Naponta használják a közösségi hálót a pártok

"Régóta használjuk a közösségi hálózatokat, amelyeket a gyors információ- és véleményközlés nagyon jó formájának tartunk, amelyek esetében az embereknek nem kell azt fontolgatniuk, hogy az adott információk nincsenek-e valamilyen módon a média által kifacsarva" - magyarázta az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) szóvivője, ¼ubica Konèalová, hozzátéve: a párt fontosnak tartja, hogy napi szinten kommunikáljon ezen a csatornán. Másrészt mindig elsődlegesenek tartja az emberekkel folytatandó személyes kapcsolattartást, mert csak így érthetők meg az egyes regionális és szociális különbségek.
A Smer-SD a választások előtt a prioritást élvező témák kapcsán a szponzorált üzenetek küldését is alkalmazza. Arra a kérdésre, hogy a Smer-SD politikájának irányultságát hogyan befolyásolják a negatív irányultságú bejegyzések, Konèalová azt felelte, hogy az a visszajelzés sok formájának az egyike. "A pártpolitikát azonban elsősorban az elfogadott kormányprogram irányítja" – tette hozzá.
A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) is használja a Facebookot az online kommunikációra, mert a szlovák piacon az a leggyakrabban használt és a szakmai irányítás szempontjából a leghatékonyabb közösségi portál. Zuzana Kohútková, a párt szóvivője szerint nem is annyira az a fontos, hogy naponta, inkább az, hogy megfelelőképpen éljenek a közösségi portál adta lehetőségekkel. Odafigyelnek arra, hogy a párt profilja „élő“ legyen, s mindig az egyes konkrét hírek függvényében fejtik ki ilyen jellegű tevékenységüket. Az SNS a tiszteletteljes bírálatoktól sem ódzkodik – jegyezte meg Kohútková.
A koalíciós Most-Híd vegyespárt elismeri, hogy a közösségi háló és más online közegek egyre fontosabb szerepet játszanak a politikai kommunikáció terén, amihez a párt alkalmazkodik. "Napi szinten kommunikálunk a közösségi hálón, miközben annak hasonlóan helyet adunk, mint a nyomtatot híreknek és a sajtónyilatkozatoknak. A közösségi hálót a kampány során is használjuk, mivel az a politikai kijelentések és üzenetek megfelelő eszközének számít" – szögezte le Matej Kováè, a párt szóvivője.
Hasonló véleményen van az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) is. "Az a választókkal folytatandó kommunikáció fontos módszere. Ilyen módon tolmácsoljuk aktuális témákkal kapcsolatos nézeteinket, s egyúttal azt is megtudjuk, hogy arra mások miként tekintenek. Előnye az azonnali visszajelzés" – mutatott rá a liberálisok szóvivője, Katarína Svrèeková.
Az SaS hírekkel és üzenetekkel, valamint megosztások formájában naponta kommunikál, miközben olyan szponzorált üzeneteket is használ, amelyek a pártnak a választási kampány során segítettek növelni például az egyes jelöltek blogjainak az olvasottságát. "Igyekszünk azonban a közösségi hálók látogatóinak természetes figyelemfelkeltésére is össszpontosítani, s el kell mondanunk, hogy a politikai pártok közül ez nekünk sikerül legjobban" – tette hozzá Svrèeková, megjegyezve: az SaS nem tartja feleslegesnek a negatív hozzászólásokat, sőt, az építő jellegű bírálatot inkább tiszteletben tartja.
Az ellenzéki Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) a közösségi hálót jelenleg a leglátogatottabb kommunikációs eszközök egyikének tartja.
"Azonnal tudathatják, amit akarnak. Rohan az idő, s ahhoz egyre szilárdabban hozzátartoznak a közösségi hálózatok" – mondta a mozgalom szóvivője, Dano Mitas. Az információközlés gyorsaságán kívül nagy előnynek tartja azt is, hogy a közösségi háló lehetővé teszik az emberekkel a szoros kapcsolattartást. Az O¼aNO-NOVA is kihasználja a szponzorált üzeneteket, főleg olyan témák esetében, amelyeket rendkívül fontosaknak tart. "A negatív hozzászólásokat, főleg nagyobb mennyiség esetén nem hagyjuk figyelmen kívül, hanem elgondolkodunk mindazon, amit az emberek nekünk felhánytorgatnak, illetve azon, hogy a dolgainkat nem csinálhatjuk-e másként és jobban" – zárta tájékoztatását.
A parlamenten kívül rekedt Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) is hasonlóan vélekedik a témáról. "Az előző években a KDH nagy figyelmet szentelt az FB-n, Twitteren, illetve Flickren át folytatott társalgásnak. Nem kétséges, hogy a virtuális tér egyre inkább „fő“ tájékoztatási csatornává válik" – nyilatkozta a KDH sajtófőnöke, Darius Hatok. Õ is megerősítette, hogy főként a kampány során fontos a szponzorált üzenetek lehetőségének kihasználása. "Figyelemmel kísérjük a státuszokkal kapcsolatos hozzászólásokat is. Ha a bírálat építő jellegű, az a segítségünkre van" – tette hozzá.
A közösségi háló jelentős szerepet játszik a parlamenten kívüli Magyar Közösség Pártja (MKP) életében is, amely azt szintén naponta használja. "Valamennyi üzenetünket, témánkat, információnkat a közösségi hálón keresztül is tudatjuk. A negatív hozzászólások nem befolyásolnak minket, de azokat is tudomásul vesszük. Kitartunk saját stratégiánk mellett, amit időközben kiértékelünk" – tájékoztatott az MKP sajtóreferense, Fiala Ilona.