Nem csak az állami kórházak gazdálkodásával akadnak gondok

Az Állami Számvevőszék (NKÚ) a 2011-2015-ös évek gazdálkodását tekintette át. Mint az ellenőrzés során kiderült, az önkormányzati intézmények költségvetése sokszor csupán formális, fenntarthatatlan, s a felelősséget is nélkülözi. Az ellenőrzés fényt derített arra is, hogy a magánkórházak elemzés alapján hoznak döntést, számos műszert és készüléket jelentősen alacsonyabb áron tudnak megvásárolni.
Az ellenőrök megállapították, a magánkórházak általában a központi beszerzést veszik igénybe, ami lehetővé teszi, hogy csoportos, nagyobb mennyiségű vásárlás esetén különféle anyagi és időbeni előnyökhöz jussanak. Az ellenőrzés idején az állam és az önkormányzatok által működtetett kórházaknál ez a fajta eljárás hiányzott.
„Számos magánkórházban több műszert is jelentősen alacsonyabb árért szereztek be, mint a más tulajdonosi típusú kórházakban” – nyilatkozta Daniela Bolech Dobáková, a számvevőszék szóvivője.
Az ellenőrök megállapították, hogy az egészségügyi ellátás költségei terén is komoly problémák vannak. Állításuk szerint sok esetben jóval kedvezőbb lehetne, ha a vezetés legalább részben bevezetné a menedzseri típusú kórházirányítást és az állandó ellenőrzést. A magánkórházak e tekintetben ismét jobban teljesítettek, ugyanis 100 euró értékű egészségügyi ellátás költsége náluk 98 euró, míg az állami kórházak esetében 112, a transzformáltak esetében 111, az önkormányzati kórházak esetében pedig 114 euró volt.
Az NKÚ pozitív példaként említette az ólublói (Stará ¼ubovòa) kórházat, ahol a fenti mutató 92 euróra jött ki, illetve az állami kézben levő pozsonyi Nemzeti Onkológiai Intézetet, amely 95 eurós eredményt ért el.
Ellenben, a vizsgált kórházak között a legrosszabb eredményt a pozsonyi Szent Mihály Kórház érte el, itt 100 euró értékű egészségügyi ellátás költsége 192 euróra rúgott. „Itt az árképzési rendszerben hiányoznak a világos szabályok az egyes árak megállapítására. Változtatásra van szükség az egyes, elszámolható költségek meghatározása terén” – hangsúlyozta Bolech Dobáková hozzátéve, hogy a számvevőszék az e területen tapasztalható hiányosságokat tartja a hazai kórházak eladósodása egyik legfőbb okának.
A Szent Mihály Kórház szintén rossz eredményeket ért el a gazdálkodás terén. A vizsgálat transzformált kórházak legnagyobb része nyereséges volt, ezzel szemben az említett intézmény negatív eredménnyel zárt, a vizsgált időszak alatt 17,7 millió eurós veszteséget halmozott fel. E tekintetben legjobb eredményt a kassai Kelet-Szlovákiai Onkológiai Intézet érte el 5,2 millió eurós nyereséggel. A magánkézben levő intézmények nyereségesek voltak, az egyetlen kivételt a simonyi (Partizánske) kórház jelentette 496 ezer eurós adósságával.