Nagyköveti látogatás az MKP-ban
A tájékoztatás fő pontjai a nyelvtörvény, a kisebbségi nyelvhasználati törvény és az állampolgársági norma. Már négyen bejelentették, hogy felvették a magyar állampolgárságot, mondta Berényi, akiknek szembe kell nézniük azzal a lehetőséggel, hogy elveszítik szlovák állampolgárságukat. Ez megengedhetetlen, olyan akut probléma, amelyet haladéktalanul meg kell oldani – hangsúlyozta a Magyar Koalíció Pártjának elnöke, aki arról is tájékoztatta vendégét, hogy a szlovák parlament képviselői az alkotmánybírósághoz fordultak az állampolgársági törvény ügyében. Vagyis Berényi értelmezése szerint a parlament „lerázta a felelősséget magáról” és áthárította a taláros testületre az állampolgársági törvényért, pedig a kormánykoalíció a programjában vállalta a helyzet rendezését. A megoldás kulcsa egyértelműen a szlovák fél kezében van – mutatott rá Berényi.
Balogh Csaba nagykövet úgy fogalmazott: a magyar kormány a tárgyalásos megoldások híve, akárcsak a szlovák fél. S ugyan vannak eredmények, sok megoldatlan kérdés van a két ország viszonyában. „Ezért is támogattam Berényi elnök úr javaslatát, hogy közösen mutassuk be azokat az európai modelleket, amelyek példaértékű megoldásokat kínálnak a kisebbségeknek”- emelte ki a nagykövet.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ
Berényi szerint konferenciákat, eszmecseréket kell szervezni a működő európai autonómiákról. Az uniós csatlakozás előtt ezekről sok szó esett, azóta azonban mintha elfelejtették volna az emberek és ismét az a nézet kapott erőre, hogy Szlovákiában az átlagot meghaladó jogokkal rendelkeznek a nemzeti kisebbségek. Nos, a dél-tiroli, vagy a svédországi finnek példája bebizonyíthatja, hogy ez nincs így – hangsúlyozta Berényi József.
Az új magyar nagykövet több kérdést is kapott a találkozó utáni sajtóértekezleten a választójogi normával kapcsolatban. Kifejtette, egyelőre nem lehet tudni, hogy a határon túli magyar állampolgárok aktív vagy passzív választójogot kapnak-e, abban azonban teljes az egyetértés a magyar kormányzatban, hogy nem lehet diszkriminálni a magyar állampolgárokat annak alapján, hogy milyen országban élnek.
A szlovákiai magyar közösség helyzetét akkor tekinthetjük rendezettnek, ha a szlovák parlament nem fogja feladatának érezni, hogy majdnem minden ülésén a magyarokkal foglalkozzon – fejtette ki a nagykövet. Úgy látja, a szlovákiai magyaroknak nincsenek „túlzott” követeléseik, azt akarják csupán, hogy „korlátozások és fenyegetések nélkül használhassák anyanyelvüket, a mindenkori kormány hozzáállásától függetlenül fejleszthessék kultúrájukat, oktatásügyüket. Úgy is lehetnek lojális polgárai Szlovákiának, hogy közben ápolják a kapcsolataikat Magyarországgal”.
A pilisszentkereszti szlovák ház ügye nem olyan súlyos probléma, hogy a politikának kellene vele foglalkozni – mondta egy kérdés kapcsán a nagykövet, aki szerint ebben az esetben sem árt figyelembe venni, hogy a tartós barátság alapja a pontos elszámolás.