Nem biztos, hogy a pedagógusok minden követelését teljesíti a kormány

„Prioritásaink közt jelentős beruházások szerepelnek, ám bizonyos követelések nem teljesen reálisak. A befektetés mértéke a költségvetési lehetőségek függvényében alakul majd" – fejtette ki Anton Hrnko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) politikusa a TA3 hírtelevízió politikai vitaműsorában (V politike). A tanárok követeléseit szerinte fokozatosan kell teljesíteni, így az ultimátumok, a sztrájkok nem helyénvalóak. „Nyomás alatt eddig még semmi jót nem fogadtak el" – jelentette ki a kormánypárti honatya.
Gál Gábor, a Most-Híd tagja arra emlékeztetett, hogy pártja a választásokat megelőzően támogatta a tanítók sztrájkját és követeléseiket. „Ugyanakkor nem lehet minden egyes követelésnek eleget tenni" – jegyezte meg Gál.
Martin Poliaèik, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője nem ért egyet Hrnko költségvetést érintő állításaival. „Az előző kabinet egymilliárdot költött szociális csomagokra, ingyenes vasúti közlekedést biztosít, hatékonyságot nélkülöző bányákat finanszíroz. Az a pénz rendelkezésére áll az államnak, csak éppen az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) szavazatvásárlásra költötte" – fogalmazott Poliaèik, akinek az a meggyőződése, hogy nem kellene 100 napot hagyni a kormánynak az oktatásügy helyzetének rendezésére.
„Ez Robert Fico harmadik kormánya, amelyben minimális személycserék történtek. Nincs szükség arra, hogy mindent a nulláról kezdjenek" – hangsúlyozta az ellenzéki képviselő, hozzátéve, hogy a tanítók követelései már a választásokat megelőzően ismertek voltak, azaz már akkor is világos volt, hogy mit kell azonnal megoldani. Poliaèik emlékeztetet a tanítói bérek emelésének fontosságára, az oktatásügy finanszírozása terén szükséges reformok véghezvitelére, s az ágazaton belüli rendszerszintű módosítások végrehajtására.
„Gyors változásra van szükségünk” – fűzte hozzá Richard Vašeèka az ugyancsak ellenzéki Egyszerű Emberek és Független Személyiségek-Új Többség (O¼aNO-NOVA) tagja, aki Hrnkóval ellentétben támogatja a tanítói sztrájkot. „A politikusok semmi másból nem értenek, csak a nyomásgyakorlásból, akkor hát hallassák csak a hangjukat a tanárok" - mondta.
A honatyák az egészségügyről is szót ejtettek. Hrnko megismételte, hogy az ellenzék helyet kap majd az Általános Egészségbiztosító (VšZP) és az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) ellenőrző szerveiben, s egyben kitart amellett, hogy az egészségügyi ellátás finaszírozására befolyó összeg elsődlegesen arra is legyen elköltve.
Poliaèik figyelmeztetett, hogy míg az oktatásügy hiányt szenved az anyagiakban, addig az egészségügybe elegendő áramlik, csak elvész a süllyesztőben. „Az egészségügyben lyukakat kell betömnünk" – mondta, megjegyezve, hogy az ellenzék ellenőrző szervekben való jelenléte nem más, mint a szüksége minimum teljesítése nem pedig rendszerszintű reform. Véleménye szerint az egészségügyön belül jelenlévő ún. postafiók cégek felfedése is rendkívül fontos. A pénzszórásnak Vašeèka szerint is véget kell vetni.
Gál jelezte, hogy folytatni kívánják a szerződések nyilvánosságra hozatalát és a postafiók cégek jelentette problémák megoldását. Egyúttal úgy vélte, hogy a kormánynak figyelmet kellene fordítania az egészségügyi nővérek hiányára. „Az egészségügyi minisztérium megtalálhatná a lehetőségeket a rendszerben arra, hogy a nővérek ne hagyjanak el minket " – mondta a kormánypárti képviselő.