Nincs egyetértés a kormánykoalícióban a pártok működésének szabályairól

A kormányfő erről a közmédia Szombati párbeszédek című vitaműsorában beszélt.
A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) a politikai pártok működését szabályozó törvény módosítására irányuló indítványát egyelőre nem hozta nyilvánosságra, ennek ellenére állítja, hogy az koalíciós megbeszélések tárgyát képezi.
A Most-Híd kijelentette, a taglétszám korlátozásával nem ért egyet, más elképzeléseik vannak. A világos és egyértelmű szabályokról, illetőleg a megfelelő feltételekről szóló tárgyalások ellen viszont nincs kifogása.
„Megvannak az elképzeléseink, melyek a politikai pártok és mozgalmak működésének standard – a civilizált világban bevált – elemei, ezek közé a taglétszám korlátozása nem tartozik. Véleményünk szerint nem éppen a minimális taglétszám az, amit törvény által kellene szabályozni” – nyilatkozta az állami hírügynökségnek Debnár Klára, a párt szóvivője.
A Most-Híd nem ért egyet Dankóval
A politikai pártok működése szempontjából a Most-Híd sokkal célirányosabbnak tartaná, ha arról beszélnének, hogyan tudnák hatékonyabbá tenni a pártok munkáját a pártszervek működésével. „Például az elnökség vagy az országos tanács létszámának meghatározásával. Ha a nevezett javaslat a koalíció asztalára kerül, támogatjuk. Egyelőre nem tárgyaltunk róla” – mondta a szóvivő.
A nemzetiek már jó ideje beszélnek az általuk kidolgozott módosító indítványról, illetőleg, hogy az már a koalíciós tárgyalások része. A javaslatot állítólag már a Transparency International Slovakia is áttekintette. A törvényt, melyet az SNS ősszel kívána bemutatni, nemcsak a pártstruktúrát és a taglétszám korlátozását foglalja magában, de azt is, hogy azok a párttagok, akiknek jelölését a párt visszavonta, más színekben ne jelöltethessék magukat. Ez utóbbi végül valószínűleg ki fog maradni a jogszabályból.
Szigorúbb kritériumok
A pártok szigorúbb szabályozását Andrej Danko már néhány hónapja jelezte. Egy olyan javaslattal is előállt, hogy a parlamenti választásokon induló pártok legkevesebb 500 taggal kellene, hogy rendelkezzenek. Véleménye szerint ugyanis a párt nem lehet egy egyszemélyes „kft.”, aki azt tesz a párttal, amit csak akar. Meggyőződése, hogy a rendszert nélkülöző pártok az állam vezetésére nem alkalmasak. Példaként rendszeresen megemlíti a négy taggal – akik közül kettő egyben családtag is - rendelkező Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) pártot. Többször hangsúlyozta, az olyan fogalmak, mint a pártfegyelem, egyáltalán nem vicc.
Az ellenzék kezdettől fogva ellenzi a törvénymódosítást, főként a taglétszám korlátozását. Szóba került az eshetőség, miszerint, ha a törvény ebben a formájában átmegy, alkotmánybíróságon fogják megtámadni.