2012. június 12., 09:56

Németországban kötnek ki az elhunytak szervei

POZSONY. Szlovákia huzamos ideje részt vesz az emberi szervek nemzetközi cseréjében. Nemrég kiderült, az elhunytak testéből kiemelt szövetek Németországban kötnek ki, holott elsődlegesen idehaza kellene azokat a gyógyítás során felhasználni. A szlovák Egészségügyi Felügyeleti Hivatal lépett az ügyben.

A szlovákiai kórházakban a hatályos törvények értelmében az elhunytak testéből szövet- és csontrészek, adott esetben teljes szervek távolíthatóak el, ha az elhunyt ezt még életében nem tiltotta meg.  A szlovák Egészségügyi Felügyeleti Hivatala (ÚDZS) az emberi szövetek  felhasználását  a Tissue Research Institute-ra (TRI) bízta. A szerződéses megállapodásban feltételként szerepel, hogy a szöveteket elsősorban Szlovákiában kell felhasználni. Ez azonban nem így történt. A szövetek nagy része a németországi Tutogen Medical (TM) társasághoz került. A két említett társasággal kapcsolatban személyi összefonódásokat állapított meg ellenőrzése során az  Egészségügyi Felügyeleti Hivatal. Megállapította továbbá, hogy a szeződéssel ellentétben az elhunytak szöveteit elsődlegesen nem idehaza, hanem szinte kizárólag külföldön használták fel, ezért a hivatal szerződést bontott a TRI társasággal.

A TRI viszont azt állítja, hogy betartotta a szerződést. Peter Végh, a társaság ügyvezetője a TASR hírügynökségnek azt mondta, a levett szövetek az előírásoknak megfelelően nyilvántartásba kerültek a szlovák transzplantációs központban. Állítása szerint azért kerültek ki Németországba, mert Szlovákiában, ahol a kivitelt megelőzően legkevesebb két hónapig tárolni kellett a szöveteket, senki nem kérte a felhasználásukat. 

Itt van a kutya elásva, vélekedik a szlovák Egészségügyi Felügyeleti Hivatal. Az elhunytak szöveteit, vagy szerveit ugyanis nem abban a formában tárolták, amely lehetővé tette volna gyógyítási céllal történő felhasználásukat Szlovákiában. Itt ugyanis a kórházak nem tudnak mit kezdeni az olyan szövetekkel és szervekkel, amelyeket sós oldatban tárolnak. Nálunk a hűtés a szervek és szövetek tárolásának megszokott módja, ezért a transzplantációra alkalmas klinikák és kórházak is ilyen típusú műszereket használnak. Mivel az elhunytak testéből kiemelt szövetek és szervek tárolásánál nem vették figyelembe a szlovákiai sajátosságokat, a transzplantációra szoruló szlovákiai betegek nem is kaphatták meg  a Tutogen Medical társaság által kezelt emberi szöveteket.

A TRI nem ért egyet a szerződés felmondásával, és a bíróságon megtámadta a döntést. Ezen kívül a társaság büntetőjogi feljelentést tett, és felszólította az Egészségügyi Felügyeleti Hivatalt, hogy ne akadályozza a szerződés teljesülését, ellenkező esetben a TRI kártérítési pert indít. Az ügy végkifejlete egyelőre kérdéses, ahogy az is, hogy mennyire kegyeletsértő a jelenlegi rendszer, amely lehetővé teszi, hogy az elhunyt testének bármely részét megcsonkítsák a hozzátartozók tudtán kívül.

Szlovákia azok közé az országok közé tartozik, amely lehetővé teszik a szerv-, szövet- és sejtadományozást implicit beleegyezés alapján. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden elhunyt  potenciális donornak számít. Európa legtöbb országában, így Németországban is, a szlovákiaihoz hasonló, ha nem is ennyire „liberális” a szerv- és szövetfelhasználás, azaz ha valaki nem tesz kizáró nyilatkozatot, akkor testrészei felhasználhatóak (Németországban a hozzátartozókat kérdezik meg). Néhány országban – például Hollandiában, Svédországban, Nagy-Britanniában – viszont csak annak az embernek a testrészei használhatóak fel, aki külön nyilatkozatban hozzájárult ehhez, s erről egy úgynevezett donorkártyát kap, amit magánál is hord.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.