2017. február 17., 17:12

Negyedmillió aláírás az olimpiai népszavazás kiírásáért

BUDAPEST. Összesen 266 151 aláírást adott le pénteken a Momentum Mozgalom az olimpiával kapcsolatos népszavazás érdekében - ezt Fekete-Győr András, a mozgalom elnöke jelentette be a Fővárosi Választási Iroda épületénél.
201702171613420.260.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

"Azt szeretnénk üzenni a Fidesznek, Orbán Viktornak és Tarlós Istvánnak, hogy az, hogy nem kérdezték meg az embereket, arról, hogy legyen-e olimpia Magyarországon, az egy hatalmas és óriási mulasztás volt a részükről" - fogalmazott Fekete-Győr András, hozzátéve, hogy ezt megtette helyettük a Momentum.   

A mozgalom vezetője nyomatékosan felszólította Orbán Viktort és Tarlós Istvánt is, hogy ne lehetetlenítsék el a népszavazást, ez ugyanis értékelése szerint gyávaság lenne a részükről, valamint elárulnák azokat, akik egyébként támogatják az olimpia ügyét. Szerinte az is gyávaság lenne, ha a népszavazás kiírása előtt visszavonnák a pályázatot.   

Fekete-Győr András az aláírásgyűjtés időszakáról azt mondta: az elmúlt 30 nap a budapesti demokrácia történetének egyik legfelemelőbb és leginkább magával ragadó időszaka volt. Hozzátette: "több mint negyedmillió aláírás gyűlt össze azért, hogy olimpia helyett modern kórházakra és sikeres, jól felszerelt iskolákra költsük ezt a pénzt".

Sajtótájékoztatóján köszönetet mondott az aláíró budapestieknek és külön 1800 aktivistájuknak, akik hóban, fagyban, latyakban "belefektettek a magyar demokráciába". "Úgy látjuk, hogy ideje befejezni a rendszerváltást, az elmúlt 27 évben sajnos nem sikerült lebontani azt a falat, amit 40 év szocializmus alatt körénk építettek" - mondta Fekete-Győr András, aki szerint ha ez sikerült volna, a Momentum Mozgalom ma nem létezne. Hozzátette: új kezdetet hirdetnek és "sikeres népszavazási kezdeményezésünk az első kiütött tégla ebből a falból".   

A helyi népszavazási kezdeményezést Fekete-Győr András nyújtotta be magánszemélyként. A népszavazási kérdés úgy hangzik: "Egyetért-e ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata vonja vissza a 2024. évi olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére irányuló pályázatát?"  

A Fővárosi Választási Bizottság december 7-én hitelesítette a kérdést, a jogorvoslati határidő letelte után január 18-án kezdhették meg a gyűjtést, amelyre 30 nap állt a rendelkezésükre. A népszavazás kiírásához 138 527 érvényes aláírás szükséges.   

A 2013. évi népszavazásról szóló törvény értelmében az aláírások ellenőrzését az aláírásgyűjtő ívek benyújtásától számított negyvenöt napon belül kell lefolytatni. Fekete-Győr András az MTI kérdésére elmondta: élni fognak azzal a lehetőséggel, hogy az aláírások érvényességének ellenőrzésekor jelen lehessenek.

A mozgalom vezetője sajtótájékoztatóján azt is bejelentette: ebben a 45 napban Magyarország összes megyeszékhelyére is el fognak menni, mert szerintük eljött az ideje, hogy helyi ügyekkel is foglalkozzanak. Hozzátette: ki szeretnék alakítani helyi szinten a "cselekvés helyi köreit". Mint mondta, arra buzdítanak mindenkit, hogy dobják ki a baloldali-jobboldali ellentétet, s a közös problémákra közös megoldást keressenek.   

Újságírói kérdésre elmondta: nem tudják leellenőrizni, hogy ki hol ír alá, erre nem voltak szoftvereik, egyéb programjaik, viszont csaknem 130 ezer aláírással többet gyűjtöttek, mint amennyire szükség volt. Általában a szavazatok 20-25 százaléka szokott érvénytelen lenni a népszavazási aláírások közül, de mivel ők nagyon figyeltek arra, hogy minden nevet pontosan írjanak le, arra számítanak, hogy a leadott aláírásoknak csak a 10-15 százaléka lesz érvénytelen.   

Az MTI kérdésére elmondta: 32-35 ezer aláírást kaptak az LMP-től, 4 ezret a Magyar Kétfarkú Kutya Párttól, körülbelül 10 ezret az Együtt-től, 10 ezret a Párbeszédtől, az MSZP-től összesített adata nincs, de Szanyi Tibortól 170, Kunhalmi Ágnestől pedig 1600-1700 aláírást kaptak, a Momentum pedig mintegy 200 ezret gyűjtött.

Orbán: az olimpia nem a Fidesz ügye

Orbán Viktor miniszterelnök gyorsan reagált a híre, miszerint a Momentum Mozgalom több mint 266 ezer aláírást gyűjtött az olimpiai népszavazáshoz. "Nem a Fidesznek, vagy a kormánynak, hanem Budapestnek kell reagálnia a Momentum Mozgalom olimpiaellenes aláírásgyűjtésére, hiszen nem a párt vagy a kormány, hanem Budapest pályázott a 2024-es rendezésre" – mondta Orbán Viktor a kormánypártok visegrádi évadnyitó frakcióülésén elmondott helyzetértékelésében.

A HVG úgy tudja, a miniszterelnök emiatt arra kérte a képviselőket, hogy a párt nevében ne kommentálják se az aláírásgyűjtést, se az esetleges népszavazást, bár szerinte az is kérdés, lesz-e egyáltalán mire reagálni.

Tarlós elgondolkodik a pályázat visszavonásán

Ha tényleg lesz népszavazás, vagy összegyűlik elég aláírás, akkor személy szerint elgondolkodik, nem kéne-e visszavonni a pályázatot – jelentette ki sajtótájékoztatóján Tarlós István főpolgármester.

Hozzátette: a most népszavazást követelőknek korábban kellett volna az aláírásgyűjtést megkezdeni. Tarlós szerint néhány éve az országos politika teljes mellszélességgel kiállt az olimpia mellett, de most az ellenzék valamiért kihátrált, amit a főpolgármester árulásnak tart.

Õ maga 2014-ben az AGENDA 2020 előtt az olimpiarendezésről fenntartásokat fogalmazott meg, utána már támogatta, mert az AGENDA 2020 alapvetően megváltoztatta a rendezési lehetőség feltételrendszerét - jegyezte meg.

Boston, Hamburg és Róma már kiszállt

Az Egyesült Államok olimpiai bizottsága (USOC) 2015. január 8-án eredetileg Boston pályázatát támogatta Los Angelesszel, San Franciscóval és Washingtonnal szemben. A rendezés becsült költsége 4,7 milliárd dollár volt, de a massachusettsi város már 2015 júliusában visszalépett. A USOC ugyanis nem tudta megadni Marty Walsh polgármesternek azt a garanciát, hogy a költségek túllépése esetén az összeget ne Bostonnak kelljen előteremtenie.

A német olimpiai bizottság 2015. március 16-án Berlinnel szemben Hamburg mögé állt, az Elba-partiak 11,2 milliárd eurós büdzsét vázoltak fel. Ám a 2015. november 29-i népszavazás a pályázat visszavonását hozta: 650 ezren voksoltak, 51,7 százalék ellenezte az olimpiát. Matteo Renzi olasz miniszterelnök 2014. december 15-én jelentette be a pályázati szándékot, de Virginia Raggi római polgármester 2016. szeptember 21-én megvonta a támogatást. Az olaszok 6 milliárd eurós költséggel számoltak.

201702171613420.260.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.