Miről tárgyal a parlament?
A parlament 18 kormányjavaslatról tárgyal majd, a többi indítványt a honatyák nyújtották be. Az ülés elején kerül napirendre az a kérdés, hogy Szlovákia légterének megsértése esetén a jelenleg megbízott személyeken kívül még kik dönthetnek a repülő tárgy lelövéséről. Jelenleg erre a védelmi miniszter jogosult, távolléte esetén pedig a belügy-, az igazságügyi és a közlekedési miniszter határozhat. A fegyveres erőkről szóló törvény módosítása alapján ezzel a hatáskörrel a kormány további tagját is felruháznák.
A gazdasági tárca a fogyasztók védelmét növelné. A vonatkozó törvény módosító javaslata részletesebben meghatározná az eladók kötelességeit és a fogyasztók jogait, bővítené az eladók tájékoztatási kötelezettségét, módosítaná a szerződéstől történő visszalépés folyamatát, s annak időtartamát a jelenlegi 7-ről 14 napra növelné.
Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselői és az igazságügyi minisztérium közös javaslata szigorítaná a nem banki intézmények vállalkozásának feltételeit és korlátozná az uzsorások lehetőségeit. Az indítvány emellett változásokat vezetne be a nem készpénzben kifizetett hitelek kapcsán is.
Andrej Hrnèiar, Bugár Béla és Solymos László terjesztette be a közfeladatok ellátásáról szóló törvény módosítását, amelynek célja, hogy a törvény hatálya alá tartozó szabad munkahelyek betöltése átláthatóan, a korrupció kizárásával, illetve csökkentésével történjen. „Az utóbbi időben egyre gyakrabban merül fel a korrupció gyanúja, amikor a szabad munkahelyeket, állami pozíciókat családtagokkal és ismerősökkel töltik be, ezért kiemelten fontos, hogy legyen egy olyan törvényünk, amely biztosítja az átláthatóságot“, nyilatkozta a párt alelnöke, Solymos László.
A Most-Híd párt másik törvényjavaslata a vasúti törvény módosítása, melynek beterjesztői Solymos László, Bugár Béla, Jakab Elemér és Érsek Árpád. A törvényjavaslat a Közlekedési Hatóság feladatául adja, hogy döntsön a vasútállomások kisebbségi nyelvű megnevezésének elhelyezéséről, amelyet köteles megtenni minden olyan községben, ahol a kisebbségi nyelvhasználati törvény hatályos rendelkezései értelmében a kisebbség nyelve a hivatalos érintkezésben használható és ahol vasútállomás van. A javaslat összességében kb. 144 községet érint.
Az ellenzéki Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) a képviselők bevételeivel kíván foglalkozni. A párt tagjainak ugyanis nem tetszik, hogy a több tisztséget is elvállaló honatyák havonta két vagy három fizetést is kapnak a közpénzekből. Szerintük egy bér is elég lenne, amivel az állami költségvetés állítólag évi 2,5 millió eurót takaríthatna meg.
A várakozásoktól eltérően a 29. parlamenti ülés napirendjén nem szerepel majd az új választási törvények megvitatása. Robert Kaliòák belügyminiszter ugyanis még nem egyezett meg az ellenzékkel az állandó választási bizottság formájáról, amely a választások folyamatát, a kampány menetét és a politikai pártok finanszírozását felügyelné.