2015. február 14., 13:51

Nem tervezi a népszavazási kvórum módosítását Kaliòák

POZSONY. Egyelőre nem tervezi a népszavazás érvényességéhez szükséges kvórum módosítását Robert Kaliòák belügyminiszter. A tárcavezető szerint nagyon nehéz megállapítani, hogy a választásra jogosultak 20, 30 vagy éppen 40 százalékának részvétele jelentse-e az érvényességi küszöböt egy-egy referendum esetében.
„Minden egyes polgár kezében ott van a döntéshozatal hatalma. Az 50 százalékos kvórum azért logikus, mert így a kisebbségi akarat nem kerekedhet felül a többségi népakaraton“ – mondta a parlamenti Kérdések órájában Robert Kaliòák belügyminiszter, aki ugyanakkor azt sem zárta ki, hogy akár a részvételi kvórumról is népszavazás útján lehet dönteni.

A belügyminiszter ennek ellenére inkább arra összpontosítana, hogy egyértelműsítsék, mi a teendő egy érvényes referendum eredményeivel. „Az embereknek tisztában kell lenniük azzal, hogy mit vihetnek véghez egy-egy népszavazással“ – szögezte le Kaliòák. Szerinte ma a referendum arra kötelezheti a parlamentet, hogy az valamit fogadjon el, másrészt a képviselőknek mandátumukból kifolyólag szabad kezük van a döntéshozatalban, ezért saját meggyőződésük és lelkiismeretük alapján voksolnak.

A Kérdések órájában Miroslav Kadúc, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) parlamenti képviselőjének kérdésére válaszoló Kaliòák az ellenzéki honatya figyelmébe ajánlotta, hogy Svájc még 1291-ben lett megalapítva, így az állam több mint 700 éves tapasztalattal rendelkezik. Az OĽaNO képviselői ugyanis gyakran példálóznak azzal, hogy Svájcban nincs meghatározott népszavazási kvórum, azaz gyakorlatilag nem ismerik az érvényességi küszöb fogalmát.

A múlt heti népszavazást követően több párt is ötletekkel állt elő azzal kapcsolatban, miként lehetne módosítani a referendumra vonatkozó hatályos jogszabályt. Daniel Lipšic, az Új Többség (NOVA) elnöke például azt javasolja, hogy az éppen aktuális népszavazást mindig a soron következő választásokkal kössék össze. Így például az országos szintű referendumokat a parlamenti, a helyi vonatkozásúakat a helyhatósági, a megyei szintűeket pedig a megyei választásokkal kössék egybe.

Hasonló javaslattal állt elő az OĽaNO, valamint a Szabadság és Szolidaritás (SaS) is. Igor Matoviè pártja az 50 százalékos kvórum eltörlését javasolja. Az SaS összevonná a választási bizottságokat, hogy a referendumot kizárólag egy bizottság felügyelje. Richard Sulík, a liberális párt elnöke egyben vitát nyitna a népszavazás meghirdetéséhez jelenleg szükséges 350 ezer aláírás jelentette küszöb csökkentéséről.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.