Mumpsz ütötte fel a fejét Nagymihály környékén
A mumpsz, más néven járványos fültőmirigy-gyulladás nemcsak közvetlen kapcsolattal, érintés útján, hanem cseppfertőzéssel is terjed. A legtöbb megbetegedést a Nagymihályhoz (Michalovce) közeli, Angi-malom nevű romatelepről jelentették. A tisztiorvosok folyamatos ellenőrzés alatt tartják a problémás területeket és igyekeznek megfékezni a betegség terjedését, de a helyi lakosok elutasítják az együttműködést. „A zsúfolt háztartásokban, nem megfelelő egészségügyi körülmények élő lakosok nem szigetelik el magukat a többiektől. Ezáltal nem tartják be az orvosok, tisztiorvosok, illetve a járványügyi szakemberek javaslatait és rendeleteit” – mondja Janka Stašková területi tisztiorvos.
A fertőzés nemcsak Nagymihályban, hanem néhány közeli településen is terjed. Felütötte a fejét például a solymosi (Inaèovce), zuhogói (Èeèehov) és deregnyői (Draòhov) romák között is. A járványügyi szakemberek naponta kénytelenek egészségügyi felvilágosítást tartani az érintett településeken. Ajánlásaik alapján a helybeli postahivatalok, valamint a nagymihályi (Michalovce) munkahivatal is megtette a szükséges intézkedéseket.
A mumpsszal fertőzött személynél az első napokban heveny felső légúti megbetegedés észlelhető, majd fokozatosan fájdalmas gyulladás alakul ki a fültő tájékán. A betegség általában enyhe lefolyású, de néhány esetben komplikációk is felléphetnek. Ezek közül legismertebb az agyhártyagyulladás vagy a pancreatitis, más néven a heveny hashártyagyulladás. A férfiaknál a megbetegedés nemzőképtelenséget is okozhat – magyarázta Stašková.
A betegség megelőzésére a védőoltás a legalkalmasabb, azonban nem mindenki szervezete képes kitermelni a szükséges ellenanyagot. A Zemplénben kialakult járványnak is valószínűleg ez lehet az oka. A járványügyi szakemberek laboratórium vizsgálatnak vetették alá a begyűjtött mintákat. „Jelenleg várjuk az eredményeket, hogy véletlenül nem a vírus egy új genotípusáról van-e szó, mely ellen nincs megfelelő ellenanyagunk“ – idézi a èas.sk portál Staškovát.