2016. március 13., 16:52

Mit tervez Hlina, Kaník, Hrušovský, Frešo és Novotný?

POZSONY. Több képviselő számára sok éves tevékenysége ért véget a pártja számára sikertelen választás miatt. Hlina, Kaník, Hrušovský, Frešo vagy Novotný az elmúlt években tevékenyen is részesei voltak a politikai életnek. De vajon milyen jövőt szánnak maguknak, mit terveznek a parlamentbe be nem került volt élvonalbeli politikusok?
201603110031300.01a_ahl.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A parlamenti választások után távoznia kell a parlamentből a kudarcot vallott Kereszténydemokrata Mozgalom jelöltlistáján indult Alojz Hlinának, aki közel 10 ezer preferencia-szavazatot kapott.

Hlina folytatja családi vállalkozását, visszatér a frissen kifestett irodájába és újjáéleszti a Polgárok nevű konzervatív pártját, amellyel a Kereszténydemokrata Mozgalommal (KDH) kötött megállapodása értelmében a közelmúltban nem foglalkozott.  

Olyan híresztelések is szárnyra kaptak, hogy Ján Fige¾t, a KDH elnökét a választási kudarc után éppen Alojz Hlina válthatná fel a párt élén. Õ azonban azt állítja: először a párt belső problémáival kell foglalkozniuk.

„Az az érzésem: a választások részben azt is jelezték, hogy nincs meg a társadalmi igény egy katolikus pártra. Engem személyesen bosszant a KDH katolikus valláshoz való kötődése. Hajlandó vagyok az emberekkel elbeszélgetni egy konzervatív pártról. Számomra az a stratégiai fontosságú lépés“ – tette hozzá Alojz Hlina.

Pavol Hrušovský a legmagasabb közjogi tisztségeket töltötte be. Jelen volt a Szentszékkel megkötött szerződés jóváhagyásánál és Szlovákia Európai Unióba, illetve NATO-ba való belépéséről szóló történelmi jelentőségű döntés meghozatalánál. 2004. május elsején, amikor az Európai Unió (EU) tagjává váltunk, kitűzték Szlovákia zászlaját az Európai Parlament strasbourgi székháza elé, amire a parlamentből távozó Hrušovský nagyon büszke.

Saját bevallása szerint annak ellenére sem hiányzik majd neki a képviselői bársonyszék, hogy a KDH az önálló Szlovákia történetében most először nem került be a törvényhozásba. Mivel a politizálás az életstílusává vált, egykönnyen nem akar attól megválni, de sokkal jobban aggódik a KDH jövője miatt. Keresi majd annak az útját, hogy a párt a jövőben hogyan kerülhetne vissza a parlamentbe. Ezentúl több időt akar tölteni a családjával, és az ügyvédi teendőire is kellő időt akar fordítani.

„Van mit csinálnom, nem aggódom a jövő miatt. Örülök az életstílusváltásomnak“ – jelentette ki Hrušovský.

A parlamentből szintén távozó, két megbízatási időszakban honatyaként tevékenykedő ¼udovít Kaník, volt munkaügyi miniszter nevéhez kapcsolódik a nyugdíjrendszer megreformálása, a II. nyugdíjpillér, továbbá a közhasznú munkák és az adóbónusz bevezetése. Azt állítja, hogy a törvényhozásból való távozása nem jelent nagy váltást számára. Elmondta: továbbra is politizál majd és egyéb tevékenységet is folytat.

A parlamentbe 5 évvel ezelőtt a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) színeiben került be, most pedig saját pártja, a választásokon csupán 0,07 százalékot szerzett Szlovákia Demokratái elnökeként int búcsút. Bár Kaník eredetileg kijelentette, hogy kilép a választásokból, ezt azonban hivatalosan mégsem tette meg. A parlamenti szék állítólag azért nem hiányzik majd neki, mert az utóbbi négy évben hálátlan ellenzéki szerepben volt, és igazából nem befolyásolhatta a dolgok menetét.

Több ideje marad arra, hogy saját pártját kellőképpen felkészítse a helyhatósági és európai parlamenti, esetleg előre hozott parlamenti választásokra.  

Viliam Novotný, Kaník hajdani SDKÚ-s kollégája 13 és fél év után hagyja ott a parlamentet. Négy választási időszakban dolgozott honatyaként, és tevékenyen bekapcsolódott Zajac miniszter jelentős egészségügyi reformjába. Ezen a választáson az Esély (Šanca) párt színeiben, annak alelnökeként akart bejutni a törvényhozásba. Még nem tudja, hogy a következő választásokon indul-e majd az Eséllyel, vagy inkább másféle jobboldali párthoz csatlakozik.

Továbbra is a közéletben akar maradni. Gyakorló orvosként kórházban dolgozik majd, miközben tervei szerint a politikát sem hanyagolja el. „Saját gyermekének“ tartja a gyógyszerárakkal kapcsolatos ún. védőlimit bevezetését, amit még a Radièová-kormány idején sikerült átültetnie, s azt a Fico-kormány is átvette.

„Az az érzésem, hogy amit megtehettem, azt meg is tettem. Kicsit pihenek a parlamenti munka után, visszatérek az orvosi gyakorlatba, és kicsit a parlamenti munkával is foglalkozom“ – összegezte saját teendőit Novotný.

Az SDKÚ-DS csak 0,26 százalékot szerzett a választásokon. Pavol Frešo pártelnök előbb a saját egészségi állapotát akarja rendbetenni, gyógykezelésnek veti alá magát. Továbbra is irányítja majd Pozsony megyét, ahogy azt eddig is tette.

„Az uniós elnökség keretében Pozsony megye a fővárossal együtt rendezi meg a régiós bizottságok csúcstalálkozóját, amelyre egész Európából közel 400 résztvevő érkezik. Számomra prioritást azok a rövid- és középtávú célok jelentenek, amelyek megyei szinten várnak ránk“ – összegezte terveit Frešo.

Azt gondolja, hogy az SDKÚ megszűnik. „A hatalom átadása következik. De facto leadjuk tisztségeinket, és sosem titkoltam, hogy ha rossz eredményt érünk el, akkor nem gondolkodom azon, hogy folytassam-e“ - nyilatkozta Frešo, aki tiszteletben tartja a választópolgárok akaratát. „Hálás vagyok minden voksért. Most azon gondolkodunk, hogy miként adjuk tovább tisztességes módon a stafétát“ – mondta Frešo.

201603110031300.01a_ahl.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás