Mit okozhatnak a napviharok?
November első hetében dokumentálták a 2005. óta észlelt legnagyobb napfolt csoportot. A „jóindulatú szörnyetegnek” is nevezett terület az amerikai szövetségi Ûridőjárás-előrejelző Központ szerint a Nap legaktívabb régiója 2005 óta, több tucat napfolttal is „büszkélkedhet”. E területen regisztráltak egy hatalmas napkitörést (flert), amit majdnem a legmagasabb X1,9-es kategóriába soroltak, ám az nem irányult a Földre.
A flerrel majdnem egy időben a Nap ellenkező oldalán koronakitörést észleltek, ami a Vénusz felé irányul, vagyis nem jelent veszélyt a Földre. Joe Kunches, az Ûridőjárás-előrejelző Központ szakértője szerint a szembenézés csak napkitörés esetében okozhat zavarokat a Földön, a flerekkel felszabaduló elektromágneses energia gondokat jelenthet a villamosenergia-ellátásban és a műholdas összeköttetésben.
A napkitörés (fler) néhány perces heves robbanás a Nap fotoszférájában vagy a fölött. A flerek ellentétes polaritású mágneses terek találkozásakor felszabaduló energiából táplálkozhatnak. Hőmérsékletük több tízmillió fok is lehet. Egy-egy fler alkalmával több millió tonna anyag hagyja el a Napot másodpercenként 1000 kilométeres sebességgel. A koronakidobódás a naptevékenység egyik megnyilvánulása: a napkorona egy darabjának kilökődése a bolygóközi térbe. Ilyenkor több tízmillió tonna szuperforró gáz indul útnak. Amennyiben a szuperforró gáz kölcsönhatásba lép a Föld mágneses mezejével, geomágneses viharokat okozhat.
Többen, akik tudják, milyen hatalmas napkitörések képződhetnek ezeken a napfolt-területeken, a legutóbbi, idén novemberben bekövetkezett napkitörést az 1859-es Carrington eseményhez hasonlítják, amikor a történelmünk leghatalmasabb napvihara tönkretette az elektromos rendszereket.
Az elmúlt négy év legnagyobb napkitörését idén, február 14-én észlelték. Minden eddiginél nagyobb, katasztrofális hatású napviharokra kell számítani - figyelmeztetett már akkor a NASA. Egymásután keletkeztek a sötétnél sötétebb jóslatok: összeomolhat a globális kommunikációs rendszer, veszélybe kerülnek a műholdak, két trillió dolláros kárra lehet számítani.
Joe Gurman, a NASA Goddard Ûrközpont kutatója elismerte, „fennáll egy komoly jelenség esélye". A legutóbbi kitörés a legerősebb, X osztályba tartozott, a kilökött anyag pedig a Földre érve geomágneses viharokat okozhat, ami komoly következményekkel járhat.