Milyen kormány várható március 5-e után - az elemzők szemével
Radoslav Štefanèík politológus úgy véli: nemcsak az egyes pártok százalékban mérhető sikere fontos, hanem főként az, hogy ki alakíthat majd kormányt. A legutóbbi felmérések szerint megismétlődhet a 2010-es évi helyzet, azaz jobboldali kormány jöhet létre, amelyben nem kap helyet a jelenleg kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD). A szakember szerint háromféle koalíció jöhet majd létre:
1. Smer + Szlovák Nemzeti Párt (SNS): ez egy konformális kormány lehet, a két partner jól ismeri egymást, hasonló mentális irányultságúak, nem gátolják meg az állam további kirablását.
2. Smer + ellenzéki párt: ez a bal- és jobboldali kormány a Smerből és egy-két jobboldali pártból állhat. Robert Ficónak egyáltalán nem kell elutasítania ezt a forgatókönyvet, mert azáltal biztosítja, hogy ne ismétlődjön meg a romániai, szerbiai vagy horvátországi helyzet, azaz ne kerüljön sor kormánya egyes tagjainak vagy a kormányfőnek a felelősségrevonására. Ez a forgatókönyv egyes olyan jobboldali pártoknak is megfelelne, amelyek hosszú ideig ellenzékben voltak, és szükségük van a saját régióbeli embereik oly´módon történő kielégítésére, hogy állami tisztségekbe jelölik őket, ezzel szavatolva a regionális struktúrák további létét.
3. Ellenzék – jobboldali pártok kormánya: jelenleg ennek a létét fontolgatják a legkevesebben, mivel instabilnak tűnik, amely a hasonló értékrendek ellenére vélhetően nem bírná ki az egész választási időszakot. Bár a jobboldali pártok hasonló gazdasági vízióval, valamint a korrupcióval és klientelizmussal kapcsolatban is hasonló állásponttal rendelkeznek, zavaróan hathatnak majd a köztük fennálló felesleges konfliktusok – például a homoszexuális párok regisztrált partnersége és az európai témakkal kapcsolatos álláspontok kapcsán. Ennek a kormánynak az instabil eleme ismét a Szabadság és Szolidaritás (SaS) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) lenne, de a Háló (Sie) elnökének személyes problémái is konfliktusokat kavarhatnak.
Ján Baránek politológus Szlovákia jövőjéről így vélekedik: „Ha a legutóbbi választásokat vennénk alapul, akkor azt mondanám, hogy a Smer több vokshoz jut, mint amennyit a felmérések jeleznek a pártnak. Sok további párt eredménye 5 százalék körüli. Meglátjuk, hogy majd hogyan boldogul Kotleba és Kollár kiszámíthatatlan pártja. A választások során túl sok az ismeretelen változó, ezért nehéz előrejelezni a történéseket“.
Michal Horský politológus azt gondolja: akkor beszélhetünk sikeres választásokról, ha 5-nél több párt nem jut be a parlamentbe. Ennyien ugyanis a következő időszakban még képesek lennének megtartani a politikai kultúra szintjét.
1. Smer + ellenzéki párt: ebben a koalíciós kormányban az SNS, a Most-Híd vegyespárt és Procházka Hálója vehetne részt.
2. Ellenzék: „Ha a törvényhozásba több mint 8 párt kerül be, akkor nem hiszem, hogy a Smer alakítana kormányt. Nem tudom azonban elképzelni azt a kormányt sem, amelyben Matoviè úr majd hangfelvételeket készít a saját partnerei által mondottakról. Ez esetben fél vagy egy éven belül sor kerülhet idő előtti választásokra“ – állítja Horský.
Miroslav Kusý politológus szerint világos az, hogy a Smer nyeri meg a választásokat, de mivel nem lesz elegendő szavazata, szüksége lesz koalíciós partnerre. Ebből a helyzetből többféle lehetőség következik.
1. Smer + SNS: ez a legvalószínűbb kormánykoalíció.
2. Ellenzék: „Kevésbé tűnik valós forgatókönyvnek az, hogy az ellenzék alakít majd kormányt. Ilyen kormánnyal már vannak tapasztalataik, és tudják, hogy mi mindent kell elkerülni. Szerintem reális az, hogy több ideig kibírnák együtt, mint a Radièová-kormány esetében, mivel e téren már rendelkeznek tapasztalatokkal. Én ebben bízom“ – mondta Kusý professzor.