Minden 6. alkalommal feleslegesen hívják ki a mentőket

Ahogy arra Boris Chmel, az egészségügyi mentőszolgálat operációs központjának szóvivője rámutatott, minden 6. személynek, aki a 155-ös telefonszámot hívja, nincs szüksége mentőautóra.
2,5 ezer ember hívott mentőt, ám amikor a helyszínre érkeztek, a bejelentett esemény helyszínén nem találtak senkit.
„Érthető, hogy az emberek nem tudják egyedül felmérni az egészségi állapotuk komolyságát, ezért mentőt hívnak. Gyakran azonban a munkanap folyamán nem foglalkoznak egészségügyi problémáikat, és ha este romlik az állapotuk, felhívják a mentőszolgálatot, mentőt kérnek. Ezt gyakran le lehetne kerülni, ha az emberek jobban odafigyelnének az egészségükre, vagy ellátogatnának körzeti orvosukhoz vagy az ügyeletre” – mondta Chmel.
Néhány ember taxiként használja a mentőt, például abban az esetben, ha el kell jutniuk a kórházba. Felhívják a 155-ös számot, tudják, mit mondjanak a diszpécsernek, hogyan írják le a helyzetet, hogy az mentőt küldjön értük. Tudatosítaniuk kellene azonban, hogy az a mentő, amelyik őket szállítja, esetleg egy rászoruló életét menthetné meg – tette hozzá a szóvivő.
Chmel hangsúlyozta, a mentők olyan események során avatkoznak be, amikor hirtelen veszélybe került az ember egészsége és élete, ott, amikor azonnali sürgősségi ellátást kell nyújtani. A mentő nem jár olyan betegnek, akinek hőemelkedése és hasonló problémái vannak. A mentőszolgálat nem taxi, ha az ember nem tud hogyan eljutni a kórházba – szögezte le.
Abban az esetben, ha hosszan tartó betegségről van szó, és nem rosszabbodik hirtelen a beteg egészségi állapota, a körzeti orvoshoz kell fordulni, illetve szükség esetén az orvosi ügyeletet kell hívni.