Nicholsonová: ez egy undorító ország
Több képviselőtársa éles kritikával illette Nicholsonovát a nemzet megsértése miatt, egyesek pedig arra is felszólították, hogy mondjon le képviselői mandátumáról. A képviselőnő azonban kiáll véleménye mellett és nem kíván távozni a politikai életből.
„Kanadából kellett érkeznie egy embernek, hogy felnyissa a szemünket ebben az undorító Szlovákiában… Ez az ország tényleg abszurdisztánná válik… Az ilyen dolgok nem engedik, hogy büszke szlovák lehessek… Nem telik el sok nap és Szlovákia ismét fekete lyukká válik a térképen” – vágta képviselőtársai fejéhez a parlamentben Nicholsonová.
"Ez talán a legrosszabb vulgarizmus, ami ebben a parlamentben elhangzott” – reagált a Szabadság és Szolidaritás (SaS) frakciójába tartozó képviselőnő szavaira Dušan Jarjabek, az kormánypárti Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselője. „A képviselőknek nem kellene ilyen kijelentéseket tenniük” – fűzte hozzá az ellenzék padsoraiból Pavol Hrušovský, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) frakcióvezetője, volt házelnök. „Egyértelműen le kellene mondania képviselői mandátumáról, és távoznia oda, ahová a szíve húzza és ahol jó érzi magát” – jelentette ki Viera Tomanová, a Smer-SD képviselője.
A Szabadság és Szolidaritás ellenkező véleményen van, kiáll Nicholsonová mellett, akinek a volt férje az ún. Gorilla-könyv szerzőjeként került tavaly a figyelem középpontjába. A képviselőnőt felháborítja, hogy az igazság közlése miatt személyiségjogi perek sorozatát zúdították a kanadai származású újságíróra mindazok, akik a Gorilla-aktákban szereplő információk alapján több ügyben sárosak.
„Nem Szlovákiáról, mint olyanról beszélt, hanem egyik formájáról. Arról, amely a Gorilla-aktákban van leírva” – védte Nicholsonovát a SaS képviselője, Martin Poliaèik. Kollégája, ¼ubomír Galko hozzátette: „Jarjabek képviselő úr olyan szavakat használ, mint Meèiar a legkeményebb normalizáció idején”.
A képviselők parlamentben elhangzott kijelentései büntetőjogi mentességet élveznek, azonban többen arról beszélnek, hogy Nicholsonovát mégis meg kellene valahogy büntetni a szavaiért. „Abban az esetben, ha valamelyik képviselő érintve vagy sértve érzi magát, fegyelmi eljárást kezdeményezhet a mentelmi és mandátumvizsgáló bizottságnál” – magyarázta Pavol Chovanec, a házelnök szóvivője, ami spekulációkra adott okot..
A JOJ televízió értesülései szerint a fegyelmi eljárással kapcsolatos hírek azonban vélhetően megalapozatlanok. A mentelmi és mandátumvizsgáló bizottság több tagja sem lát okot a bizottsági ülés kezdeményezésére.