás