2011. május 2., 14:34

Nem "hisztizik" a szlovák diplomácia, kivár

POZSONY. Megbeszélést folytatott hétfőn a parlament külügyi bizottságának tagjaival és az Európai Parlament szlovákiai képviselőivel a külügyminiszter. Mikuláš Dzrurinda arról kívánt értekezni a külügyekben jártas képviselőkkel, hogy miként lehetne hatásosan orvosolni a magyar alkotmány kapcsán felmerült szlovák aggodalmakat.

Mint kiderült, sokat nem tehet a szlovák diplomácia, legalábbis az Európai Parlamentben. Valamit tenni kéne - hangoztatta az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) európai parlamenti (EP-) képviselője, de maga is beismerte, Szlovákia most még nem sokat tehet. Mészáros Alajos az MKP európai parlamenti képviselője arra figyelmeztette a minisztert, hogy a lisszaboni szerződés a tagállamok kezébe adja az alkotmány kérdését, nem valószínű tehát, hogy Pozsonynak sikerülne kialkudnia egy közös EP határozatot. Már csak azért sem, mert ez veszélyes precedenst teremtene – hangoztatta a képviselő.

Mészáros Alajos beszámolt arról, hogy az Európai Parlamentben kizárólag a Magyar Szocialista Párt és a liberális képviselők foglalkoznak a magyar alkotmány ügyével, de ők is tisztában vannak vele, hogy az alkotmányozás minden állam kizárólagos belügye, abba az EU-nak nincs beleszólása. Ezt bizonyítja, hogy még a leghangosabb liberális párttömörülés által a LIBE szakbizottságban megtartott ülés sem hagyott jóvá vele kapcsolatosan határozatot. Az Európai Parlament plénuma a kérdéssel nem kíván foglalkozni, ezt egyértelműen elutasította hatáskör hiánya miatt, hasonló álláspontot foglal el az Európai Néppárt frakciója is. A magyar politikus nem tartja szerencsésnek, hogy a szlovák politika átvette a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) magyarellenes rétorikáját, s mind a baloldal, mind a jobbközép pártok Szlovákia területi integritását veszélyeztető tendenciákról beszélnek, az ország szuverenitását féltik, a szlovákiai törvényi és jogrendbe való magyarországi beavatkozást emlegetik. Ha vannak aggályok, léteznek kétoldalú mechanizmusok ezek eloszlatására az államközi alapszerződésben - hangoztatta az EP-képviselő.

Mikuláš Dzurinda külügyminiszter úgy fogalmazott, rendkívül fontos, hogy a nyitott kérdések, tehát a kettős állampolgárság, az alkotmány és a választójog megoldása során ne sérüljenek a jószomszédi kapcsolatok Szlovákia és Magyarország között. A megoldás azonban időben elhúzódhat, hiszen Budapest még nem válaszolt a kettős állampolgárságról kidolgozott szlovák szerződés-tervezetre és szerinte is is meg kell várni, hogy a magyar törvényhozás megalkossa az alaptörvényhez kapcsolódó normákat, például a választójogi törvényt. Dzurinda, - mint mondta -  nem híve az elkapkodott, „hisztérikus“ megoldásoknak és nyilatkozatoknak.

Május 12-én Pozsonyba látogat Martonyi János magyar külügyminiszter. A szlovák diplomácia vezetője személyesen tőle kérdezi majd meg, hogy Budapest miért nem reagált a kettős állampolgárságról szóló szlovák szerződés-tervezetre. Magyarország mint ismeretes,  nyilvánvalóvá tette, hogy a reakcióval megvárja a szlovák állampolgársági törvény módosítását, csakhogy ez a kérdés lekerült a nagypolitika napirendjéről, mert a koalíciós pártok nem tudtak közös megegyezésre jutni a kérdésben.

"Az Európai Parlament, a Velencei Bizottság és Strasbourg - ez az a három hely, ahol vitát kell nyitni, és igyekezni kell felhívni a figyelmet az új magyar alkotmány területen kívüli hatásaira" - mondta újságíróknak a találkozó után Pavol Hrušovsky, a szlovák parlament kereszténydemokrata alelnöke. Boris Zala nem ért egyet a külügyminisztérium elképzeléseivel, s azt állította, hogy a kormány nem tud mit kezdeni a magyar alkotmánnyal.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.