Nincs semmi új a nap alatt: a Smer nyerné a választásokat

A felmérésben 2017. február 20-a és március 19-e között 1018 személyesen, illetve internetes kérdőíven keresztül bekapcsolódott választópolgár vett részt.
A parlamentben további 4 politikai párt képviselői foglalnának még helyet. A Mi Szlovákiánk Néppártra (¼SNS) a választópolgárok 9 százaléka adta volna le voksát, a Most-Híd 7, a jelenleg parlamenten kívül politizáló Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 6,5, a Család Vagyunk (Sme rodina) 6 százalékot szerzett volna. A maga 4,5 százalékos eredményével a Magyar Közösség Pártja a 1,5 százalékot szerző Hálóhoz (Sie) hasonlóan a törvényhozáson kívül rekedne. A fennmaradó 2,5 százaléknyi vokson más egyéb a plénumon kívül rekedt pártok és mozgalmak osztoztak volna.
A közvélemény-kutatásból az is kiderült, hogy a választópolgárok 53,5 százaléka járult volna a szavazóurnákhoz, elsősorban a 65 éves és annál idősebb polgárok (71 százalék) adták volna le szavazatukat. Mindemellett a 35-64 éves korosztály 53, az ennél fiatalabbak korosztálynak pedig valamivel több, mint 40 százaléka ugyancsak elment volna választani.
„Egy évvel a legutóbbi parlamenti választásokat követően enyhén nőtt az SNS támogatottsága. A szintén kormánykoalíciós Most-Híd a választásokon elért eredményét tartja, míg a legerősebb kormánypárt, a Smer-SD támogatottsága csökkent" – tájékoztat a MEDIAN.
Az ellenzéki pártok közül a felmérés szerint az SaS, illetve - mérsékelt tekintetben - az ¼SNS támogatottságának növekedése figyelhető meg, de a KDH képviselőinek is lehetősége nyílna a parlament küszöbének átlépésére. A legnagyobb mélyrepülésről a Sie esetében beszélhetünk, amelynek támogatottsága a tavaly márciusi parlamenti választásokon elért eredményéhez képest kevesebb, mint harmadára csökkent.
„Az elmúlt két hónapban a Smer-SD preferenciáinak csökkenését figyelhetjük meg. A kormánypárt azonban az év fordulóján elért 25 százalékos minimumot követően most már valahol 27 százalék körül mozog. Nagyon mérsékelten növekvő támogatottságot tapasztalhatunk az elmúlt hónapokban az SaS esetében. Az O¼aNO rendkívül instabil, ami viszonylagosan elenyésző szavazói bázisának tudható be. A fennmaradó politikai pártok stabil választói támogatottságot őriznek" – tájékoztat a MEDIAN.
Ha mostanában tartanák a parlamenti választásokat, akkor a vélhetően a szavazóurnák elébe járuló választók csupán 57,5 százaléka lenne teljesen biztos abban, hogy mely pártra adná le voksát. Ebből kiindulva az elkövetkező hónapokban jelentősebben módosulhatnak a választási preferenciák. Választásukat illetően a magyar nemzetiségű választópolgárok a legbiztosabbak (68,5 százalék).