Nem műszaki hiba miatt zuhant le a katonai helikopter

„Megkaptam ezt az információt, és úgy gondolom, kötelességem bejelenteni, hogy az adatrögzítő berendezések adatainak értékelése után kiderült, nem műszaki meghibásodásról volt szó” – mondta a miniszter. Hozzátette, keddtől (augusztus 18.) újra repülhetnek a Mi-17-es katonai helikopterek.
„Bebizonyosodott, hogy a helikopterben minden rendszer teljesen normálisan működött, és megfelelt az előírt normáknak” – tette hozzá Glváè.
Bár csak az alapos kivizsgálás után derül ki a baleset valódi oka, tény, hogy az utóbbi években Szlovákiában történt katonaihelikopter-baleseteknek közös nevezőjük van. Kevés a kiképzésre fordítható pénz, vagyis a pilóták nagyon kevés órát repülnek évente – állapította meg Jaroslav Naï, a Közép-Európai Politikai Intézet (CEPI) elemzője.
Véleménye szerint a pilóták kevesebb, mint a felét repülik annak, amit a NATO minimális követelményei előírnak. „Ne csodálkozzunk, hogy olyan magas a helikopterbalesetek száma, pilótáink ugyanis jóval kevesebbet gyakorolnak, mint amennyit kellene nekik, amennyit akarnak és amennyi tréningre valóban szükségük lenne“ – hangsúlyozta Naï. Hozzátette, az évente repült órák alacsony száma problémát jelent mind a személyszállító, mind a katonai légi járművek pilótáinak esetében.
Az elemző rámutatott, hogy a visegrádi országok között Szlovákia a második legrosszabb helyen van ebből a szempontból, Magyarország mögött. „A lengyeleknél nagyon magas a repült órák száma, a csehek, magyarok és szlovákok körülbelül egyformán állnak” – magyarázta Naï. Hozzátette, a V4-es országok sokkal rosszabbul állnak a repült órákat illetően, mint a nyugat országok.