Minority SafePack: már több mint 40 ezer aláírást gyűjtött össze az MKP

Brüsszeli konferencián is értékelték az aláírásgyűjtés eddigi eredményeit
A mintegy tucatnyi uniós tagállamban zajló, Minority SafePack-et támogató összeurópai aláírásgyűjtés célja, hogy az Európai Unió (EU) a tagállamok számára kötelező jellegű kisebbségvédelmi jogszabályokat alkosson. Az uniós szabályok szerint, ha összegyűlik az egymillió aláírás, akkor az Európai Bizottság elé kerül az ügy.
Berényi József, az Európai Kisebbségek Föderatív Uniójának (FUEN) szlovákiai megbízottjaként a napokban Lancz Attila jogásszal együtt vett részt a FUEN által szervezett kétnapos brüsszeli konferencián, amelyen egyebeken kívül az európai szintű aláírásgyűjtésről is szó esett.
„Tájékoztató jellegű volt a kétnapos brüsszeli konferencia, amelyen egy ideig a felvidéki magyarság színeiben rajtunk kívül Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja (MKP) európai parlamenti képviselője is jelen volt. Arról tanácskoztunk, hogy miként tud segíteni a regionális politika az identitás megőrzésében. Nagyszombat megye volt alelnökeként arról is beszámoltam, hogy például a megyék az anyanyelven oktató középiskolák fenntartásával is jelentős mértékben segíthetik az azonosságtudat megtartását. Természetesen szinte valamennyi felszólaló beszélt az őshonos kisebbségek európai jogállásáért indított aláírásgyűjtésről is. A tagszervezeteknek örömmel számolhattam be arról, hogy a vonatkozó formanyomtatványokon eddig 40 ezer aláírást sikerült összegyűjtenünk, s ez a szám folyamatosan emelkedik“ – mondta el portálunknak Berényi József.
Mivel eddig a felvidéki magyarság más nemzeti közösségektől gyengébbnek bizonyult a világhálón át történő aláírásgyűjtés terén, ezért a továbbiakban az MKP az online-aláírásgyűjtéssel is hatékonyabban kíván foglalkozni. „E célból konzultációkat folytattunk fiatal szakemberekkel, akik besegítenek majd az aláírásgyűjtés korszerű formájának a reklámozásába, illetve elsősorban a kortársaik aláírásainak a megszerzésébe. Úgy tűnik, hogy az MKP a megszabott határidőig, azaz 2018 március végéig teljesíteni tudja az 50 ezer aláírás összegyűjtésére vonatkozó ígéretét“ – szögezte le az MKP országos elnökségi tagja.
A vezető erőnek számító RMDSZ már 200 ezer aláírással büszkélkedhet
Az aláírásgyűjtésbe legalább 7 uniós tagállamnak kellene bekapcsolódnia, de azt állítólag már többen is megtették.
"Aláírásgyűjtés zajlik Szlovákiában, Romániában, Magyarországon, Dániában, Finnországban, Németországban, Olaszországban, Franciaországban, Hollandiában, Belgiumban és Ausztriában – hangzott el a konferencián. Persze, az sem kizárt, hogy már további országok is csatlakoztak, vagy a jövőben csatlakoznak majd az aláírásgyűjtéshez. Egyes országokban gyorsabban, míg másokban lassabban gyűlik majd össze a szükséges minimum. Míg mi ilyen tekintetben könnyebb helyzetben vagyunk, vagyis a minimálisan szükséges 9 500 aláírás helyett már több mint 40 ezernél tartunk, addig a kisebb létszámú nemzeti kisebbségek – például a németországi dánok és szorbok esetében – sokkal nehezebb feladatnak tűnik vállalásuk teljesítése“ – magyarázta Berényi József.
Az aláírásgyűjtés terén összeurópai viszonylatban vezető erőnek nevezhető a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), amely az általa vállalt 250 ezerből már több mint 200 ezer aláírást gyűjtött össze.
„Az elhangzottakból az is kiderült, hogy az említett tavaszi határidőig valószínűleg majd minden tagország teljesíti az előzetes ígéreteit, tehát összegyűlhet a szükséges 1 millió aláírás. Minden érintett fél a többieket arról biztosította, hogy náluk is intenzíven gyűjtik az aláírásokat, bár akadtak, akik konkrét számokat még nem tudtak vagy nem akartak elárulni. Mivel a konferencián a nemzeti közösségek képviselői szólaltak fel, arról nem értesültünk, hogy a kezdeményezés sikeréért velünk együtt szintén hatékonyan munkálkodó Magyarország eddig hány aláírást tudott összegyűjteni, de mindenképpen örvendetes és nagyra értékelendő a csatlakozása“ – mondta Berényi.
Még nagyobb sikert eredményezne az egyszerűbb formanyomtatvány
Az MKP politikusa szerint a konferencián is általános panaszként hangzott el, hogy az aláírási ív túl bonyolult, ami minden érintett tagországban, főként az idősebb polgároknak gondot okoz. „Ha egyszerűbb lenne a formanyomtatvány, akkor azt vélhetően még többen kitöltötték volna. Azon ugyanis a szöveg túl aprólékos s egyben nagyon kis betűkkel íródott, amit mindenki hátrányként említett. Emiatt előfordulhat, hogy azon a későbbiekben némileg módosítanak“ – jegyezte meg.
Elsősorban azok kedvéért, akiket esetleg eddig nem foglalkoztatott az aláírásgyűjtési akció, a kezdeményezők végső célját is vázolta. Emlékeztetett, hogy a kezdeményezés sikere komoly előrelépést jelenthet az őshonos kisebbségek jogvédelme terén.
„Amennyiben az uniós tagországokban legalább 1 millió aláírást sikerül összegyűjteni, akkor az Európai Bizottság elé terjeszthetjük igényünket, hogy foglalkozzon az EU-n belüli őshonos nemzeti közösségek jogállásával. Ki kellene dolgoznia a szükséges jogszabályt, amely védené az anyanyelvünket, a kultúránkat és a nemzeti identitásunkat. Sajnos, manapság nincs ilyen uniós jogszabály. Ha azonban az EU fontosnak tartja a nemzeti közösségek megmaradását, akkor mindenképpen szükség lenne annak mielőbbi elfogadására. Láthatjuk ugyanis, hogy az EU már régóta nemcsak a tagországok gazdasági együttműködéséről szól, tevékenysége nagyon is politikai színezetet ölt – gondoljunk csak a migránspolitikájára... Ha pedig az utóbbi években a menekültek helyzetével olyan sokat tud foglalkozni, akkor végre illene az EU-ban élő őshonos nemzeti közösségekkel is törődnie, illetve őket-minket jogszabállyal védelmeznie“ – fejtette ki Berényi József.
Ez össztársadalmi kérdés, amit nem szabad politikai pártszintre lebontani
A Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezés az elmúlt évek során hosszú és rögös utat járt be. Románia és Szlovákia már 2013-ban is megtámadta az uniós bíróságon, de végül elvesztették a pert, így idén elindulhatott az aláírásgyűjtés. Csakhogy, 2017 októberében a szlovák külügyminisztérium hivatalosan is megerősítette az MKP-nak, hogy Szlovákia Románia oldalán csatlakozott ahhoz az újabb luxemburgi bírósági perhez, amelynek célja a Minority SafePack európai kisebbségi kezdeményezés ellehetetlenítése. Nem mellékesen, az a kormány lépett fel a kisebbségvédelmi kezdeményezés ellen, amelynek része a Most-Híd is. Miután az ügy alaposan felborzolta a kedélyeket, végül a kormány elállt ettől a szándékától.
„Természetesen az MKP örül annak, hogy a szlovák kormány visszavonta az aláírásgyűjtéssel szembeni bírósági beadványát. Úgy vélem, hogy ez egy össztársadalmi kérdés, amit nem szabad politikai pártszintre lebontani. Bár hazai viszonylatban az aláírásgyűjtés javarészét eddig az MKP-tagok és a felvidéki magyar párhoz közelálló személyek végezték, ám annak kapcsán bárkinek a segítségét szívesen vesszük“ – jegyezte meg a kezdeményezés támadói és pártolói kapcsán.
Több hazai nemzeti kisebbség és szervezet összefogása egy jó ügy érdekében
Berényi József az MKP eddigi segítőtársai közül megemlítette a Csemadokot és több civil szervezetet: „Örvendetes, hogy a szlovákiai ruszinok, csehek, németek és magyarok, valamint Szlovákia más jóérzésű polgárai összefogtak egy valóban jó ügy érdekében. Korábban éppen a Csemadok-székházban egyeztettünk az említett hazai nemzeti kisebbségek képviselőivel, akik szintén megígérték, hogy bekapcsolódnak az aláírásgyűjtési akcióba. Még nem tudatták, hogy eddig mennyi aláírást sikerült összegyűjteniük. Az előttünk álló három és fél hónap alatt pedig más jelentős tagbázissal rendelkező szervezetek segítségét is kérni szeretnénk“.
Az MKP aláírásgyűjtése tehát folytatódik, sőt, tervek is vannak arra vonatkozólag, hogyan lehetne még növelni a támogatók számát. „Mivel a március 15-i felvidéki rendezvények még a megszabott határidőn belül lesznek, ezért azokon is gyűjthetők majd az aláírások. Jeles nemzeti ünnepünk szellemiségéből kiindulva az embereket arra kérjük, hogy akik addig nem teszik meg, majd ott kapcsolódjanak be az aláírásgyűjtésbe. Persze, addig is minden lehetséges rendezvény résztvevőinek felkínáljuk ezt a lehetőséget. Nálam is mindig vannak formanyomtatványok, amelyek aláírására folyamatosan kérem az ismerőseimet, hiszen közös érdekünk a kezdeményezés sikere“.