Néptáncfesztivál határok nélkül - Tízévesek a dernői néptánccsoportok

Icso Valéria, a dernői néptánccsoportok vezetője szerint a legnagyobb erejük abban van, hogy Dernőn 3 éves kortól 40 éves korig bárki táncolhat, mert tag lehet valamelyik csoportban, ugyanis minden korosztálynak van csoportja. "Ez négy csoportot jelent, mindegyik a következőnek az utánpótlás csoportja, tehát ha ezt így megtudjuk tartani a következő öt évben, akkor a Borostyán nagyon jó csoport lesz."
A legkisebb táncosok az óvodások és az első osztályosok, akik a Napraforgó nevet viselik, mivel ők mindig nevetnek. A heti próbákon igyekeznek elsajátítani a néptánc alapjait, nagy hangsúlyt fektetve a gyermekdalokra, mondókákra. A Napraforgót kinőve kerülnek át a gyerekek a Kincskereső Gyermektánccsoportba, ahol 9 évestől 13 éves korig táncolnak.
A Szivárvány néptánccsoport megalapításakor a vezetők fő elgondolása az volt, hogy a gyerekcsoportból kikerülő táncosok megszakítás nélkül tudjanak tovább táncolni a felnőtt csoportban. 2010-ben a Szivárvány néptánccsoport felvette a Borostyán Néptáncegyüttes nevet és azóta is így folytatja tevékenységét.
"Nyolc éve néptáncolok és azért épp a néptáncot választottam, mivel fontosnak tartom a hagyományaink ápolását és megőrzését, s én erre büszke vagyok" - mondja Nagy Andrea néptáncos. "A próbák nagyon családias hangulatban zajlanak, ugyanakkor nagyon komoly munka folyik, mivel versenyekre és fellépésekre készülünk. Mindig próbálunk valami újat, minél színesebb programot előállítani és mindig koreográfusok segítségével. Amire talán a legbüszkébb vagyok az maga a közösség, nem sokan mondhatják el magukról, hogy egy ilyen közösség tagjai" - mondja a fiatal néptáncos.
A dernői néptánccsoportok megalakulása elsősorban az Icso család nevéhez fűződik, akik bérmentve, fáradságot nem kímélve, 10 éve heti 4 alkalommal próbálnak a gyerekekkel, fiatalokkal egyaránt. A műsoros est nem múlhatott el anélkül, hogy köszönetet ne mondjanak mindazoknak, akik segítették az elmúlt tíz évben a csoportok fejlődését, előrehaladását. Icsoné Fodor Valéria és Köteles László, akik a néptánccsoportok „keresztszülei“ is egyben – teszik mindezt a kezdetektől fogva.
Icso Valéria, aki egyben a Dernőért Polgári Társulás elnöke is, 2003-ban a Csemadok égisze alatt döntötte el, hogy alakít egy csoportot. Két tanítónő vállalta, hogy a gyerekekkel foglalkozik, mégpedig ő és Tisza Hilda. Mindketten táncoltak a Búzavirágban, úgyhogy adott volt, hogy ők ezt a feladatot elvégezzék és a koreográfiát is megtudják csinálni. "2003-ban, mint polgármester úgy gondoltam, hogy a Csemadok már nem tudja ezt felvállalni, hiszen a tánccsoportoknak nagy kiadásai vannak, ezért a csoportokat átvette a község" - mondta portálunknak Icso Valéria.
Köteles László, a Csemadok országos alelnök szerint az elmúlt tíz év alatt igyekeztek hozzájárulni elsősorban szervezéssel, illetve háttértámogatásokkal ahhoz, hogy az együttes megmaradjon. És tíz év után kiderült, hogy a hatalmas munka meghozhatja a gyümölcsét. Ez azt is jelenti, hogy a kisebb közösség ugyanúgy tovább tudja vinni a népi kultúrát, mint akár a legnagyobb együttesek. "Ezért kell köszönetet mondani, elsősorban az Icso családnak, de ugyanúgy minden egyes szervezőnek, gyermeknek, szülőnek és pedagógusnak, aki részt vett ebben a munkában" - hangsúlyozta a Csemadok alelnöke.
A Boglárka citerazenekar Gömöri dalcsokorral készült a jubileumi előadásra. A Néptáncfesztivál határok nélkül alcímet viselő esten vendégként közreműködött a Dobroda zenekar, valamint a Csantavéri Tamburazenekar Szerbiából.
A Borostyán Néptánccsoportban jelenleg 21-en táncolnak, 14 éves kortól, középiskolások és felnőttek.
A dernői néptánccsoportok számos elismerést begyűjtöttek a röpke tíz év alatt. A Kincskereső gyerekcsoport 2011-ben több arany sávos minősítést is kapott, 2013-ban az országos gyermektáncszemlén pedig ezüst sávos minősítésben részesültek. 2014-ben a Borostyán Néptáncegyüttes a szlovákiai néptánccsoportok országos versenyén Liptószentmiklóson ezüst sávos helyezést értek el. Kisközségüket, Dernőt, amely a Szlovák-Karszt lábánál helyezkedik el, számos nemzetközi fesztiválon képviselték már, többek között Magyarországon, Lengyelországban, Romániában, Szerbiában és Svájcban. Műsoruk gömöri, bodrogközi és magyarbődi táncok voltak.
Icso Valériának a sok fellépés és verseny közül a legemlékezetesebb az a lengyelországi, mrzezínói nemzetközi fesztivál volt, ahol olyan jól sikerült a fellépés, hogy a lányoknak szinte egyidejűleg jött a gondolat, alsószoknyába és a blúzba menjenek be a tengerbe és ott járják el a magyarbődi karikázót.
A háromórás fergeteges műsor táncházzal fejeződött be, ahol a budapesti Vámos László oktatta a kicsiket és nagyokat egyaránt.
