Nincs megegyezés, csúsznak a választási kódexek
Robert Kaliòák belügyminiszter és az ellenzék képviselői keddi találkozójukon sem jutottak egyezségre az állandó választási bizottság összetételének kérdésében. A bizottságnak kellene figyelemmel kísérnie a választások menetét, a kampányt és a politikai pártok finanszírozását. Összetétele az utolsó nyitott kérdés, a többiről már megegyeztek a felek, akik két héten belül ismét tárgyalóasztalhoz ülnek majd.
A belügyminisztérium javaslata szerint a bizottságnak 14 tagja lenne. Öt-öt tagot jelölne a koalíció és az ellenzék, emellett az Állami Számvevőszék (NKÚ), a főügyészség és a legfelsőbb bírói hatalom is képviseltetné magát. Felmerült az is, hogy az egykori államfők is a bizottság tagjai lehessenek. „Ezt nagyon jó leosztásnak tartottuk” – mondta Kaliòák a tárgyalások után.
Az exállamfők bevonásával kapcsolatos ötletet elvetették, ahogy azt is, hogy egy ombudsman is helyet kapjon a bizottságban. Lucia Žitòanská független képviselő szívesen látna emberjogi biztost a testületben, viszont nem helyesli, hogy az ügyészség képviselője is helyet kapjon. Miroslav Kadúc, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) képviselője viszont több független tagot szeretne látni a bizottságban.
Kaliòák úgy véli, jobb lenne, ha az állandó bizottság csak a kampányt és a politikai pártok finanszírozását felügyelné. A miniszter szerencsésebbnek tartaná, ha a választások menete továbbra is a Központi Választási Bizottság (ÚVK) hatáskörébe tartozna. Ezzel Daniel Lipšic független honatya is egyetért, de ő úgy véli, nem kell külön bizottság a pártok finanszírozásának ellenőrzésére, ezt a feladatot a számvevőszék is elláthatná, csak növelni kellene a jogkörét.
A választási kódexek módosításának célja, hogy valamennyi választásra vonatkozóan egységesítse a szabályokat. Egyebek mellett bevezetné a kampányokra költhető összegek felső határát, s az összes voksolásra vonatkozó kampánycsendet, mivel az jelenleg csak némelyekre vonatkozik. Emellett két héttel a választások előtt betiltaná a közvélemény-kutatások eredményének közzétételét.
A miniszter eredetileg azt szerette volna, hogy a törvények már a márciusi államfőválasztásra is vonatkoznak. Az ellenzék azonban hangsúlyozta, hogy mivel a kampány már elkezdődött, nem lehet menet közben megváltoztatni a szabályokat. Mivel a felek között most sem született megegyezés, a csúszás miatt a törvények sem az államfőválasztásra, se pedig a májusban zajló európai parlamenti választásokra nem vonatkoznak majd. Kaliòák úgy véli, a módosítás esetleg hatályba léphet a novemberben esedékes önkormányzati választások előtt.